Paszporty "Polityki" przyznane

już po raz 17. wręczono nagrody

Już po raz 17. wręczono w Teatrze Wielkim w Warszawie Paszporty Polityki - prestiżowe nagrody tygodnika "Polityka".

W kategorii film po raz pierwszy historii przyznano dwa Paszporty - otrzymali je Borys Lankosz i Xawery Żuławski. Lankosz w ubiegłym roku nakręcił jeden z najgłośniejszych debiutów ostatnich lat - film „Rewers”, który przyniósł mu główną nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a Xawerego Żuławskiego nagrodzono za niezwykłe na polskim gruncie połączenie wyrafinowania i popu w świetnym filmie „Wojna polsko-ruska” według powieści Doroty Masłowskiej. 

Paszport „Polityki" w kategorii teatr zdobyła aktorka Sandra Korzeniak, która największe kreacje stworzyła w spektaklach Krystiana Lupy, w ubiegłym roku zobaczyliśmy ją m.in. w wybitnej roli Marilyn Monroe w „Persona. Tryptyk”. W kategorii sztuki wizualne Paszport otrzymał młody malarz i performer Karol Radziszewski nagrodzony „za pracę własną, pracę nad sobą i za... umiejętne sikanie w torcik”, bo w 2009 r. wystąpił w roli kuratora nowatorskiej, znakomitej wystawy w warszawskiej Zachęcie zatytułowanej „Siusiu w torcik”.


Paszport w kategorii muzyka poważna powędrował do Barbary Wysockiej (nominowanej także w kategorii teatr) nazywanej teatralnym człowiekiem renesansu - aktorki i reżyserki, która bywa też scenografką i autorką wideoprojekcji oraz opracowań muzycznych. Wysocka związana jest ze Starym Teatrem w Krakowie, pracuje także w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu i Operze Narodowej w Warszawie. Jej ostatnim dziełem jest opera „Zagłada domu Usherów” Philipa Glassa.

W kategorii muzyka rozrywkowa Paszport dostał muzyk i producent L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski, którego ostatni projekt muzyczny to album koncepcyjny „39/89 Zrozumieć Polskę”, na którym znalazły się cytaty słynnych postaci z historii Polski obudowane muzycznym tłem. W kategorii literatura zwyciężył Piotr Paziński doceniony za wydaną w zeszłym roku debiutancką powieść „Pensjonat”. Paziński w latach 1992-97 był dziennikarzem „Gazety”, a od 2000 r. jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Midrasz”.

Nagrodę specjalną Kreator Kultury za osiągnięcie w krzewieniu kultury otrzymał w tym roku artysta Paweł Althamer - rzeźbiarz, performer, akcjoner, twórca instalacji, filmów wideo. Althamer od lat słynie z nieszablonowych pomysłów, a nazywany bywa artystą „i z Bródna, i z kosmosu” - ze względu na liczne przedsięwzięcia organizowane przez niego w blokowiskach tej warszawskiej dzielnicy. Oryginalną twórczość łączy z pożytecznymi eksperymentami społecznymi. 4 czerwca 2009 r. w grupie 150 znajomych wyruszył z niezwykłą misją do Brukseli, łącząc w tej akcji sztukę, edukację, politykę i zabawę w belgijskiej stolicy.

sub
Gazeta Wyborcza
13 stycznia 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia