Ostatnia premiera w sezonie

"Czarodziejski flet" - reż. Sjaron Minailo - Teatr Wielki w Poznaniu

Sezon 2016/2017 powoli dobiega końca, ale Teatr Wielki w Poznaniu nie zwalnia tempa – 10 czerwca przedstawimy poznańskiej publiczności ostatnią w tym sezonie premierę opery Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta w reż. Sjarona Minailo. 2 czerwca o godz. 14:15 na widowni Teatru Wielkiego odbędzie się konferencja prasowa, poświęcona tej realizacji.

W nowej inscenizacji dla Poznańskiej Opery, performer i reżyser Sjaron Minailo odczytuje Czarodziejski flet jako medytację na temat mechanizmów operujących społeczeństwem spolaryzowanym przez polityczne siły i sparaliżowanym przywiązaniem do tradycyjnych obrzędów. Poetycka estetyka spektaklu jest zainspirowana sztukami wizualnymi i rytualną choreografią.

Krystian Lada, dramaturg

Specjalnie na potrzeby poznańskiej premiery, kompozycja została wzbogacona nowymi tekstami w języku polskim w wykonaniu Jerzego Radziwiłowicza. Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu zaprezentuje wszystkie muzyczne barwy mistrzowskiej partytury Mozarta pod batutą maestro Gabriela Chmury.

Realizatorzy

Reżyseria i kostiumy: Sjaron Minailo
Sjaron Minailo to izraelski reżyser i wykonawca operowy – jego realizacje doceniane są na całym świecie. W 2016 roku artysta znalazł się w czołówce nominowanych do nagrody dla młodych reżyserów na International Opera Awards. W tym samym roku rząd Brazylii zaprosił Sjarona Minailo do Rio, by we współpracy z dziesięcioma holenderskimi artystami stworzył spektakl przedstawiony brazylijskiej i międzynarodowej publiczności jako część wydarzeń zamknięcia olimpiady.
Minailo specjalizuje się w wysoce wizualnych spektaklach operowych site-specific, które przekraczają granice tradycyjnej przestrzeni i doświadczenia operowego. Jego prace są często formą reakcji czy refleksji nad sytuacjami społecznymi i politycznymi oraz nad estetycznymi transformacjami kultur. Efektem tych zainteresowań jest operowa adaptacja albumu Björk – Medúlla. Islandzka piosenkarka Björk wydała album Medúlla w 2004 roku jako reakcję na przesyt rasistowskich i neonacjonalistycznych zachowań, wywołanych atakami z 11 września 2001 roku – „esencja" (medulla) człowieczeństwa, którą wszyscy dzielimy.

Scenografia: Douwe Hibma
Autorem scenografii do spektaklu jest Holender Douwe Hibma. Jego produkcje operowe to głównie site-specific theatre (teatr w przestrzeniach nieteatralnych) w niespodziewanych miejscach: Don Giovanni w opuszczonej fabryce pociągów czy Romeo i Julia w sercu amsterdamskiego lasu.

Reżyseria świateł: Maarten Warmerdam
Reżyserię świateł powierzono Maartenowi Warmerdamowi. Projektant oświetlenia współpracował m.in. z Dutch National Travel Opera, Opera de Lille, la Monnaie | De Munt w Brukseli, Holland Opera oraz wielu innych.

kierownictwo muzyczne Gabriel Chmura
reżyseria i kostiumy Sjaron Minailo
dramaturgia Krystian Lada
scenografia Douwe Hibma
reżyseria świateł Maarten Warmerdam
kierownictwo chóru Mariusz Otto
współkreacja kostiumów Natalia Piątkowska
współpraca muzyczna Grzegorz Wierus
asystent reżysera Bartłomiej Szczeszek, Anna Zwiefka
Operowa gra miejska w Poznaniu
Jednym z wydarzeń promujących spektakl Czarodziejski flet będzie pierwsza
w Poznaniu operowa gra miejska. Zabawa rozpocznie się 9 czerwca o godzinie 19.00, czyli na dzień przed premierą, a toczyć się będzie w gmachu teatru i na terenach go otaczających. Poznańska opera zaprasza chętnych do udziału w wydarzeniu do zarejestrowania zespołu poprzez stronę internetową http://gramiejska.pl i uczestnictwa w etapie internetowym gry, który startuje już 2 czerwca.
Z rekwizytorni i zaplecza technicznego zaczęły znikać elementy scenografii – ba, nawet rekwizytorzy – i pojawiać się w zupełnie innych miejscach. Niektórzy soliści nagle stracili głos, chór opery zniknął, a muzycy orkiestry nie mogą wydobyć dźwięku ze swoich instrumentów. Jakby ktoś rzucił na nich urok.

To tylko niektóre trudności, z którymi będą musieli się zmierzyć uczestnicy gry, aby uratować zagrożone przedstawienie.

(-)
Materiał Opery
2 czerwca 2017
Portrety
Sjaron Minailo

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia