Opisy, terminy i zdjęcia

Teatr Praska 52 w Krakowie

Prezentujemy informacje dotyczące spektakli. Jakub Baran opiekun naczelny Teatru Praska 52, wraz z Danutą Grechutą są autorami książki "Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty."

Opisy spektakli oraz terminy

Krajowa Scena Komedii dell'Arte „Oberża pod złamanym groszem" - Teatr Praska 52
Terminy:
24 listopada (piątek) godz 19:00;
25 listopada (sobota) godz 19:00

Opis:
W stojącej na uboczu oberży krzyżują się drogi różnych postaci. Przybywa tam bogaty starzec Pantalone mający nadzieję poślubić młodziutką Rosalię, córkę gospodyni. To także miejsce spotkania innej przyszłej pary małżeńskiej: Madame Lukrecji oraz Florina, syna Dottore, stojącego u progu bankructwa, który w intratnym ożenku syna widzi jedyny ratunek. Los chce jednak, aby młode serca zapłonęły wzajemną miłością, wbrew woli rodziców. Krajowa Scena Komedii dell' Arte po raz kolejny, przedstawia w teatralnym zwierciadle, galerię komediowych typów. Nie zabraknie znamiennych dla włoskiej komedii przebieranek, nagłych zwrotów akcji oraz klasycznych sytuacji qui pro quo.
Zaprasza Krajowa Scena Komedii dell'Arte w Teatrze Praska 52
reżyseria: Agnieszka Cianciara-Fröhlich
Obsada: Agnieszka Cianciara-Fröhlich, Jonathan Fröhlich, Katarzyna Gazdowicz, Łukasz Łęcki
czas trwania: 90 min

Gino i Suzi. Komedia Familijna – Teatr Praska 52
Terminy:
12 listopada (niedziela) godz.16:00;
26 listopada (niedziela) godz. 16.00
Opis:
Spektakl jest opowieścią o sąsiedzkim życiu, które, jak wie prawie każdy, może być bardzo skomplikowane i pełne nieporozumień. I choć bohaterami jest dwójka klaunów, to jednak bliżej tym postaciom do komedii burleskowej czy niemego kina, niż do cyrku. Czerwone nosy podkreślają tylko ich groteskowość. A ponieważ przedstawienie to jest bez słów, otwiera przed widzem wachlarz gagów i komizmu sytuacyjnego. Opowiadana działaniem i akcją, toczy się przed publicznością historia burzliwej sąsiedzkiej relacji aż do ...O tym, co nastąpi na końcu, musicie przekonać się sami.
Reżyseria i obsada: Agnieszka Cianciara-Fröhlich, Jonathan Fröhlich
czas trwania: 60min

Czarna komedia Maxa Frisha "Biedermann i podpalacze - Teatr Praska 52
Terminy: 5 listopada (piątek) godz. 19.00

Wyobraź sobie, że do Twojego domu przychodzą podpalacze i uczciwie zapewniają Cię, że są podpalaczami, ale Ty im nie wierzysz. Mało tego, zapraszasz ich nawet do swojego domu. Cały sekret tkwi bowiem w tym, że ludzie bardzo często nie chcą wierzyć w prawdę. Tak mniej więcej przedstawia się historia pana Biedermanna. Spektakl z zaskakującym, kryminalnym finałem, dawką czarnego humoru oraz ze świetnie napisanymi rolami. To także komentarz do obecnej epoki różnego rodzaju terrorystów, którzy przenikają społeczeństwo. Konfrontuje widza z tymi, którzy nie potrafią spojrzeć prawdzie w oczy. Mówi o świecie, w którym osiągnięcie stabilizacji wyklucza prawdę i moralność oraz gdzie zgoda na mniejsze lub większe zło, to jak podpisanie cyrografu z diabłem. Zgrabnie napisany dramat autorstwa Maksa Frischa z roku 1953 zdaje się nie tracić na aktualności, a bawi w równym stopniu co i każe zastanowić się nad tym, na ile jesteśmy w stanie oswoić i zrozumieć zło. Bardzo często bowiem, zamiast próbować go wytłumaczyć należałoby po prostu powiedzieć dość.
Reżyseria: Jan Korwin – Kochanowski
Obsada:
Jacek Janosz (Gottlieb Biedermann)
Daniel Piskorz (Eisenring)
Marek Wolny/Marek Jędrzejczyk (Schmitz)
Sylwia Chludzińska (Babette Biedermann)
Marcin Styrski (policjant)
Klaudia Szaflarska/Hanna Palka (pokojówka Anna)
czas trwania: 90 min

Molier „Pocieszne Wykwintnisie" - Teatr Praska 52
Terminy:
17 listopada (piątek) godz. 19:00
19 listopada (niedziela) godz. 19:00
To najbardziej znienawidzona przez Francuzów molierowska sztuka. Dlaczego? Ostrze satyry godzi w prowincję, a ściślej w „ prowincjałki" – ich bezguście, pęd za modą, ale też piętnuje zadzieranie nosa tych ze stolicy... Wieczny podział na lepszy i gorszy sort! Paryżanie i pogardzana reszta. To świat, w którym nie można być sobą, „trza" przywdziać maskę kogoś lepszego. Jakże daleko jeszcze tym Francuzom do „wolności równości i braterstwa" Ale czy tylko im?
Reżyseria: Jan Korwin-Kochanowski
Obsada:
Aneta Gierat (Magdusia)
Magdalena Chalewicz (Kasia)
Maciej Baka ( Markiz de Mascarille)
Daniel Piskorz (Wicechrabia de Jodelet)
Jan Korwin-Kochanowski (Gorgoni)
Hanna Palka (Maryśka)
Jacek Janosz (La Grange)
Mateusz Jabczanik (Du Croisy)

czas trwania: 70 min

Pan i sługa, czyli kto pragnie wszystkiego, wszystko stracić musi.

Terminy:
10 listopada (piątek) godz. 19.00
11 listopada (sobota) godz. 19.00
Komedia dell'arte, choć to sztuka niedzisiejsza, jednak bardzo „na czasie". Grana nieprzerwanie według tych samych reguł od XVI stulecia do dziś zachowuje świeżość.
Do miasteczka przybywa gość, a raczej dwóch gości – tytułowi pan i sługa, czyli Capitano i Brighella. Pierwszy, pyszałkowaty żołnierz, stawia sobie za cel niewieście serca. Drugi, chciwy złodziejaszek – sakiewki. Ich przybycie staje się detonatorem awantur, które „podskórnie" zbierają się w małej społeczności od dawna. Wrodzone sknerstwo rodziców, ognisty temperament żony zgrzybiałego Dottore i niewzruszone uczucie pomiędzy Violą i Leandrem dodają prędkości komediowej spirali.
Jakie perypetie, jakie losy sprawią, że na samym końcu tego zamieszania goście zostaną z hukiem wypędzeni z miasteczka? Jakie żniwo zbierze Capitano? Co komu skradnie Brighella? Czym jest tajemnicza maszyna do karania i kto padnie jej ofiarą? Warto przekonać się, uchylając rąbka szesnastowiecznej kurtyny, wziętej żywcem ze sceny komedii dell'arte.

Występują : Agnieszka Cianciara – Fröhlich, Jonathan Fröhlich, Łukasz Łęcki
Scenografia: Danuta Skołucka
Kostiumy : Ludwika Gorgoń
Opracowanie muzyczne: Agnieszka Cianciara- Fröhlich, Izabella Czarnecka
Czas trwania : 110 min.

Gdybyś tu był, mój brat by nie umarł

Terminy: 4 listopada (sobota) godz. 19.00

Sztuka „Gdybyś tu był, mój brat by nie umarł" to wariacja na temat sióstr Łazarza. Chociaż w postaciach Marty i Marii widać podobieństwo do nowotestamentowych pierwowzorów, to jednak spektakl nie jest wiernym odtworzeniem relacji św. Jana. Przeniesienie akcji w nieokreśloną współczesność wydobywa ją z mroków przeszłości. Powoli, krok po kroku, odkrywamy trudne i skomplikowane relacje pomiędzy siostrami. Jedna próbuje wejść w rolę matki, druga żyje marzeniami. Są na siebie skazane i od siebie uzależnione. Zmagają się ze swoją przeszłością, jak i z tym, co dzieje się teraz.

Gdybyś tu był, mój brat by nie umarł. M. Majewski, A. Cianciara- Fröhlich
Występują : Agnieszka Cianciara- Fröhlich , Martyna Kaczmarczyk
Scenografia: Jonathan Fröhlich
Kostiumy : Ludwika Gorgoń

Święci tego tygodnia. Komedia obyczajowa - Teatr KTO w Teatrze Praska 52
Terminy: 18 listopada (sobota) godz. 19.00

Komedia Święci tego tygodnia to historia człowieka, który „zatrzasnął" się w swoim życiu i usilnie próbuje znaleźć na tę przypadłość receptę. To humorystyczna próba opowiedzenia życia.
Jeżeli jest jeszcze ktoś, kto po oglądnięciu Atramentu dla leworęcznych ma wątpliwości jak naprawdę wygląda świat w którym żyje, to najwyższy czas to zmienić.

Tekst i reżyseria: Krzysztof Niedźwiedzki
Muzyka: Jerzy Zając
Występują: Jacek Buczyński, Norbert Burkowski, Paweł Rybak, Maciej Słota

Regularne ceny biletów:
30 zł /osoby dorosłe/; 15 zł /studenci, uczniowie, emeryci, renciści/

Szczegóły na: www.teatrpraska52.pl

Daniel Piskorz
Materiał Teatru
28 października 2017

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia