Otwarcie sezonu

Studium Teatralne w Warszawie

Sezon w Studium Teatralnym otworzą październikowe pokazy spektaklu "Party: take (a)part", w programie znajdą się również spotkania z cyklu "Historia jednego obrazu", kolejne odsłony projektu "Sztuka polska", a także pokaz gościnny Teatru "Węgajty".

W listopadzie natomiast S/T zaprasza na premierę spektaklu "RAZ" w reżyserii i wykonaniu Akademii Ruchu.

Od 20 lat Studium Teatralne pracuje nad tym, jak oddać na scenie to, co często boi się z nas wyjść. Pędząca rzeczywistość zadaje prowokacyjne pytanie: czy możliwy jest jakikolwiek pożytek z naszego istnienia? Zespół stara się stawić czoła tej rzeczywistości, podejmując w kolejnych spektaklach dyskusję na tematy zarówno społeczne, jak i metafizyczne. Studium Teatralne dedykuje rok 2015 pamięci zmarłego w 2014 Wojciecha Krukowskiego w geście wdzięczności za to, że przyczynił się do powstania zespołu.

Jesienny program S/T obejmuje m.in.:

1. Spektakl "Party: take (a)part"/ 2, 3, 4 października, g. 19:00

W spektaklu wokół stołu zgromadzą się przedstawiciele kilku pokoleń, żeby wspólnie wziąć udział w rodzinnym święcie. Jednak z czasem ich więzi ulegną rozpadowi, aż wreszcie rozczłonkowana zostanie osobowość każdego z osobna. W trakcie spotkania ujawnią się kolejne różnice, sięgające głębi ludzkiego usposobienia.

2. "Krukowski maraton" w ramach cyklu "Historia jednego obrazu"/ 11 października, g. 9:00-13:00

Akcję poprowadzi: Grzegorz Laszuk/ Komuna// Warszawa

Kiedyś Komuna// Warszawa zapytała Wojciecha Krukowskiego o najważniejszego artystę. Krukowski odpowiedział: John Cage. Zatem metoda twórcza Johna Cage'a będzie pomostem Komuny// Warszawa do opowiedzenia o Wojciechu Krukowskim. Czas działania odmierzy czas maratonu.

3. Słuchowisko "Gombrowicz uchodźca" w ramach cyklu "Sztuka polska" cz. III/

17 października, g. 19:30

Kompozytor: Jacek Skrzypek/ Głos: Zuzanna Ziomecka/ Muzyka: Gre Badanie / Reżyser projektu: Sean Palmer

"Sztuka polska" prezentuje literaturę polską klasyczną i współczesną: bajki, legendy oraz poezję i prozę w wykonaniu wspaniałych gości ze świata teatru, muzyki i sztuk wizualnych w połączeniu z wokalnymi dźwiękoobrazami jedynego warszawskiego chóru eksperymentalnego - Gre Badanie. Efektem projektu są cztery realizowane na żywo słuchowiska (w poprzednich odsłonach wzięli udział Eryk Lubos i Aga Zaryan).

4. Spektakl "Wielogłos"/ Teatr "Węgajty"/ 23 października, g. 19:30

"Wielogłos" zawiera cały szereg wątków, jednak wszystkie one ogniskują się wokół ważnych wydarzeń: od spalenia warszawskiej Tęczy do dramatycznych wydarzeń na Majdanie i rozpoczęcia wojny w Ukrainie. "Wielogłos" jest kolażem scen opracowanych w wyniku outsourcingu w przygranicznych obszarach Polski, podczas wypraw Innej Szkoły Teatralnej "Węgajt".

5. Premiera spektaklu "Raz"/ Akademia Ruchu/ 7 (premiera) - 8 listopada, g. 19:00

Projekt " Raz" jest kreacją grupową Akademii Ruchu, a zarazem hommage dla zmarłego w zeszłym roku lidera i założyciela grupy, Wojciecha Krukowskiego. Opiera się na jego notatkach dotyczących niezrealizowanych spektakli, które stanowią ideowy szkic akcji (zestawu akcji) pod tym samym tytułem.

Rezerwacje biletów oraz wejściówek na wszystkie wydarzenia można dokonywać pod adresem: steatralne@gmail.com.

(-)
Materiał organizatora
30 września 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia