Oszukana i zawiedziona

"Księżniczka Czardasza" - reż. Wojciech Adamczyk - Opera Nova w Bydgoszczy

Bydgoski Festiwal Operowy wkracza w swe trzecie dziesięciolecie . Opera Nova spełni marzenia miłośników operetki i zainauguruje imprezę „Księżniczką czardasza", kolejną – po „Hrabinie Maricy"- operetką Emmericha Kálmána. W maju br. świat muzyczny obchodzi 100-lecie powstania"Księżniczki czardasza".

Wojciech Adamczyk: reżyser  operowy i filmowy (patrz: „Ranczo"), Piotr Wajrak: muzyczny sprawca sukcesu „Śpiącej królewny" i „Halki" ,  Maria Balcerek : autorka olśniewających  kostiumów do „Barona cygańskiego" , Zofia Rudnicka : współautorka świetnej formy operowych tancerzy - tak najkrócej scharakteryzować można realizatorów najbliższej premiery Opery Nova. Jeśli dodamy ich do  znakomitej muzyki ,to możemy być spokojni o efekt  najbliższej premiery. Ba! liczymy na pobicie rekordów frekwencyjnych „Barona cygańskiego". Zainteresowanie jest ogromne...„Artystki z variétés", „Bo to jest miłość" i„Choć na świecie dziewcząt mnóstwo" - te operetkowe "przeboje" są prawdziwym magnesem dla Publiczności.

Z historii powstania "Księżniczki czardasza": W 1914 roku Kálmán mógł  już liczyć na współpracę z najwybitniejszymi librecistami wiedeńskimi. Leo Stein i Béla Jenbach przedstawili mu libretto osnute wokół miłości syna arystokratycznej rodziny austriackiej zbliżonej do dworu cesarskiego do szansonistki z budapeszteńskiego teatrzyku. Kálmán pracował nad muzyką , gdy pracę przerwał mu wybuch  I wojny światowej . Ostatecznie operetka miała premierę 13 listopada 1915 roku na scenie Johann-Strauss Theater.Odtąd datuje się jej pełen sukcesów "pochód" przez najlepsze sceny muzyczne Europy.

Sylwia Varescu jest gwiazdą kabaretu . Żegna się ze sceną, bowiem jeszcze tej nocy ma zamiar wyjechać do Ameryki . Hrabia Antoni Domeyko i jego  przyjaciel – senator Gomulicki, zwany w gronie przyjaciół Lolkiem, są stałymi bywalcami kabaretu i wielbicielami jego gwiazdek („Artystki, artystki, artystki z variete nie biorą miłości zbyt tragicznie..."). Wspólnie zastanawiają się jednak, jak na wyjazd Sylwii zareaguje młody książę Edwin. Niczego nie świadomy arystokrata jest bowiem zakochany w Sylwii. Ojciec Edwina – stary książę Dowgiałło-Różycki –  stanowczo sprzeciwia się romansowi syna z „szansonistką" i za pośrednictwem porucznika swego pułku , Jędrzeja Leliwy, wzywa go do natychmiastowego powrotu do Wiednia i do...narzeczonej – hrabianki Anastazji  Pomarnackiej.  Edwin nie traktuje poważnie owych zaręczyn i przesiaduje w kabarecie, chcąc pozostać jak najbliżej ukochanej i nie dopuścić do jej wyjazdu. Zdesperowany ,prosi Sylwię o rękę i podpisuje w obecności notariusza zobowiązanie, iż ożeni się z nią w ciągu najbliższych tygodni. Oszołomiona Sylwia odwołuje amerykańskie tournée, a Edwin wyjeżdża do Wiednia. Zjawia się Antoni Domeyko– ze zdumieniem dowiaduje się o zaręczynach i odwołanym wyjeździe Sylwii. Ma dla niej niemiłą wiadomość: jej ukochany jest już zaręczony z inną. Pociesza jednak Sylwię, przypominając jej, że jest ulubienicą publiczności i że ma tłumy wielbicieli. Sylwia czuje się oszukana i zawiedziona. Wyjeżdża do Ameryki w poszukiwaniu sławy....

(-)
Materiał Opery
11 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia