"Pełna Kultura" na scenie

"Piosenka ci nie da zapomnieć" - Rzeszowskie Stowarzyszenie zaprasza

Rzeszowskie Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych "Pełna Kultura" 11 września 2010 r. zagra o godz.19.55 premierowy spektakl pt. "Piosenka Ci nie da zapomnieć"

„Piosenka ci nie da zapomnieć”
„Świat nasz wyglądał jaśniej,
Kiedyś za dawnych dni,
Gdy się wierzyło w baśni,
Gdy się wierzyło w sny.
Jakież rozkoszne dreszcze
Bajki budziły w nas.
Wróćmy w tę przeszłość jeszcze raz...”

Tymi słowami rozpocznie się przygotowywany właśnie przez Rzeszowskie Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych „Pełna Kultura” spektakl pod tytułem „Piosenka ci nie da zapomnieć”. Jest to projekt muzyczno-aktorski, bazujący na twórczości muzycznej z lat 20. i 30. XX w. Piosenki takich kompozytorów jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski, Zygmunt Karasiński czy Władysław Daniłowski stanowią już w dzisiejszych czasach dziedzictwo polskiej kultury muzycznej. Utworów z tekstami Jerzego Jurandota, Juliana Tuwima, Feliksa Konarskiego nie wykonuje się dziś w atrakcyjnej aktorskiej formie. Realizacja spektaklu ma przyczynić się do ponownej popularyzacji zapomnianych, dawno niesłyszanych i rzadko wykonywanych piosenek oraz odnowić pamięć o autorach tych dzieł, które pięknem języka poruszają serca i opisują rzeczywistość w sposób już dziś niespotykany. Połączenie nowatorskich, współczesnych wykonań starych utworów, ze specjalnie przygotowaną choreografią, opracowaniem muzycznym, scenografią oddającą klimat tamtych czasów oraz prezentacją dokumentalnych fotografii, nada niepowtarzalny wydźwięk całemu przedsięwzięciu. Dodatkowo twórcza, aktorska interpretacja każdego wykonywanego utworu pomoże przybliżyć emocje związane z czasem napisania i popularności wybranych piosenek, dziś w większości dostępnych tylko w formacie audio. Wśród szesnastu przygotowywanych utworów, widzowie usłyszą te znane, jak np. „Na pierwszy znak”, „Już taki jestem zimny drań”, „Już nigdy” czy „Baby, ach te baby” oraz te bardziej zapomniane, jak „Homel”, „Mein jidishe Mame”.
Poza członkami Stowarzyszenia w projekcie „Piosenka ci nie da zapomnieć” wezmą udział także aktorzy Teatru „Maska” – Monika Szela i Henryk Hryniewicki. Reżyserii spektaklu podjął się Marcin Ehrlich, doświadczony reżyser teatralny i pedagog. Opracowaniem muzycznym przedsięwzięcia zajmie się Maciej Muraszko, twórca od wielu lat współpracujący zarówno z artystami polskiej sceny rozrywkowej jak i międzynarodowej sceny jazzowej. W ostatnim czasie współpracował z Maciejem Maleńczukiem przy projekcie Psychodancing 2. Aranżacje Muraszki odtwarzać będzie na żywo czworo doświadczonych rzeszowskich muzyków. Stroną scenograficzną zajmie się młoda scenografka – Marika Wojciechowska. Jest ona uzdolnioną artystką, która, dzięki znajomości świata młodego pokolenia, opierając się na zdjęciach i dokumentacji filmowej czasów międzywojnia, stworzy spójną intencyjnie, stylizowaną, acz na pograniczu współczesności, scenografię oraz kostiumy, oddające klimat tamtych lat. Choreografię opracuje tancerka, choreografka i aktorka – Marta Bury. Jej doświadczenie sceniczne i instruktorskie pozwoli uwypuklić charakter ruchu, zachowań i czarującej kokieterii lat 20. i 30.
Premiera odbędzie się już 11. września na rzeszowskim rynku. Będzie ona uwieńczeniem całodziennego wydarzenia organizowanego przez Urząd Miasta Rzeszowa – „Kultura od kuchni”.

Zespół projektu „Piosenka ci nie da zapomnieć”:
Reżyseria: Marcin Ehrlich
Scenografia: Marika Wojciechowska
Opracowanie muzyczne: Maciej Muraszko
Choreografia: Marta Bury
Kierownik muzyczny: Krzysztof Mroziak
Kwartet: Krzysztof Mroziak, Darek Kot, Dawid Klimkowski oraz Tomasz Nosal
Opieka wokalna: Bożena Stasiowska-Chrobak
Występują: Monika Szela, Kamila Korolko, Henryk Hryniewicki, Mirosław Szpyrka

Koprodukcja: Rzeszowskie Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych „Pełna Kultura”, Teatr MASKA w Rzeszowie i Estrada Rzeszowska

(-)
Materiały Teatru
11 września 2010

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia