Owacje dla Bogusława Kaczyńskiego

5.Europejski Festiwal im. Jana Kiepury

No i stało się to, co się stać musiało. W Krynicy Zdroju w pierwszym dniu Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury blask gwiazd opery i operetki występujących w wielkiej gali inauguracyjnej przyćmiło pojawienie się na estradzie Bogusława Kaczyńskiego.

Wieloletni dyrektor artystyczny tej imprezy i sprawca jej międzynarodowej sławy, kilka miesięcy temu otarł się o śmierć, doznając groźnego udaru mózgu. Walczył o życie, ale obiecywał, że pokona wszelkie złe moce oraz przeciwności losu. Słowa dotrzymał. Na festiwalową scenę wchodził pod rękę z Grażyną Brodzińską, wspierając się na lasce i nie potrafiąc ukryć ani wysiłku ani wzruszenia malujących się na twarzy.

Dyrektorowi festiwalu, słynącemu swą elokwencją, tym razem wzruszenie odbierało mowę. W miarę rozkręcania się koncertu Kaczyńskiemu powracał uśmiech, choć nadal słowa mu często grzęzły w gardle. Pan Bogusław zbierał nieprawdopodobnie gromkie owacje. Nagradzana nimi była także Grażyna Brodzińska, która tego wieczoru pojawiała się w trzech rolach - konferansjerki, primadonny najbardziej lubianej przez festiwalową publiczność i jubilatki świętującej 25-lecie swych występów na kiepurowskim festiwalu w uzdrowisku pod Górą Parkową.

W wielkiej inauguracyjnej gali nie zabrakło krakowskich akcentów, a były to popisowe wykonania arii przez Edytę Piasecką i Jana Wilgę. Wystąpili także: Edyta Ciechomska, Natasza Maksmchuk (Kijów), Anna Niemiec-Mościcka, Arnold Rutkowski, Paweł Sobierajski, Aleksander Teliga i Ryszard Wróblewski. Orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej dyrygował Sławomir Chrzanowski.

Stanisław Śmierciak
Gazeta Krakowska
14 sierpnia 2007

Książka tygodnia

Wyklęty lud ziemi
Wydawnictwo Karakter
Fanon Frantz

Trailer tygodnia