Pamiętamy o Osieckiej po raz osiemnasty
Teatr Atelier w SopocieCo sprawia, że twórczość Agnieszki Osieckiej się nie starzeje? Niezwykle celne kompozycje, humor, słowa i ukryte w nich emocje. A tych podczas piosenek Osieckiej nie brakuje na scenie i na widowni. Już po raz 18. w dniach 5-9 sierpnia odbywa się ogólnopolski Konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej "Pamiętajmy o Osieckiej", którego wykonań posłuchać można w sopockim Teatrze Atelier.
W Konkursie "Pamiętajmy o Osieckiej" co roku bierze udział ponad 200 wokalistów, którym twórczość Agnieszki Osieckiej nie jest obojętna. Spośród nich jury w składzie: Agata Passent, Arkadiusz Brykalski, Jan Borkowski, Jerzy Satanowski i Jakub Lubowicz w czerwcu wyłoniło finalistów i uczestników sopockiego, "warsztatowego" II etapu konkursu. - Wykonawcy świadomie wypowiadają się za pomocą takiego konkursu i za pomocą tekstu Osieckiej. W tym konkursie co roku triumfują przede wszystkim talenty i umiejętności młodych ludzi - przyznaje Jerzy Satanowski, szef artystyczny przedsięwzięcia.
W tym roku z repertuarem piosenek Agnieszki Osieckiej zmierzą się Martyna Dudek, Emilia Hamerlik, Bartłomiej Kawałek, Kaja Kaźmierczyk, Justyna Kokot, Weronika Kowalska, Natalia Lesz, Karolina Micor, Lidia Pronobis i Krzysztof Szczepaniak. Ich występ poprzedzi Mateusz Weber, który w ubiegłym roku wygrał Nagrodę Publiczności - w nagrodę wystąpi przed publicznością na początku tegorocznego koncertu, przypominając się widowni Teatru Atelier. W konkursie każdy z finalistów śpiewa dwie piosenki, poprzedzone zapowiedzią prowadzącej koncerty Magdy Smalary, przed laty zwyciężczyni Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej". W tym roku usłyszymy takie utwory, jak: "Lekki zawrót głowy", "Księżyc Frajer", "Na brzozowej korze", "Pieniądze na bilet", "Diabły w deszczu", "Zielono mi", "Nienaumyślnie", "Kiedy mnie już nie będzie, "Gdzie są ci chłopcy", "Panowie szanujcie artystki", "Siedzę w Mławie", "Pożegnanie z piosenką", "Jedni piszą wiersze piórem", "Jestem śliczna higieniczna", "Moja ballada (Nie jest źle)", "Piękna nieznajoma", "Wesołe miasteczko", "Szaloną być", "Orszaki dworaki" oraz "Pani mnie inspiruje".
W Sopocie połączone z koncertami warsztaty finalistów odbywają się co roku. Prowadzą je Jerzy Satanowski (pod kątem artystycznym) i Jakub Lubowicz (pod kątem muzycznym), z udziałem Magdy Smalary. Wszyscy oni pomagają artystom w przygotowaniu swojego występu, który w Teatrze Atelier zaprezentują ośmiokrotnie w dniach 5-9 sierpnia. Podczas koncertów z publicznością, cieszących się co roku wielkim zainteresowaniem publiczności, finaliści uczą się występów przed pełną widownią.
Oczywiście nie dla wszystkich jest to doświadczenie nowe - w gronie finalistów uwagę przyciąga zwłaszcza znana wokalistka muzyki pop Natalia Lesz, która w swojej karierze występowała m.in. jako support przed koncertami Céline Dion i Patrici Kaas i wydała dwa albumy "Natalia Lesz" i "That Girl". Owocne były dla niej zwłaszcza pierwsze lata kariery (2008-2010), gdy odebrała szereg nagród i wyróżnień za "debiut roku".
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 27 września podczas Koncertu Finałowego, transmitowanego na antenie Programu III Polskiego Radia. W ubiegłym roku zwyciężczynią konkursu okazała się Katarzyna Lassak, która wykonała "Szukam wiatru w polu" i "Jarzębino, jarzębino!", a w sopockim etapie zajęła drugie miejsce (jury sopockiego etapu główną nagrodę przyznało Agacie Zakrzewskiej).
Bilety na koncerty 5-8 sierpnia kosztują 55 zł. Na pokaz finałowy 9 sierpnia obowiązują zaproszenia.