Ostatnia premiera operowa

"Zakaz miłości" Wagnera i warsztaty "Open Door" w Operze Wrocławskiej

Ostatnia premiera operowa w tym sezonie artystycznym, koncertowe wykonanie „Zakazu miłości" Ryszarda Wagnera już w piątek na scenie Opery Wrocławskiej. Przed nami także pokaz wieńczący warsztaty tańca „Open Door".


„Zakaz miłości" to dzieło niezwykle rzadko wykonywane, zaliczane do wczesnego okresu twórczości Ryszarda Wagnera. Libretto kompozytor stworzył w oparciu o komedię Szekspira „Miarka za miarkę". Opera miała swoją premierę w roku 29 marca 1836 roku w Magdeburgu. Jej treść opowiada o poczynaniach satrapy i hipokryty Friedricha, rządzącego Sycylią pod nieobecność jej króla. Tymczasowy zarządca usiłuje zakazać wszelakich zabaw, picia alkoholu i pozamałżeńskiej miłości, widząc w tym moralną pustkę. W efekcie sam staje się ofiarą pułapki srogich przepisów, które postanowił wdrożyć w życie mieszkańców Palermo.

Pod względem muzycznym „Zakaz miłości" to swoisty konglomerat stylistyki opery włoskiej i niemieckiej, nieprzypominający dzieł z dojrzałego okresu twórczości kompozytora. Opera Wrocławska stanie się miejscem, w którym opera zostanie pierwszy raz przedstawiona polskiej publiczności. Orkiestrę, chór i solistów podczas dwóch wieczorów (29 czerwca i 1 lipca) poprowadzi niemiecki dyrygent, Volker Perplies. Wśród solistów usłyszymy m.in. Tomasza Rudnickiego w tytułowej roli Friedricha, Katarzynę Haras-Kruczek w partii Dorelli, Agnieszkę Kuk, która wcieli się w postać Isabelli, a także Wojciecha Parchema w roli Lucia i Huberta Stolarskiego, jako Antonia. Partię Claudia wykona Aleksander Zuchowicz. Premiera w piątek 29 lipca o godz. 19.00. Kolejne wykonanie w niedzielę 1 lipca o godz.18.00.

Pomiędzy dwoma wykonaniami opery Wagnera, 30 lipca o godz. 19.00, odbędzie się prezentacja dziewięciu etiud choreograficznych, które z tancerzami Opery Wrocławskiej przygotowało dziewięciu polskich i zagranicznych choreografów, w ramach warsztatów „Open Door". To inicjatywa, która ma na celu propagowanie tańca współczesnego i wspieranie młodych choreografów w ich rozwoju zawodowym. Ponadto „Open Door" to promocja muzyki polskich kompozytorów. Przytowane chorografie powstały do dzieł Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Sławomira Kupczaka i Pawła Mykietyna. Bilety na wieczór z tańcem współczesnym w cenach 10 i 20 złotych.

Projekt jest realizowany we współpracy z Semperoper Ballet z Drezna. Warsztaty zostały współfinansowane przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, a patronat nad nimi objął Instytut Goethego.

(-)
Materiał Opery
29 czerwca 2018
Portrety
Volker Perplies

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia