Paul Pörtner

sylwetka

Paul Pörtner - urodził się w 1925 r. w Wuppertalu, zmarł w 1984 r. W Monachium. W 1951 r. rozpoczął studia na uniwersytecie w Kolonii (germanistyka, romanistyka i filozofia), następnie kontynuował edukację we Francji. Był pisarzem, tłumaczem, wydawcą, badaczem zjawisk kulturowych, reżyserem. Kierował także zespołem aktorskim.

Od 1976 r. pracował w Norddeutscher Rundfunk Hamburg jako reżyser sztuk radiowych Pörtner bardzo lubił eksperymenty językowe i gry słowne. Jego utwory pokazują, że był pisarzem, który miał wielkie wyczucie burleski; jego bohaterowie pokazani są w sytuacjach nietypowych, często działają w akcie desperacji.

Zainteresowania teatrem awangardowym pchnęły Pörtnera w stronę teorii Antonina Artauda i Erwina Piscatora. W swoich pracach dramatopisarskich i reżyserskich pozostawał jednak głównie pod urokiem commedii dell’arte, twórczości Kurta Schwittersa czy Alfreda Jarry’ego. W 1963 roku napisał interaktywną sztukę „Scherenschnitt oder der Mörder sind sie” (znaną w Polsce pod tytułem „Szalone nożyczki”), w której wiodącą rolę odgrywa publiczność. Sztuka miała premierę w tym samym roku w teatrze w Ulm. W USA utwór Pörtnera wszedł na afisz jako „Shear Madness” i od razu odniósł spektakularny sukces.

18 kolejnych realizacji „Shear madness” w innych krajach świata uczyniło z tego tytułu międzynarodowy hit: po „Pułapce na myszy” Agathy Christie, interaktywna sztuka Pörtnera pozostaje najdłużej i najczęściej granym na świecie utworem. Poza 17 napisanymi dla teatru sztukami, Pörtner jest autorem ponad 20 słuchowisk radiowych.

Anna Kulpa
Materiały Teatru
3 stycznia 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...