Pavel, wino i recitale

26. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe

W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej na rozpoczynających się od lat wielu zawsze w karnawale wieczorach z komedią i piosenką aktorską w tym roku szczególne zainteresowanie może wzbudzić czeska komedia „Salto w tył” z Teatru Ludowego w Krakowie.

Oparta przez Maćko Prusaka na kilku drobnych utworach Oty Pavla, poetycko i groteskowo negując nieznośny byt w komunizmie równolegle snuje opowieść o potrzebie dania z siebie wszystkiego w walce o wolność. A wszystko to z poczuciem dystansu i swoistym humorem. Temat jakże aktualny.

Pojawi się też przedstawienie komediowe z Narodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie - „Opowieści o Iwanie" Iwana Mikolajczuka, w reżyserii Wadyma Sikorskiego. O szukaniu odpowiedzi na odwieczne pytania czym wytłumaczyć życiowe prawdy i fałsze.

Dla części widowni okazją do śmiechu i zabawy może okazać się tytuł z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - „Turnus mija, a ja niczyja. Operetka sanatoryjna" Igi Gańcarczyk i Darii Kubisiak, w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Dzieło stawiające odkrywczą tezę, że operetka nie jest tworem przebrzmiałym, a igraszki kuracjuszy w sanatoriach od zawsze świetnym pomysłem na komedię.

Ciekawie zapowiadają się trzy recitale piosenek aktorskich: W dniu walentynek „Nie całuj mnie pierwsza", w interpretacji lubianych rzeszowskich aktorów Michała Chołki, Mateusza Mikosia i Roberta Żurka. „Love love love" Magdy Skubisz i Domarski Band. „The best of" Justyny Szafran, przez część rzeszowskiej widowni pamiętaną sprzed dwudziestu lat w roli Edith Piaf w sztuce muzycznej Pam Gems w reżyserii Jana Szurmieja. Musical w innej obsadzie ma teraz swój remake. Po każdym z tych doznań będzie można raczyć się winami z różnych zakątków świata.

Wreszcie czytanie performatywne, bez którego dyrektor rzeszowskiej sceny dramatycznej Jan Nowara nigdy się nie obywa proponując swojej publiczności którekolwiek ze spotkań festiwalowych. Tym razem będzie w ramach Sceny Nowej Dramaturgii czytanie sztuki „dom galeria" na tekście Alicji Kobielarz w reżyserii Jana Hussakowskiego. Też z komediowym zacięciem, traktuje bowiem o sprawach ludzkich, ale z punktu widzenia... przedmiotów. Snujących opowieść o odrzuceniu, wykluczeniu, szukaniu sensu istnienia i przynależności.
___

14 lutego piątek
19.00 „Turnus mija, a ja niczyja. Operetka sanatoryjna" Igi Gańczarczyk i Darii Kubisiak, reżyseria Cezary Tomaszewski, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
21.00 Wino-Muzyka-Ich trzech
„Nie całuj mnie pierwsza" koncert walentynkowy w wykonaniu Michała Chołki, Mateusza Mikosia i Roberta Żurka
15 lutego sobota
18.00 „Opowieści o Iwanie" Iwana Mikolajczuka, reżyseria Wadym Sikorskij, Narodowy Ukraiński Teatr Dramatyczny im. M. Zańkowieckiej we Lwowie.
20:30 Wino-Muzyka-Taniec
„Love Love Love" wieczór muzyczno-taneczny z Magdą Skubisz i Domarski Band.
16 lutego niedziela
16.00 „dom galeria" Alicji Kobielarz, reżyseria Jan Hussakowski czytanie performatywne Scena Nowej Dramaturgii Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
18.00 „Salto w tył" Oty Pavla, reżyseria Maćko Prusak, Teatr Ludowy w Krakowie.
20.00 Wino-Muzyka-Ona
"The Best Of" recital Justyny Szafran

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
14 lutego 2020

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...