Pavel, wino i recitale

26. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe

W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej na rozpoczynających się od lat wielu zawsze w karnawale wieczorach z komedią i piosenką aktorską w tym roku szczególne zainteresowanie może wzbudzić czeska komedia „Salto w tył” z Teatru Ludowego w Krakowie.

Oparta przez Maćko Prusaka na kilku drobnych utworach Oty Pavla, poetycko i groteskowo negując nieznośny byt w komunizmie równolegle snuje opowieść o potrzebie dania z siebie wszystkiego w walce o wolność. A wszystko to z poczuciem dystansu i swoistym humorem. Temat jakże aktualny.

Pojawi się też przedstawienie komediowe z Narodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie - „Opowieści o Iwanie" Iwana Mikolajczuka, w reżyserii Wadyma Sikorskiego. O szukaniu odpowiedzi na odwieczne pytania czym wytłumaczyć życiowe prawdy i fałsze.

Dla części widowni okazją do śmiechu i zabawy może okazać się tytuł z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - „Turnus mija, a ja niczyja. Operetka sanatoryjna" Igi Gańcarczyk i Darii Kubisiak, w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Dzieło stawiające odkrywczą tezę, że operetka nie jest tworem przebrzmiałym, a igraszki kuracjuszy w sanatoriach od zawsze świetnym pomysłem na komedię.

Ciekawie zapowiadają się trzy recitale piosenek aktorskich: W dniu walentynek „Nie całuj mnie pierwsza", w interpretacji lubianych rzeszowskich aktorów Michała Chołki, Mateusza Mikosia i Roberta Żurka. „Love love love" Magdy Skubisz i Domarski Band. „The best of" Justyny Szafran, przez część rzeszowskiej widowni pamiętaną sprzed dwudziestu lat w roli Edith Piaf w sztuce muzycznej Pam Gems w reżyserii Jana Szurmieja. Musical w innej obsadzie ma teraz swój remake. Po każdym z tych doznań będzie można raczyć się winami z różnych zakątków świata.

Wreszcie czytanie performatywne, bez którego dyrektor rzeszowskiej sceny dramatycznej Jan Nowara nigdy się nie obywa proponując swojej publiczności którekolwiek ze spotkań festiwalowych. Tym razem będzie w ramach Sceny Nowej Dramaturgii czytanie sztuki „dom galeria" na tekście Alicji Kobielarz w reżyserii Jana Hussakowskiego. Też z komediowym zacięciem, traktuje bowiem o sprawach ludzkich, ale z punktu widzenia... przedmiotów. Snujących opowieść o odrzuceniu, wykluczeniu, szukaniu sensu istnienia i przynależności.
___

14 lutego piątek
19.00 „Turnus mija, a ja niczyja. Operetka sanatoryjna" Igi Gańczarczyk i Darii Kubisiak, reżyseria Cezary Tomaszewski, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
21.00 Wino-Muzyka-Ich trzech
„Nie całuj mnie pierwsza" koncert walentynkowy w wykonaniu Michała Chołki, Mateusza Mikosia i Roberta Żurka
15 lutego sobota
18.00 „Opowieści o Iwanie" Iwana Mikolajczuka, reżyseria Wadym Sikorskij, Narodowy Ukraiński Teatr Dramatyczny im. M. Zańkowieckiej we Lwowie.
20:30 Wino-Muzyka-Taniec
„Love Love Love" wieczór muzyczno-taneczny z Magdą Skubisz i Domarski Band.
16 lutego niedziela
16.00 „dom galeria" Alicji Kobielarz, reżyseria Jan Hussakowski czytanie performatywne Scena Nowej Dramaturgii Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
18.00 „Salto w tył" Oty Pavla, reżyseria Maćko Prusak, Teatr Ludowy w Krakowie.
20.00 Wino-Muzyka-Ona
"The Best Of" recital Justyny Szafran

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
14 lutego 2020

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia