"Pajace" przeprowadzą nas przez miasto

"Pajace" - reż. Michał Znaniecki - Opera na Zamku w Szczecinie

Wielkie plenerowe widowisko Pajace R. Leoncavalla Opery na Zamku w reżyserii światowej stawy Michała Znanieckiego, które będzie można zobaczyć l1 sierpnia, poprzedzone będzie akcjami happeningowymi, z udziałem szczecińskich grup artystycznych.

Te minispektakle to tzw. sceny zwierząt, w 5 pięknych miejscach Parku Kasprowicza. Tango, balet, capoeira czy cyrkowe akrobacje pomogą nam zinterpretować akcję opery. Fotografie z kolei przedstawią proces powstawania spektaklu. Każda ze scen propaguje ideę "cyrku bez zwierząt".

Akcje happeningowe, które rozpoczną się o 19.30 i potrwają godzinę, zakończy barwny korowód cyrkowców, prowadzących publiczność na spektakl.

l. Pajace: Scena Ryb - delikatność. Baletowa giętkość ciał i delikatna strona Komedii Leoncavalla. Ale też korzenie klasycznego tańca, zaklęte w maskaradach i dworskich widowiskach.

2. Pajace: scena Małp - miłość. Zmysłowa Kolombina, pełen pasji Taddeo. Miłosne spotkanie z Arlekinem, porywczy Pajaców

3. Pajace: scena Nosorożca -gwałtowność. Ta stacja to świat rodem z Brazylii. Interpretacja komedii, miłosnej schadzki w formie układów capoeiry. Capoeira jako sztuka walki, ale też- rytuał.

4. Pajace: scena Ognistych Ptaków - pasja. Spotkanie kultur i rzeczywistości. Od Italii, przez niemiecki Stralsund aż do Szczecina. Historia komedii zamknięta w morskich opowieściach De Prohner Hafengang. Charakterystyczny szantowy rytm, synchronizacja osób i postaci.

5. Pajace: scena Koni - wyzwanie. Do miasta przyjeżdża cyrk. Wędrowni artyści Leoncavalla są gotowi służyć ludziom.

6. Pajace: scena Żurawi - wystawa fotograficzna. Zatrzymując się na chwilę przy tej satelicie, można dotknąć procesu twórczego, powstawania historii, duszy spektaklu.

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
10 sierpnia 2017

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia