Opowiedzą o pewnej zbrodni

"Historia pewnej zbrodni" - reż: Marlena Hermanowicz - Teatr Bezpański

Już w piątek, 16 września Teatr Bezpański zaprasza na pierwszą w soim dorobku premierę spektaklu-widowiska "Historia pewnej zbrodni" na podstawie powieści "Frankenstein". Wydarzenie to skupiło wokoł siebie kilkudziesięciu twórców i artystów z regionu

To niecodzienne widowisko premierę swą będzie miało w nocy (o godzinie 23.52) z 16 na 17 września 2011 roku w Galerii Szyb Wilson w Katowicach. Surowa poprzemysłowa hala zamieni się na kilka godzin za sprawą hipnotyzującej scenografii autorstwa Karoliny Hajok w wybuchowe laboratorium doktora Victora Frankensteina. Projektantka jest obecnie studentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni prof. Zbigniewa Blukacza, natomiast swoje pasje scenograficzne rozwija od roku 2009 w nowo powstałej pracowni scenografii, prowadzonej przez dr Marcela Sławińskiego. 

Młodą kadrę wspierają wybitne i doświadczone jednostki. I tak za przygotowanie wokalne obsady odpowiada Bożena Wolff – Szczyrba – wieloletnia artystka chóralna Filharmonii Śląskiej, koncertująca w kraju i za granicą. Obecnie nauczyciel kształcenia słuchu, zespołów wokalnych i chóru Młodej Akademii Artystycznej Fundacji im. Krystyny Rudkowskiej w Katowicach.

Choreografię do spektaklu przygotowuje Katarzyna Gruca – tancerka i solistka Gliwickiego Teatru Muzycznego, instruktor tańca klasycznego i charakterystycznego oraz pedagog baletu. Współpracowała z takimi choreografami jak: Jarosław Staniek, Jacek Łumiński, Henryk Konwiński, Katarzyna Skawińska, Katarzyna Aleksander- Kmieć, Władysław Janicki, Janina Niesobska, Teresa Kujawa, Zofia Rudnicka czy Janusz Skubaczkowski. Tańczyła na scenach wielu państw Europy i Skandynawii, min. we Francji, Włoszech, Danii, Finlandii, Norwegii. Obecnie związana jest także z Zespołem Tańca Nowoczesnego ADENA oraz Akademią Tańca RAMADA.

Jednym z głównych założeń Teatru Bezpańskiego jest współpraca profesjonalistów z debiutantami o niezwykłym potencjale (wśród uczestników projektu znajdują się studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Bytomiu oraz słuchacze Studium Wokalno – Baletowego w Gliwicach). Zasada ta przekłada się również na sam skład obsady spektaklu, gdzie młodzieży stawiającej na scenie swe pierwsze kroki towarzyszą osoby, które w teatrach (głównie muzycznych) pracują już zawodowo. Duże zróżnicowanie i indywidualizm poszczególnych artystów pozwolił na wykreowanie rezerwuaru możliwości i stosowanych technik twórczych: od stepu, szczudlarstwa i street dance po techniki tańca współczesnego czy sztukę lalkarską. Bazując na bogatej specyfice regionu Teatr Bezpański wykreował swoisty język teatralny, za pomocą którego stara się dotrzeć bezpośrednio do dzisiejszego odbiorcy. Wtapiając swe liczne działania performerskie (współpraca m.in.: z Teatrem Śląskim w Katowicach, Operą Śląską w Bytomiu, Centrum Handlowym Agora Bytom) w przestrzeń miejską przyzwyczaja mieszkańców do obcowania ze sztuką na co dzień, celem całkowitej eliminacji granicy rampy scenicznej.

Projekt spektaklu „Historia Pewnej Zbrodni” jako unikatową na skalę regionu inicjatywę artystyczną w dziedzinie teatru objęły dotychczas swym patronatem następujące jednostki:

Honorowy Konsulat Wielkiej Brytanii
Prezydent Miasta Katowice
Prezydent Miasta Ruda Śląska
Marszałek Województwa Śląskiego (w trybie rozpatrzenia)
Fundacja Eko Art Silesia / Galeria Szyb Wilson (w trybie rozpatrzenia)

Partnerzy projektu:
Młodzieżowy Dom Kultury Ruda Śląska 

Organizacje wspierające: 
Fundacja Młodzi Twórcy im. prof. Piotra Dobrowolskiego Katowice
Fundacja im. Krystyny Rudkowskiej Katowice 

Patroni:
Dziennik Teatralny

(-)
Materiały Teatru
10 września 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia