Pamiętamy o Osieckiej po raz 16.

Konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej

Piosenki Agnieszki Osieckiej zachwycają dojrzałych i uznanych twórców oraz tych stawiających pierwsze kroki na estradzie, których poznamy podczas kolejnej odsłony konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" w dniach 8-11 sierpnia. Na czym polega fenomen poetki, której teksty rozpalają wyobraźnię dziesiątków artystów i setek tysięcy słuchaczy?

- Z Agnieszką Osiecką miałem kontakt już wtedy, gdy mieszkałem w Niemczech. Mój profesor, Andrzej Wirth, namówił mnie bym studiował w Polsce. Polecono mi napisać list m.in. do Agnieszki Osieckiej. Jednak ona mnie zupełnie zignorowała i udawała, że nie mówi ani nie rozumie po niemiecku - wspomina André Ochodlo, szef Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej.

Jak autorka "Nie żałuję" czy "Niech żyje bal" związała się w 1994 roku ze Teatrem Atelier?

- Mieszkająca wtedy w Sopocie Osiecka była mocno przygnębiona po śmierci matki. Jacek Stanisław Buras, z którym wtedy współpracowałem, namówił ją, by przyszła do Teatru na Plaży. Zobaczyła nasz "Weisman i czerwona twarz" i oglądała go później co wieczór, a po spektaklach gadaliśmy w klubie do rana. Zaproponowałem jej zrobienie adaptacji książki "Wrogowie" Isaaca Bashevisa Singera. Spędziła całą zimę w Orłowie, a że mieszkaliśmy niedaleko, to najpierw pracowaliśmy, potem ona szła do siebie i pisała. Nie znałem wtedy dobrze twórczości Agnieszki i nie miałem dla niej respektu, dlatego nasz kontakt artystyczny był pozbawiony jakichkolwiek barier - wyjaśnia Ochodlo.

Dorobek Agnieszki Osieckiej jest w Sopocie doskonale znany. Konkurs "Pamiętajmy o Osieckiej" organizowany przez Fundację Okularnicy na najlepszą interpretację jej utworów, od 16 lat promuje twórczość tej niezwykłej artystki o bardzo bogatym (nie tylko artystycznie) życiorysie.

Sopocki etap konkursu, to w praktyce warsztaty dla dziesiątki wyselekcjonowanych przez jurorów solistów. Oprócz wybranych dziesięciu wykonawców - Karoliny Czarneckiej, Aleksandry Długosz, Agaty Góral, Justyny Grzywaczyk, Justyny Kunysz, Aleksandry Kwiatkowskiej, Jakuba Pawlaka, Pawła Ruszkowskiego, Julii Rybakowskiej oraz Wiktorii Węgrzyn - do finału konkursu, który odbędzie się w Warszawie, zakwalifikowano także zespół Nieczuli Gentelmani.

Wieczory z twórczością Agnieszki Osieckiej odbywać się będą od środy 7 sierpnia do soboty 10 sierpnia o godz. 18 i 20. Wyniki drugiego etapu konkursu ogłoszone zostaną podczas uroczystej Gali w niedzielę 11 sierpnia (godz. 19:30).

Łukasz Rudzińsk
Materiał Teatru
7 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia