Paweł Królikowski rezygnuje ze stanowiska szefa ZASP

Paweł Królikowski nie będzie już prezesem ZASP? Zastępuje go Małgorzata Kożuchowska

Paweł Królikowski wciąż walczy o powrót do zdrowia. W związku z tym zmianie ulegają jego plany zawodowe. Aktor nie będzie zasiadał w jury kolejnej edycji show "Twoja twarz brzmi znajomo".

Królikowski zrezygnował też z funkcji prezesa Związku Artystów Scen Polskich, którą pełnił od 2018 roku. Na razie ZASP nie odpowiedział na naszą prośbę o komentarz w tej sprawie. Decyzji nie komentuje również Małgorzata Kożuchowska, zastępująca obecnie Królikowskiego na stanowisku.

Paweł Królikowski przeszedł operację usunięcia tętniaka z mózgu. Po rekonwalescencji wrócił do roli jurora w "Twoja twarz brzmi znajomo". Później stan zdrowia aktora znowu się pogorszył. Pod koniec ubiegłego roku trafił do szpitala. Królikowski przebywa pod opieką lekarzy. Nie pojawi się na planie 13. edycji show Polsatu.

- Zna ten program od przysłowiowej podszewki i jego rola w nim jest nie do przecenienia. Jednak teraz najważniejsze jest jego zdrowie. Może być pewien, że czekamy na niego w kolejnej edycji, jak tylko powróci do formy – mówiła o Pawle Królikowskim Dyrektor Programowa stacji Polsat Nina Terentiew.

Jak ustalił dziennik "Fakt", z powodu problemów zdrowotnych Paweł Królikowski zrezygnował z pełnionej z funkcji prezesa Związku Artystów Scen Polskich, na którą powołano go 16 kwietnia 2018 roku. Obecnie na stanowisku zastępuje go Małgorzata Kożuchowska, wiceprezeska ZASP. Kożuchowska nie komentuje sprawy, zapowiadając oficjalny komunikat prasowy stowarzyszenia.

Czym jest ZASP? Historia, informacje

Stowarzyszenie ZASP powstało w 1918 r. jako organizacja jednocząca aktorów z trzech zaborów. Jej pierwszym prezesem na lata 1919-20 wybrano Józefa Śliwickiego, a w opracowaniu statutu organizacji brali udział m.in. Stefan Jaracz, Juliusz Osterwa i Aleksander Zelwerowicz. W 1928 r. ze składek członków związku wybudowano Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. W czasie wojny ZASP stał się organizacją konspiracyjną. W 1940 r. wydał zakaz udziału aktorów w imprezach artystycznych organizowanych przez Niemców.

W 1950 r. ZASP został rozwiązany, a w jego miejsce powołano Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru i Filmu (SPATiF). W 1952 r. zmieniono nazwę związku na SPATiF-ZASP. W 1981 r. przywrócono przedwojenną nazwę. 1 grudnia 1982 r. ZASP został przez władze rozwiązany, a w jego miejsce 19 grudnia 1983 r. ukonstytuował się "nowy" ZASP, do którego wstąpiło ok. 20 proc. członków rozwiązanego związku. W 1989 r. doszło do zjednoczenia związku.

Wokół prezesów ZASP było wiele kontrowersji. W 2001 roku Kazimierz Kaczor i Cezary Morawski mieli narazić związek na 9,2 mln zł strat. Olgierd Łukaszewicz (dyrektor w latach 2002–2005 i 2011–2018) zarzucał Kazimierzowi Kaczorowi, że ten majątek nieruchomy związku i remonty budynków inwestował pieniądze przeznaczone na wypłaty dla artystów-wykonawców. W 2011 sąd uznał winę oskarżonych, jednocześnie warunkowo umarzając postępowanie.

W 2018 roku TVN24 ujawnił, że jedna z sal siedziby ZASP była udostępniana założycielowi Teatru Akademickiego UW, który przez 30 lat podczas prób miał molestować studentki i uczennice liceów.

(-)
Onet.Kultura
24 lutego 2020

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia