Owocna współpraca

Regionalne Centrum Kultury w Pile

Sejmik przyznał 196 tysięcy złotych na tegoroczne koncerty i spektakle w pilskiej "Fabryce Emocji".

W ubiegłym roku artyści z podległych marszałkowi instytucji wystąpili łącznie w siedmiu spektaklach i koncertach w Pile, które obejrzało około 2400 widzów.

Kulturalna współpraca samorządu województwa wielkopolskiego i miasta Piła rozpoczęła się w 2013 roku, kiedy pięć regionalnych samorządowych instytucji artystycznych - Teatr Wielki w Poznaniu, Polski Teatr Tańca - Balet Poznański, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu oraz Filharmonia Poznańska - zaprezentowały swoje spektakle i koncerty w Regionalnym Centrum Kultury "Fabryka Emocji" w Pile.

W 2013 roku artyści z podległych marszałkowi instytucji wystąpili łącznie w siedmiu wydarzeniach, które obejrzało około 2400 widzów, co pokazuje, że ubiegłoroczna inicjatywa cieszyła się sporą popularnością. Koszty wspomnianych spektakli w północnej Wielkopolsce w całości sfinansowano wówczas z budżetu województwa. Pomysł okazał się na tyle dobry, że zdecydowano o kontynuacji współpracy, choć w nieco innej formule, przekazując pieniądze na wyjazdy bezpośrednio do teatrów i filharmonii. A do grona instytucji biorących udział w tym projekcie dołączy w 2014 r. Teatr Nowy w Poznaniu.

- W tym roku także chcemy zaoferować mieszkańcom Piły dostęp do ciekawych kulturalnych wydarzeń, ale postanowiliśmy nie dawać pieniędzy miastu, lecz sfinansować koszty wyjazdów samorządowych instytucji - tłumaczyła radnym z Komisji Kultury Agata Grenda, dyrektor Departamentu Kultury UMWW.

- Piła ma dobre warunki, świetną salę do koncertów, a jednocześnie wykorzystujemy pracę naszych artystów - uzupełnił radny Henryk Szopiński. Z kolei przewodnicząca komisji Maria Grabkowska dodała, że radni sejmiku od lat zabiegali o to, by podległe marszałkowi województwa instytucje kultury wyjeżdżały z koncertami i spektaklami w teren.

Dyrektor Regionalnego Centrum Kultury "Fabryka Emocji" w Pile Stanisław Dąbek, w porozumieniu z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu oraz dyrektorami samorządowych instytucji kultury, ustalił harmonogram tegorocznych występów. - Repertuar jest gotowy, choć niewykluczone, że detale, np. daty poszczególnych występów, mogą się jeszcze zmienić - dodaje Agata Grenda.

Teatr Wielki im. S. Moniuszki zaproponuje "Komedię o niemej żonie". "Dwunastu gniewnych ludzi" zagrają artyści z Teatru Nowego w Poznaniu. Polski Teatr Tańca - Balet Poznański przedstawi dwa spektakle: "Dobrze, że tu jesteś" oraz "Czterdzieści". Widzowie z Piły będą mogli zobaczyć również "Pinokia" w wykonaniu Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie oraz "Szalone nożyczki" zaprezentowane przez aktorów Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Z kolei Orkiestra Filharmonii Poznańskiej oraz Chór Chłopięcy i Męski Poznańskie Słowiki przedstawią koncerty: "Mozart i Wielkopolanie", a także "Słowicze kolędowanie".

Łączny koszt wszystkich spektakli i występów wyniesie 196 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone między innymi na honoraria, obsługę techniczną, przejazd artystów, transport dekoracji lub instrumentów, tantiemy, delegacje oraz, jeżeli zajdzie taka konieczność, koszty noclegów w Pile.

Przyczynkiem do rozpoczęcia współpracy regionalnego samorządu z Piłą był m.in. fakt braku w tym mieście, a nawet w całym subregionie pilskim, instytucji artystycznej lub upowszechnieniowej, dla której organizatorem jest samorząd województwa wielkopolskiego.

RAK
Ziemia Kaliska
20 marca 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia