Opowiedziane współczesnymi dialogami

"Judaszaweł" - reż. Bartosz Żurowski Teatr Współczesny w Szczecinie

Historia powstania Nowego Testamentu i początki chrześcijaństwa opowiedziane współczesnymi dialogami i z elementami improwizacji znajdą się w spektaklu "Judaszaweł", którego premiera odbędzie się w piątek w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

Spektakl "Judaszaweł" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie
Historia powstania Nowego Testamentu i początki chrześcijaństwa opowiedziane współczesnymi dialogami i z elementami improwizacji znajdą się w spektaklu "Judaszaweł", którego premiera odbędzie się w piątek w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

"Robimy spektakl o początkach chrześcijaństwa i efektach tych wydarzeń, jakie mamy przed oczyma dziś" - powiedział dziennikarzom autor tekstu i reżyser spektaklu Bartosz Żurowski. Dodał, że do refleksji nad początkami chrześcijaństwa skłoniły go różnice, jakie dostrzegł między popularnymi w Europie wizerunkami Jezusa na krzyżu w zestawieniu z postacią Jezusa Miłosiernego popularną w Ameryce Południowej, po której podróżował.

W spektaklu apostoł Piotr i ewangelista Łukasz prowadzą badania rekonstrukcyjne nad historią powstawania Nowego Testamentu, inscenizując jego fragmenty. Pojawia się także apokryf "Ewangelia Judasza". Autor sztuki zaznaczył, że postać Judasza rozpatruje w kontekście toposu "kozła ofiarnego". "Kościół katolicki nie wypowiedział się jednoznacznie na temat zbawienia i przebaczenia Judaszowi, więc my się nad tym zastanawiamy" – powiedział Żurowski.

Jak powiedział reżyser, w sztuce poruszona została także kwestia konfliktu między judaizmem a chrześcijaństwem; podkreślił, że widzowie będą mogli zastanowić się m.in. nad źródłami antysemityzmu. Żurowski dodał, spektakl opowiada też o tym, jak kształtował się kanon ksiąg biblijnych, jak wybierano księgi, które się w nim znalazły, które zostały odrzucone, jak te zagadnienia negocjowano i w jakim celu.

W spektaklu zostały wykorzystane fragmenty Nowego Testamentu w zestawieniu ze współczesnymi dialogami. Twórcy uprzedzili, że sposób poruszania przez nich kwestii religijnych nie musi podobać się wszystkim.

"Pozwalam sobie pytać o symbolikę, o kontekst wiary" – powiedział Żurowski. "Są osoby, które z gruntu się obrażają. To, że święty Piotr mówi słowa nieparlamentarne, bądź zestawiamy jeden fragment Biblii z drugim, może być dla nich przeżyciem powodującym zamknięcie się i odrzucenie" – dodał. Autor sztuki podkreślił, że jego tekst nie jest wymierzony przeciwko nikomu. "Na pewno to nie jest przeciwko Chrystusowi. Staram się stanąć w obronie Jezusa i jego dziedzictwa tak, jak ja je rozumiem" – wyjaśnił Żurowski.

Prapremiera spektaklu „Judaszaweł" odbędzie się w piątek na małej scenie Malarni Teatru Współczesnego w Szczecinie o godz. 19.(PAP)

Elżbieta Bielecka
dzieje.pl
30 marca 2019

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia