Orędzie

Drogie Koleżanki i Koledzy,

obchodzimy dziś Światowy Dzień Lalkarstwa, niezwykle radosne święto wrażliwych i oddanych lalkarskiej pasji Artystów. I taki właśnie powinien być ten czas - na przekór otaczającej nas dziś pandemicznej malignie. Spróbujmy w tym szczególnym czasie „zarazić się" poczuciem humoru, dystansem do świata, pozytywną refleksją o nas samych w skomplikowanej machinie świata.

To przecież doskonały moment, aby z talentem ożywiania materii wyjść naprzeciw temu, co być może od dawna było już w nas martwe. Dłonie prawdziwego lalkarza dają życie. Nieśmy je zatem pomiędzy siebie dając nadzieję na wszystko, co może stać się lepszym. Potraktujmy ten dany przez los żywioł jako impuls do działania w kreowaniu naszej rzeczywistości teraz ale też i jutro, kiedy opuścimy nasze przymusowe samotnie i zderzymy się z krajobrazem po bitwie, jaka rozgrywa się właśnie na całym świecie.

Artyści, choć często zapominani w takich momentach, będą naprawdę potrzebni, aby odbudować duchowość, nową jakość i wartość świata.

Życzę wszystkim wspaniałym twórcom lalkarzom nieustającej inwencji, miłości do materii i do drugiego człowieka oraz nieśmiertelnego poczucia humoru nawet w tak trudnych chwilach, gdy Teatr rozumiany jako realne spotkanie aktora z widzem przestał funkcjonować.
Bądźcie prawdziwymi lalkarzami! Ożywiajcie to, co martwe! Ożywiajcie!

Z serdecznymi pozdrowieniami
dr hab. Jacek Malinowski
Prezydent POLUNIMA

(-)
Materiał nadesłany
21 marca 2020

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia