Ormiański weekend w Teatrze Zar

koncert "Kolumny" na finał

Już jutro rozpocznie się druga edycja VoicEncounters zatytułowana "Moja milcząca siostro". Podczas dwóch dni spotkań, warsztatów i koncertów Wrocław odwiedzą artyści oraz znawcy historii i kultury ormiańskiej z całego świata.

W najbliższy weekend 10 i 11 listopada odbędzie się dwudniowy cykl spotkań, wystaw i koncertów "Moja milcząca siostro". W ramach pracy nad nowym projektem "Armine, Sister" poświęconemu deportacji i eksterminacji Ormian z początku XX wieku, Teatr ZAR chce podjąć kwestię "milczenia Europy" towarzyszącego pamięci o tych wydarzeniach. Dlatego artyści zaprosili do Wrocławia naukowców z całego świata zajmujących się historią i kulturą Armenii. Nadchodzący weekend będzie okazją, by uczestniczyć w spotkaniach z dyrektorem Instytutu Komitasa w Londynie - Arą Sarafianem, mistrzami śpiewu ormiańskiego ze Stambułu - Nişanem Çalgcyanem i Muratem çlinalçą, profesor Ireną Grudzińska-Gross czy Krzysztofem Czyżewskim. Wielkim nieobecnym będzie turecki działacz na rzecz praw człowieka, nominowany w tym roku do Pokojowej Nagrody Nobla - Ragp Zarakolu (na zdjęciu). Badacz, od lat prześladowany w Turcji za wydawanie kontrowersyjnych książek na temat praw mniejszości, nie weźmie udziału w spotkaniach z powodu procesu sądowego, który wytoczyły mu tureckie władze.

W trakcie dwóch dni spotkań odbędą się trzy panele dyskusyjne ("Historia ludobójstwa", "Historia zakłamania" i "Historia ignorancji"), które skupią się na zaprzeczeniu faktu ormiańskiego ludobójstwa przez tureckie władze. Uczestnicy podejmą także temat bierności Europejczyków oraz budowania "akordu milczenia" wokół aktów przemocy. Sobotnia dyskusja "Przekaz - przemiana" dotyczyć będzie procesu przekazu ormiańskiego śpiewu modalnego. W spotkaniu wezmą udział mistrzowie śpiewu, którzy skupią się na kwestii "interpretacji" zapisu muzycznego następującej po odczytaniu. Poruszą także rolę ormiańskiego śpiewu modalnego w pielęgnowaniu tradycji muzyki liturgicznej.

Poza spotkaniami podejmującymi kwestię pierwszego ludobójstwa XX wieku oraz przekazu ginącej kultury, w programie VoicEncounters znalazły się wyjątkowe warsztaty śpiewu monodycznego, które poprowadzi Aram Kerovpyan - śpiewak z katedry ormiańskiej w Paryżu. Dwudniowe spotkania w głosie zakończy przedstawienie projektu Teatru ZAR "Armine, Sister", w trakcie którego zaprezentowany zostanie m.in. projekt filmowy "Winds of Armine - Expedition to Anatolia". Podczas spotkania Teatr ZAR pokaże podstawowe kierunki pracy nad nowym spektaklem - źródła muzyczne, założenia kompozycji przestrzeni i podstawy nowego treningu fizycznego.

Kulminacją dwudniowej refleksji na temat tragicznej historii Ormian i bogactwa zniszczonej kultury będzie niezwykły koncert muzyki ormiańskiej. Wspólnie wystąpią: rodzina Kerovpyan, Teatr ZAR oraz goście specjalni - Nşan Çalgcyan i Murat çlinalça. Koncert "Kolumny" odbędzie się w niedzielę 11 listopada o godzinie 20.00, w kościele św. Antoniego z Padwy. Miejscem pozostałych spotkań, paneli dyskusyjnych i warsztatów w ramach VoicEncounters będzie Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27). Wstęp wolny.

Więcej informacji na www.grotowski-institute.art.pl oraz www.voicencounters.art.pl.

(-)
Materiał nadesłany
10 listopada 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...