Osiemnastka Festiwalu Teatralnego w Kochanowskim

W Warszawie świętujemy 3 dni

Obchodzący w tym roku swoje osiemnaste urodziny Festiwal Teatralny w Kochanowskim to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu XXVIII LO w Warszawie.

Obchodzący w tym roku swoje osiemnaste urodziny Festiwal Teatralny w Kochanowskim to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu XXVIII LO w Warszawie. Nasza szkoła, której serce bije zgodnie z rytmem Festiwali, zamienia się w świątynię sztuki scenicznej rokrocznie, za każdym razem w ostatni weekend listopada. Celów organizacji Festiwalu można wskazać wiele. Jedni za najcenniejszy jego aspekt uznają po prostu szansę na obejrzenie rozlicznych ciekawych sztuk teatralnych, inni – możliwość wzięcia udziału w przygotowywaniu przedstawień i pracy na tyłach.  Można również posłyszeć opinie, że w organizacji imprezy liczy się głównie poznawanie uczniów z innych warszawskich liceów, lub wręcz przeciwnie, że kluczowa jest integracja wewnątrzszkolna. Uczynienie Kochanowskiego ważnym miejscem na kulturalnej mapie Warszawy również zdaje się być sensownym usprawiedliwieniem dla istnienia Festiwalu. Opinie co do detali bywają różne, istnieje jednak jeden czynnik, którego ważności nikt nie podaje w wątpliwość – że w Festiwalu Teatralnym chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę.

W Festiwalu można brać udział na różne sposoby. Największą grupę uczestników stanowi oczywiście widownia. Nasz przegląd sztuk teatralnych kierujemy przede wszystkim do uczniów warszawskich liceów, jednak w skład publiki wchodzą również nauczyciele i absolwenci XXVIII LO, rodziny i znajomi organizatorów, a także ludzie niezwiązani z Festiwalem, którzy o jego istnieniu dowiedzieli się od kolegów, z plakatów rozwieszanych w całym mieście lub z internetowego promo. Oprócz widowni do naszej szkoły przybywają licealiści z polskich szkół, którzy wcielając się w różne role – aktorów, reżyserów, scenarzystów lub dekoratorów – przygotowują sztuki, które mamy szanse podziwiać w ramach imprezy. Niemniej ważni są uczniowie XXVIII LO, stanowiący jedynych organizatorów imprezy.
Pracą nad koordynacją Festiwalu, której efekty w tym roku podziwiać będziemy w dniach 23-25 listopada, przez wiele poprzedzających go miesięcy zajmują się setki uczniów Liceum. Aby przygotowania do Festiwalu szły sprawnie, organizatorzy zrzeszają się w dziewięciu sekcjach o ściśle określonych zadaniach: bezpieczeństwa, design, filmowej, internetowej, koordynacyjnej, medialnej, porządkowej, promocyjnej i technicznej. Na czele każdej sekcji stoi wybierany co roku szef, natomiast nad wszystkim czuwają Szef Festiwalu i jego zastępca, a także dyrektor Szkoły Jerzy Kunicki i profesor Wojciech Szarowski. W każdej sekcji pracuje od kilku do kilkudziesięciu uczniów, którzy dobrowolnie – i z nigdy niekończącą się energią! – poświęcają swój wolny czas, by uczynić Festiwal czymś absolutnie wyjątkowym.
Ich działania osiągają swoje apogeum w ostatni weekend listopada, kiedy do naszej Szkoły przybywają dziesiątki uczniów innych warszawskich szkół, by zaprezentować przygotowane przez siebie sztuki. Owoce ich pracy bywają różne – program festiwalu obejmuje wszelakie rodzaje form teatralnych, poczynając tradycyjnie od komedii i tragedii, a na manifestach artystycznych, musicalach i farsach kończąc. Niezależnie od gatunku ocenia je profesjonalne Jury, w którego skład wchodzą dyrektor XXVIII LO oraz nasz nauczyciel języka polskiego i wiedzy o teatrze, a także zmieniające się co roku persony ze świata teatru – aktorzy, reżyserzy, scenarzyści, pedagodzy teatralni i wiele innych.

Renoma naszego Festiwalu jest niezaprzeczalna. Sam fakt, że odbywa się on nieprzerwanie już od 18 lat, jest wystarczającym potwierdzeniem popularności tej imprezy. Wspierają nas liczne warszawskie teatry, takie jak Teatr Na Woli ,Teatr Ateneum oraz Teatr Współczesny. W minionych latach swoimi poradami i doświadczeniem obdarzyli nas znani polscy aktorzy, miedzy innymi Krystyna Janda, Jan Englert i Andrzej Seweryn. Najważniejsze jednak jest dla nas samozadowolenie z wykonywanej pracy i pozytywny odbiór ze strony publiczności. W zeszłym roku odwiedziło nas ponad dwa tysiące osób! Może w tym roku uda się pobić ten rekord?

(-)
Materiał Organizatora
15 listopada 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia