Opowieść z perspektywy restauracyjnego stołu

"Smacznego!" - reż: Adam Ziajski - Teatr Strefa Ciszy

Jakiś czas temu dostałem interesującą książkę - "Przewodnik Kelnera" wydany w 1961 roku. Tak rozpoczęła się nasza teatralna podróż inspirowana dalej klasyką "kina kelnerskiego" jak choćby "Zaklęte rewiry" czy "Obsługiwałem Angielskiego Króla"

SMACZNEGO! ma charakterystyczny rys stylu Strefy Ciszy - pełen wnikliwości i żelaznej konsekwencji, jest przewrotny i wieloznaczny i co najważniejszy dla mnie - zaskakuje przestrzenią, sytuacjami i absurdalnym poczuciem humoru. Z widzem tym razem obchodzimy się łaskawiej - na tyle na ile jesteśmy w stanie zaspokoić jego apetyt na dobry teatr. Zachęcam do obejrzenia. Adam Ziajski.
 
Od 18 lat jesteśmy teatrem na kółkach, teatrem w drodze między kolejnymi festiwalami, kolejnymi miastami. Naszą publiczność stanowią zarówno rasowi teatromani jak i przypadkowi przechodnie prowokowani do aktywnego udziału. Teatralna poniewierka nauczyła nas wielu umiejętności, w tym tej najważniejszej – szacunku dla każdego widza. Graliśmy już chyba wszędzie: w miejskich fontannach, na dworcach, na dachach i elewacjach budynków, w byłych fabrykach, marketach, na placach, w korkach ulicznych, a nawet w prywatnym mieszkaniu. Ale nigdy u siebie.
Od wielu lat nosiliśmy się z chęcią zrobienia spektaklu w sali teatralnej, gdzie jest w miarę ciepło i sucho, gdzie publiczność nie rozpycha się i nie komentuje w trakcie. Teraz mamy apetyt na spektakl w naszej siedzibie. Bez kurtyny i antraktu – za to na miarę własnych możliwości – pod skromnym, ale jednak własnym dachem.

SMACZNEGO! dotyka problemu ludzkich postaw w świecie zdominowanym przez coś co moglibyśmy w przenośni nazwać zbiorowym żywieniem. To uniwersalna opowieść widziana z perspektywy restauracyjnego stołu. Metaforyczna historia groteskowych postaci pragnących za wszelką cenę sprostać życiowym rolom w obliczu narastającego absurdu. Z tego obrazu wyłania się pytanie o konsekwencje pomieszania światów, znaczeń i postaw. Nasze rozchwiane poczucie bezpieczeństwa i wątpliwości dotyczące nowych sensów, pchają nas ku poszukiwaniom właściwego porządku. Jeśli jednak nie możemy zmienić istniejącego świata, to przynajmniej powinniśmy go lepiej zrozumieć.

Reżyseria: Adam Ziajski
Scenariusz: praca zespołowa
Scenografia: Adam Wojda i Piotr Kamiński
Muzyka: SOSEN
Kostiumy: konsultacja MIXER
Występują: Dominika Olszowy, Alicja Piotrowska, Grzegorz Ciemnoczołowski, Adam Wojda
Obsługa techniczna: Piotr Kamiński
Produkcja: Stowarzyszenie Teatr Strefa Ciszy, Festiwal Teatralny MASKI

miejsce - siedziba teatru – ul. Grunwaldzka 55 barak 1, Poznań
Bilety w cenie 25 PLN (studenckie - 20 PLN) do nabycia w Centrum Informacji Miejskiej, ul. Ratajczaka 44.
Teatr przyjmuje rezerwacje mailowe (ważność rezerwacji po uprzedniej wpłacie na konto).
http://strefaciszy.com.pl

(-)
Materiały Teatru
16 lutego 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia