Penderecki i Hen uhonorowani

Laury Umiejętności i Kompetencji

Wybitny kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki otrzymał w sobotę Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji. Kryształowy Laur z Diamentem kapituła przyznała wybitnemu pisarzowi Józefowi Henowi.

Nagrody, już po raz 22., przyznały śląskie i opolskie środowiska gospodarcze.

Uroczysta gala odbyła się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Doroczna uroczystość jest okazją do uhonorowania ludzi polityki, nauki, kultury, Kościoła i gospodarki, którzy przez swoją działalność wnoszą nieprzeciętny wkład w rozwój regionu i kraju. Przyznawane im są kryształowe, platynowe i złote laury. Najwyższe wyróżnienie - diamentowy laur - co roku trafia do wybitnych osobistości, których postawa i działalność ma uniwersalny, międzynarodowy wymiar.

Penderecki (na zdjęciu) został uhonorowany nie tylko za twórczość, pracowitość i pasję, ale także za rozsławienie Polski na całym świecie. Kapituła zauważyła, że kompozytor jest jedną z najwybitniejszych postaci współczesnej kultury, a powszechne uznanie zdobył już na przełomie lat 50. i 60.

Odbierając nagrodę kompozytor wyraził radość, że otrzymując laur dołączył do grona tak wybitnych postaci, jak Jan Paweł II. - Może za dużo tu już było o mnie powiedziane. Słyszeliśmy tu też moją muzykę i to jest najważniejsze. Ja nigdy nie potrafię opowiedzieć o muzyce tak, jak pisać muzykę - zaznaczył.

Wręczając laur Pendereckiemu były premier Jerzy Buzek mówił, że dzięki takim osobistościom jak Penderecki śląskie Laury są znane daleko poza granicami regionu.

W tym roku laurami uhonorowano ok. 80 osób, firm i instytucji. Kryształowy Laur z Diamentem - tę nagrodę przyznano po raz pierwszy - odebrał Józef Hen, wybitny pisarz i scenarzysta, autor takich książek jak "Nikt nie woła", "Błazen - wielki mąż", "Dziennik na nowy wiek". Urodzony w 1923 r., debiutował 80 lat temu w piśmie Janusza Korczaka.

Hen powiedział, że nagroda ma dla niego ogromne znaczenie, ale najbardziej liczy się to, że przez wiele lat zyskał odbiorców swej twórczości. - Osiągnąłem przede wszystkim to, że mam jakąś garść czytelników. Nie chodzi o ich stanowiska, ale ich podejście do książki. Mam wspaniałych czytelników - podkreślił. Odbierając nagrodę pisarz zaprzeczył temu, co chwilę wcześniej powiedziano na jego temat. - Nie jestem znawcą kobiet. Kobieta jest zawsze zagadką - podkreślił.

- W przeciwieństwie do niektórych laureatów, ja nie uważam swojej nagrody za zbiorową - oświadczył, wzbudzając rozbawienie zgromadzonych na gali. Wyraził też nadzieję, że nie został uhonorowany "dlatego, że się zestarzał".

Prezes organizującej galę Regionalnej Izby Gospodarczej a Katowicach Tadeusz Donocik powiedział podczas konferencji prasowej, że w tym roku kapituła wyróżniła aż tak wielu laureatów, ponieważ wiele pozytywnego dzieje się w różnych dziedzinach życia społeczno-gospodarczego. - Trzeba podziękować ludziom, kiedy tak wiele dobrego się dzieje - zaznaczył.

- Tą edycją zamykamy pewien okres historycznych przemian i wielopokoleniowego dorobku (...) Kończy się pewna epoka dorobku i wielkości pewnych ludzi i myślę, że kolejne laury będą szukały liderów i autorytetów wśród bardziej współczesnych - ocenił Donocik. Przypomniał, że w ostatnich tygodniach zmarł Wojciech Kilar, który miał w sobotę wręczać Pendereckiemu nagrodę.

- Faktem jest, że ludzie odchodzą, ale też pojawiło się wiele osób o wybitnych osiągnięciach - ocenił poeta i dziennikarz Tadeusz Kijonka, wyróżniony w sobotę platynowym laurem. - Ta impreza świadczy o tym, ile tu jest energii twórczej - dodał. Urodzony w 1936 r. laureat podkreślił, że sam nie czuje się zmęczony, ale jakby "przeszedł na inną ławeczkę".

Wśród wyróżnionych znaleźli się też m.in. przedstawiciele rządu Elżbieta Bieńkowska i Janusz Piechociński, Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz, przedstawiciele świata nauki, medycyny i Kościoła oraz prezydenci kilku miast i szefowie firm. Nagrodę specjalną - Orła Piastów Śląskich - otrzymał dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala.

Laury są przyznawane od 1992 roku. Wtedy działacze samorządu gospodarczego, skupieni w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach, wystąpili z inicjatywą nagradzania ludzi nieprzeciętnych, wyróżniających się firm, organizacji i instytucji, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej. Nagrody przyznawane są w regionach tworzących przed reformą administracyjną woj. śląskie, opolskie, częstochowskie i bielskie.

Krzysztof Penderecki, który w listopadzie świętował swoje 80. urodziny, należy do grona najwybitniejszych polskich kompozytorów. Wśród jego kompozycji, które zyskały największe uznanie, są m.in. opery "Diabły z Loudun", "Raj utracony", "Czarna maska" i "Ubu Król", "Te Deum", dedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II, "Polskie Requiem", napisane dla uczczenia 40. rocznicy zakończenia II wojny światowej, monumentalne "Siedem bram Jerozolimy", skomponowane z okazji 3000-lecia Jerozolimy oraz "Credo".

W 2000 r. Krzysztof Penderecki otrzymał w Cannes nagrodę dla najlepszego współczesnego kompozytora. Jest doktorem honoris causa kilkudziesięciu uczelni na całym świecie, m.in.: w Leuven, Bordeaux, Madrycie, Pittsburghu oraz Akademii Muzycznej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest honorowym obywatelem Dębicy i posiadaczem srebrnego Medalu Cracoviae Merenti, przyznawanego osobom szczególnie zasłużonym dla Krakowa. W 2005 r. został uhonorowany Orderem Orła Białego.

W poprzednich latach Diamentowymi Laurami uhonorowani zostali m.in. papież Jan Paweł II, prezydenci Lech Wałęsa i Vaclav Havel, sekretarz generalny NATO Javier Solana, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, kard. Stanisław Dziwisz, Jan Nowak-Jeziorański, profesorowie: Bronisław Geremek, Zbigniew Brzeziński, Władysław Bartoszewski i Leszek Balcerowicz.

(-)
(PAP)
20 stycznia 2014

Książka tygodnia

Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy. Sztuki finałowe 2024
Teatr Polski w Bydgoszczy
red. Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Piotrowska

Trailer tygodnia

„Tupot Poetycki" - w B...
Zuzanna Szmidt
Zuzanna Szmidt - urodzona w Warszawie...