Osiem sezonów

Kończy się kolejna epoka w historii teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Kończy się sezon i kolejna epoka w historii teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Po wakacjach nastąpi nowy rozdział - pisze Iwona Kłopocka w Nowej Trybunie Opolskiej.

Teatr to nie tylko spektakle. Teatr to przestrzeń kulturo- i opiniotwórcza. Co się działo w Kochanowskim pod dyrekcją Tomasza Koniny? Wybór siłą rzeczy musi być subiektywny i niepełny. Dziesiątki wydarzeń, warsztatów, wyjazdów, setki spektakli. Oto osiem sezonów w pigułce.

Sezon 2007/2008

- "Chór sportowy" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego - premiera. "Powstał ciekawy spektakl o ścieraniu się męskości i kobiecości" - Newsweek. Spektakl zostaje pokazany na festiwalu Genius Loci w Krakowie oraz na EuroThalia Theatre Festival w Rumunii.

- "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" w reż. Mai Kleczewskiej - premiera. "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" Mai Kleczewskiej najskuteczniej definiują współczesność" - Dziennik Gazeta Prawna.

- "Aktorzy prowincjonalni" w reż. Agnieszki Holland i Anny Smolar - premiera. "Narodziny teatru moralnego niepokoju" - Wprost. Spektakl jest trzykrotnie prezentowany na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych.

- Powołanie Rady Patronów Honorowych. W jej skład weszli: Agnieszka Holland, Barbara Skarga, Olga Tokarczuk, Wojciech Kilar, Stanisław Radwan, Mariusz Treliński.

Sezon 2008/2009

- ODRAMA - festiwal prób czytanych. Wydarzenie o charakterze teatralno-kulturoznawczym. Według "Theatre der Zeit" jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych listopada 2008.

- Dni Kultury Słowiańskiej oraz wykład "Wizerunki kobiet w fotografii" - wydarzenia organizowane wspólnie z Uniwersytetem Opolskim.

- Obchody roku Jerzego Grotowskiego. W trakcie Opolskich Konfrontacji Teatralnych odbyły się 3 zdarzenia performatywne: "Faust-Zdarzenie" wg Marlowe'a, realizacja Mikołaj Mikołajczyk; "Konrad-lnstalacje", realizacja Tomasz Konina; "Hamlet-Performance", performer Arti Grabowski

- "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" spektaklem roku.

Sezon 2009/2010

- Rusza projekt "Pasaże Teatralne" organizowany wspólnie z Uniwersytetem Opolskim. Projekt poświęcony analizie dramaturgii europejskiej, czytanej we współczesnych kontekstach kulturowych.

- "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego- zdarzenie performatywne zrealizowane przez Maję Kleczewską.

- Polsko-francusko-włoska koprodukcja spektaklu "Pasja Artysty" w reż. Vincenco Cirillo. Premiera odbywa się w Dijon we Francji w trakcie trwania Italia Art Festival.

- Rusza "Kino w Teatrze" - cykl prezentacji klasyki filmowej, organizowany wspólnie ze stowarzyszeniem "Opolskie Lamy".

- Opolskie Konfrontacje Teatralne to nie tylko konkurs spektakli odwołujących się do polskiej klasyki. W 2010 teatr przygotowuje m.in. plenerowy pokaz spektaklu dla dzieci "0 Kasi co gąski zgubiła". Odbywa się również dwudniowa konferencja "Klasyka polska - kanon alternatywny" z udziałem wybitnych postaci świata kultury i nauki.

- "Co chcecie albo wieczór trzech króli" w reż. Michała Borczucha zdobywa nagrodę Złotego Yoricka za najlepszą inscenizację Szekspira w Polsce. "Opolski spektakl jest przygodą trudną - ciekawą myślowo, ale wystawiającą widza na ciężką próbę" - Didaskalia.

Sezon 2010/2011

- "Odyseja" Homera w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego - premiera. "W swojej Odysei Krzysztof Garbaczewski radykalnie podważa podstawową umowę pomiędzy sceną i widownią. Ryzykuje wszystko i wygrywa!" - Dwutygodnik. Spektakl zdobywa nagrodę główną Koszalińskich Spotkań Teatralnych m-teatr 2010. Jest prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, gdzie zdobywa nagrody za najlepszą reżyserię i scenografię. Zostaje również zaproszony na Seoul Performing Arts Festival w Korei Południowej. Koreańskie czasopismo "Hanpac View" pisze o nim: "Fantastyczny spektakl, znakomicie przyjęty przez seulską publiczność festiwalową. Odyseja doskonale pasuje do konwencji festiwalu poszukującego nowych form teatralnych".

- "Zmierzch bogów" w reż. Mai Kleczewskiej - premiera. Spektakl zostaje zaproszony m.in. na Tbilisi International Festival of Theatre w Gruzji, gdzie czasopismo "Artarea' nazywa go najważniejszym polityczno-teatralnym wydarzeniem festiwalu.

- "Naprawdę nie dzieje się nic, czyli piosenki z Opola" w reż. Tomasza Koniny - premiera. Spektakl cieszy się ogromną popularnością. Jego plenerowa prezentacja na Dworcu Głównym przyciąga tłumy opolan.

- "A ja, Hanna" w reż. Tomasza Hynka - premiera. Spektakl zdobywa Grand Prix 36. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. W kolejnych latach "A ja, Hanna" objeżdża większość festiwali teatralnych w kraju zdobywając kolejne nagrody. Otrzymuje m.in. Złotą Maskę za spektakl roku.

- Wspólnie z Narodowym Starym Teatrem i berlińskim Maxim Gorki Theatre opolski teatr realizuje projekt "Kraków-Berlin Express".

Sezon 2011/2012

- "Bullerbyn. O tym jak dzieci domowym sposobem zrobiły sobie las i co z niego wyrosło" w reż. Anny Smolar - premiera. W związku z premierą odbywa się konkurs ekologiczny dla szkół podstawowych i gimnazjów. Zebranych kilka ton plastikowych nakrętek zostaje wymienione na sprzęty rehabilitacyjne dla chorych dzieci z Opolszczyzny.

- "Dziady. Zdarzenie" Adama Mickiewicza - zdarzenie performatywne realizuje Maja Kleczewska

- "Komedia/Szczęśliwe Dni/ Ostatnia taśma Krappa" w reż. Pawła Świątka - premiera

- Przy projekcie "Scena dla Tańca" opolski teatr współpracuje z Instytutem Muzyki i Tańca

- Rusza "Teatrownia" - wielotorowy program edukacyjny, na który składają się warsztaty prowadzone przez aktorów i współpracowników teatru. W zajęciach uczestniczą dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy.

- Odbywa się Festiwal Europejski - projekt realizowany wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego w ramach inicjatywy promującej polskie przewodnictwo w Radzie Europejskiej.

- Kochanowski szuka nowych form kontaktu z widzem. Goraz większą popularność zdobywają fanpage na Facebooku i Twitterze oraz kanał filmowy na Youtubie.

- "Słownik Chazarski. Dzieci Snów" w reż. Pawła Passiniego -premiera. "Passini prezentuje w symultanicznym spektaklu śniony świat Chazarów, w istocie jednak nie o sny tu idzie, ale o sztukę" - Teatr. Przy tej okazji organizowane są warsztaty dla licealistów i studentów. Ich uczestnicy - blisko setka dzieci i młodzieży - zostają zaproszeni do udziału w spektaklu.

- W trakcie Opolskich Konfrontacji Teatralnych organizowany jest projekt artystyczny "Wspominając Hanuszkiewicza", m.in. z udziałem Piotra Gąsowskiego i Bożeny Dykiel. Konfrontacje rozszerzają formułę, promując polskie kino podczas plenerowych projekcji.

- "Makbet" w reż. Mai Kleczewskiej zostaje zaproszony do Londynu na World Shakespeare Festival 2012 - Globe to Globe. Jest to impreza towarzysząca Letnim Igrzyskom Olimpijskim.

- "12 stacji" w reż. Mikołaja Grabowskiego - premiera. "Różycki opisał to genialnie. Grabowski genialnie zrealizował"- Nowa Trybuna Opolska. Spektaklowi towarzyszy happening promocyjny, w który zaangażowani są Tomasz Różycki, Mikołaj Grabowski oraz aktorzy teatru - na ulicach miasta, wspólnie z przechodniami, lepią tradycyjne pierogi. Spektakl zdobywa m.in. nagrodę na 13. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" oraz jest prezentowany podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych.

- "Iwona, księżniczka Burgunda" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego - premiera. "Wydarzeniem festiwalu była w moim przekonaniu opolska Iwona, księżniczka Burgunda Krzysztofa Garbaczewskiego"- Tygodnik Powszechny. Spektakl zdobywa m.in. Grand Prix 38. Opolskich Konfrontacji Teatralnych, nagrodę kapituły Formatów Kultury w kategorii A1 - pierwsze strony gazet dla najgłośniejszego wydarzenia/artysty/projektu oraz nagrody za najlepszą scenografię i efekty wizualne na Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Jest też prezentowany na Euro Thalia Theatre Festival w Rumunii.

Sezon 2012/2013

- Kochanowski bierze udział w projekcie Teatr Polska, organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W jego ramach spektakl "A ja, Hanna" odwiedza 7 miejscowości w woj. opolskim.

- Organizowane są Lekcje teatralne związane z repertuarem teatru. Wykład oraz spotkanie z aktorami i twórcami towarzyszy spektaklom "A ja, Hanna" oraz "Komedia/Szczęśliwe Dni/Ostatnia taśma Krappa".

- "Bracia i siostry" w reż. Mai Kleczewskiej - premiera. "Maja Kleczewska w "Braciach i siostrach" według klasyki stworzyła własną, fascynującą opowieść" - Wprost. Premiera zostaje poprzedzona największym wydarzeniem promocyjnym w historii teatru - za pomocą mappingu architekturalnego zburzony zostaje opolski ratusz. Świadkami są tysiące opolan, akcję pokazuje m.in. Teleexpress i TVN24. Spektakl jest prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Teatromania.

"Królowa śniegu" w reż. Tomasza Koniny - premiera. Do tej pory obejrzało ją 25 tysięcy dzieci. Każdy spektakl poprzedzają warsztaty edukacyjne. "Królowa śniegu" zostaje zaproszona do projektu "Internetowy Teatr dla szkół". Za pośrednictwem Internetu oglądają blisko 100 tysięcy osób.

"Dżuma" w reż. Pawła Świątka - premiera. "Ten eksperyment Świątka okazuje się zaskakująco skuteczny" - Gazeta Wyborcza Opole. Premiera jest promowana akcją "Studio Dżuma". W kilku miejscach Opola stają kamery, a mieszkańcy mogą przed nimi powiedzieć, co ich trapi, co jest "dżumą" miasta. Na tej podstawie powstaje film, wyświetlany w foyer przed spektaklem oraz na kanale YouTube.

- W związku ze śmiercią Sławomira Mrożka powstaje inscenizowana próba czytana dramatu "Miłość na Krymie" w reż. Pawła Świątka.

- Teatr Kochanowskiego zdobywa wszystkie Złote Maski.

- Teatr ponownie gości na Tbilisi International Festival of Theatre w Gruzji - z "Makbetem" w reż. Mai Kleczewskiej.

Sezon 2013/2014

"Rękopis znaleziony w Saragossie" w reż. Pawła Świątka - premiera. "To, na co Has potrzebował trzech godzin, Paweł Świątek zrobił w 65 minut" - Gazeta Wyborcza. Na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych spektakl otrzymuje nagrodę artystyczną. Premiera jest promowana akcją "Zabij nienawiść śmiechem'". Akcja skierowana do dzieci i młodzieży polega na przerabianiu obraźliwych graffiti tak, aby niosły pozytywny przekaz. Do teatru napływają dziesiątki zdjęć przemalowanych graffiti, a najlepsze pomysły zostają nagrodzone.

- Opolskie Konfrontacje Teatralne ponownie rozszerzają formułę. Teatr organizuje m.in. Klasykę kulinarną, koncert zespołu "Domowe melodie", spotkania literackie i plastyczne dla dzieci i młodzieży. Promowane jest również opolskie środowisko artystyczne - "W kulisach słów" Sławomira Kuligowskiego.

- "Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa" w reż. Tomasza Koniny - premiera."Hipnotyzująca Narnia" -Gazeta Wyborcza Opole.

- Ponowny wyjazd do Korei, tym razem z "Makbetem" w reż. Mai Kleczewskiej na Uijeongbu International Musie Theatre Festival.

- "Dolce Vita" w reż. Kuby Kowalskiego - premiera. "Kowalski odwzorowuje frenezję struktury arcydzieła Felliniego" - Teatr.

- Światowa premiera projektu "Proust-Pamuk-Pamięć" w reż. Emre Koyuncuoglu oraz Krzysztofa Garbaczewskiego na Instanbul Theatre Festival.

Sezon 2014/2015

"Szklana menażeria" w reż. Jacka Poniedziałka - premiera. "Szklana menażeria to jedno z najciekawszych wydarzeń teatralnych 2014 roku" -Culture.pl. Prezentowana jest na Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, gdzie zbiera bardzo dobre recenzje.

- "Iwonę, księżniczkę Burgunda" oglądają widzowie International Theatre Forum Teart2014 w Mińsku.

- Wspólnie z Regionalnym Centrum Rozwoju i Edukacji realizowany jest projekt "Fascynujący świat nauki i technologii". Warsztaty dla młodzieży prowadzą pracownicy teatru.

- "Wesele na podstawie Wesela" w reż. Cezarego Tomaszewskiego - premiera. Spektakl nagrodzony na 40. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych.

Iwona Kłopocka
Nowa Trybuna Opolska
13 czerwca 2015
Portrety
Tomasz Konina

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...