Opowieść o upiornym hrabi

„Dracula" aut. Bram Stoker - reż. Jakub Roszkowski - Teatr Miejski w Gliwicach

Opublikowana w 1897 roku powieść „Dracula" irlandzkiego pisarza Brama Stokera powstała z poczucia dotkliwego, choć nieokreślonego lęku, towarzyszącego schyłkowi XIX wieku.

Wiktoriański dobrobyt, długotrwały okres pokoju i wyrafinowane wychowanie potęgi imperialnej państwa brytyjskiego nie mogły trwać wiecznie. Oblicze świata odmieniała rewolucja przemysłowa, przynosząca trwałe i niepokojące zmiany w społeczeństwie.

Powieść wstrząsnęła czytelnikami, natychmiast stając się sensacją. Opowieść o upiornym hrabi zamieszkującym rumuńskie pustkowia do dziś uchodzi za klasykę gatunku grozy, słusznie zaliczaną w poczet stu najwybitniejszych powieści wszech czasów. Ujęta w formę listów, wycinków prasowych i fragmentów dzienników, porusza autentyzmem oraz złożonością i różnorodnością zawartych w niej uczuć i emocji.

„Dekadenckie poczucie lęku rymuje się ze współczesnym poczuciem strachu przed nadejściem ze wschodu nieznanego i wyobrażonego. Nie wiemy dokładnie, czego się boimy, na naszych lękach łatwo żerować. Jedni boją się z niewiedzy, inni nie śpią z nadmiaru informacji. Podobny lęk popycha bohaterów spektaklu do groźnych działań – trwoga budzi w ludziach najciemniejszą stronę, być może znacznie groźniejszą, niż ludzie i zjawiska, których każe się nam obawiać." – mówi o spektaklu reżyser, Jakub Roszkowski.

Gliwicki „Dracula", będący wierną adaptacją powieści Stokera zachwyci wszystkich miłośników grozy, choć Roszkowski z ekipą nie ukrywają zabawy z konwencją horroru. „Do teatru nie idziemy przecież bo autentyczne doznanie strachu, choć jako widzowie lubimy pewnego rodzaju dyskomfort i niepewność. Najstraszniejsze odbywa się jednak w nas". – dodaje Jakub Roszkowski.
__

Bram Stoker - jeden z czołowych angielskich twórców światowej literatury grozy. Był dziennikarzem i sekretarzem znanego aktora Henry'ego Irvinga. Słynny stał się dzięki gotyckiej powieści Dracula (1897),w której stworzył legendę hrabiego-wampira oraz szkaradnego Nosferatu o imieniu Drakula. Na podstawie tej książki powstały wszystkie inne utwory literackie i filmy o wspaniałym Księciu Nocy – Vladzie III. Napisał również powieść Lair of the White Worm opowiadającą o odkryciu jaskini, będącej w starożytności miejscem kultu dla wciąż żyjących potworów. Spod jego pióra wyszły także bajki dla dzieci, baśnie, powieść fantastyczna Jewel of the Seven Stars i opowiadania erotyczne. Późniejsze (raczej marne artystycznie) dokonania literackie Stokera nie dorównały poziomowi Draculi, co sprawiło, że ich autor uznany został za twórcę jednego dzieła. Patron nagrody literackiej w dziedzinie literatury grozy Bram Stoker Award, przyznawanej od 1987 r. przez Horror Writers Association.

(-)
Teatr Miejski w Gliwicach
19 lutego 2025
Portrety
Jakub Roszkowski

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia