Os shalom do POLIN

18 lat artystycznej drogi

Na zakończenie Lata w Teatrze, 25-28 sierpnia g. 19:30, Teatr Atelier w Sopocie zaprasza na muzyczną opowieść o drodze, jaką artysta, André Ochodlo, przeszedł przez ostatnie osiemnaście lat swojego koncertowania. W ramach X. Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską Yiddishland poświęconych pamięci prof. Władysława Bartoszewskiego artysta wystąpi z recitalem The Art of Yiddish Song w towarzystwie Odem’s Trio oraz Yshai Afterman. Zaprezentowanych zostanie siedemnaście nowych Pieśni Yiddish z kolekcji tworzonej pod honorowym patronatem prof. Władysława Bartoszewskiego, której uroczysta premiera przewidziana jest na 24.04.2016.

Muzyczna opowieść o drodze, jaką artysta André Ochodlo, przeszedł przez ostatnie osiemnaście lat swojego koncertowania w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej i na świecie. W 1997 roku miała miejsce premiera recitalu „SHALOM", bardzo tradycyjnego i klasycznego w swoim repertuarze programu, który wciąż cieszy się niesłabnącym uznaniem publiczności. Jednak przez lata aranżacje były uwspółcześniane i program wzbogacono o nowe pieśni jidysz kompozytorki Ewy Korneckiej do słów Mordechaja Gebirtiga i Itzika Mangera. Po osiemnastu latach badań, kolekcjonowania i tworzenia nowych dzieł, André Ochodlo dysponuje ponad 120 nowymi pieśniami jidysz. Niewielka część z nich tworzy najnowszy recital artysty – POLIN/ Chansons Yiddish. O tym, jak długą i pełną zakrętów drogę twórczą przebył André Ochodlo przez ostatnich osiemnaście lat kolekcjonowania tekstów i melodii, będzie można przekonać się podczas tegorocznych X. Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską YIDDISHLAND pamięci prof. Władysława Bartoszewskiego.

The Art of Yiddish Song to siedemnaście nowych Pieśni Yiddish z kolekcji YIDDISHLAND tworzonej pod honorowym patronatem prof. Władysława Bartoszewskiego, której uroczysta premiera przewidziana jest na 24.04.2016

Słowa
Kadia Molodowsky, Rayzel Zychlinsky, Lajzer Ajchenrand, Itzik Fefer, Mordechai Gebirtig, Moyshe-Leyb Halpern, Izi Kharik, Itzik Manger, Peretz Markish, Mendel Neygreshl, Melekh Ravitch, Abraham Sutzkever - najwybitniejsi poeci piszący w języku jidysz.

Muzyka
Ewa Kornecka, Marek Czerniewicz, Piotr Dziubek, Michał Lorenc, Paweł Lucewicz, Jerzy Satanowski, Adam Żuchowski
Aranżacje
Adam Żuchowski
Scenografia
Aleksandra Krywult-Sosnowska
Narracje
Adam Żuchowski

Muzycy:
Odem's Trio, w składzie:

Adam Żuchowski – kontrabas
Zdzisław Kalinowski – klawisze
Louis Mora Matus – perkusja (Chile)
featuring
Yshai Afterman - instrumenty perkusyjne (Izrael)


Adam Żuchowski – kontrabasista, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku (w klasie kontrabasu, pod kierunkiem prof. Adama Chamery). Był współzałożycielem, a dziś jest gościnnym kontrabasistą orkiestry kameralnej Hanseatica. Wraz z Dominikiem Bukowskim, Konradem Zemlerem i Sebastianem Frankiewiczem współtworzył Blue Mind Quartet, z którym zdobył „Aniołka Jazzowego" podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej. Wraz z Piotrem Manią i Tomaszem Sowińskim współtworzy zespół TrioMania, który już zyskał duże uznanie, czego dowodzi choćby prestiżowa nagroda muzyczna – Fryderyk za debiut fonograficzny – płytę CD Pearl. Żuchowski współpracuje obecnie z wieloma artystami reprezentującymi różne stylistyki: od jazzowego mainstreamu (m.in. Darek Herbasz, Tomasz Grzegorski), poprzez free (Mikołaj Trzaska), folk, blues (Joanna Knitter Blues&Folk Connection), soul (Patrycja Gola), po muzykę improwizowaną opartą na m.in. aleatoryzmie, serializmie, dodekafonii (Irek Wojtczak Quartet). Od 2002 roku związany z Teatrem Atelier, gdzie corocznie wspólnie z André Ochodlo przygotowuje i realizuje kolejne spektakle i koncerty. Autor muzyki do spektakli teatralnych, takich jak: „Weisman i Czerwona Twarz" George'a Taboriego, „Znikomość" Larsa Norena, „Plaża" Petera Asmussena i in. Wspólnie z Mikołajem Trzaską nagrał muzykę do filmu „Róża" w reż. Wojciecha Smarzowskiego.

Zdzisław Kalinowski – pianista, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu. Jako aranżer współpracował z Maćkiem Miecznikowskim (płyta „Czarodzieje"); Adamem Wendtem (płyta „Adam Wendt Plays Komeda Smooth"). Dokonał aranżacji na orkiestrę symfoniczną dla zespołu Smokie. Współpracował także z Krzysztofem Ścierańskim, Krystyną Prońko, Grażyną Łobaszewską, Piotrem Machalicą, Markiem Dyjakiem oraz najwybitniejszymi wykonawcami polskiej sceny jazzowej.

Luis Mora Matus – perkusista pochodzący z Chile, który rozpoczął grę na instrumencie w wieku 15 lat. Współpracował z wieloma zespołami muzyki popularnej i latynoskiej. W wieku 18 lat przeprowadził się do São Paulo w Brazylii, gdzie studiował w konserwatorium Souza Lima/Berklee. W ciągu czterech lat pobytu w Brazylii nabrał ogromnego doświadczenia współpracując z różnymi zespołami jazzowymi, popowymi, rockowymi, a także zespołami muzyki brazylijskiej, w tym z Sizao Machado (Chet Baker, Djavan, Elis Regina), Michel Leme, Daniel D΄ Alcantara, Vitor Alcantara, Lupa Santiago, Marcelo Coelho oraz wieloma innymi. Grał również w Szkole Samby Vai Vai. W 2009 roku przeprowadził się do Holandii, aby studiować w konserwatorium Codarts w Rotterdamie. Zdobywca I nagrody podczas Leidense Jazz Competition, I nagrody podczas Zomer Terras oraz II nagrody podczas Latin Fanatics.

Yshai Afterman – ten pochodzący z Izraela wszechstronny muzyk i wirtuoz instrumentów perkusyjnych to najprawdziwszy czarodziej rytmu. W swoich kompozycjach łączy wpływy tureckie, perskie i arabskie mieszając je niczym barman z innowacyjnymi eksperymentami technicznymi, melodyjnymi i rytmicznymi. Tworzy własny styl, którym dzieli się z całym światem i którym świata się zachwyca.
Podczas swoich koncertów daje z siebie absolutnie wszystko wprawiając w zdumienie publiczność, urzeczoną jego niebywałą techniką. Yshai występował na całym świecie między innymi w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Chorwacji, Słowenii, Belgii, Maroko, Francji, Grecji, Włoszech, Portugalii, Szwajcarii, Singapurze, Indiach, Kanadzie no i oczywiście Polsce.
Jest absolwentem Nissan Nativ Acting Studio w Tel Avivie, które ukończył z wyróżnieniem w 2008 roku, a także Hed College of Conterporary Music.

(-)
Materiał Teatru
25 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...