Performatywna inwazja

15. edycja Festiwalu Spoiwa Kultury

Tegoroczne Spoiwa Kultury to przede wszystkim no.theatre.pl - czyli performatywna inwazja polskich i norweskich artystów na Szczecin.

W programie akcje miejskie, spektakle site specific, działania interaktywne, warsztaty, akcje uliczne, wizualne i muzyczne performance'y, a także piękne wieczorne koncerty (między innymi unikatowy korsykański wielogłos w wykonaniu słynnej grupy A Filetta) i spektakle - w tym "Faktory": widowisko multimedialno-teatralne Teatru Ósmego Dnia, które będzie prezentowane w hali K1 Stoczni Szczecińskiej.

Tegoroczne Spoiwa Kultury rozpoczną się już 28 czerwca i potrwają do 5 lipca. Przez 8 dni będziemy wspólnie z artystami z dziewięciu krajów oglądać nasze miasto oczami Innego - gościa, przybysza, obcego. Będziemy budować czas wspólny i odkrywać osobności. Wielokrotnie zmieniać perspektywy.

W programie między innymi: kilkunaście akcji i interwencji miejskich w wykonaniu norweskich i polskich performerów w ramach projektu no.theatre.pl;

A Filetta - jedna z najwybitniejszych grup kontynuujących tradycję korsykańskiego śpiewu polifonicznego;

Dakh Daugthers - widowisko muzyczne w wykonaniu aktorek ukraińskiego Teatru Dakh (pamiętanych m.in. z ubiegłorocznego finałowego koncertu zespołu Dakha Brakha);

Alte Zachen - koncert będący połączeniem chasydzkich pieśni liturgicznych, rock'n'rolla i psychodelicznego rocka; zawsze oczekiwana, promująca nową płytę Dikanda;

Dom Tańca - tradycje polskie, sycylijskie, katalońskie.

Nie zabraknie też spektakli teatralnych: "Still standing you" w wykonaniu kontrowersyjnego belgijskiego duetu Pieter Ampe ascetyczna "Kvitka nevista" aktorki ukraińskiej grupy Majstirnia Pisni (pamiętanej z koncertu w Starej Cerkwi) - Natalki Polovinki; przejmujący "Bieżeńcy" łódzkiego Teatru Szwalnia; a także "Factory" - mulimedialne widowisko spotykające historię Fabryki Cegielskiego w Poznaniu z historią szczecińskiej Stoczni w wykonaniu Teatru Ósmego Dnia.

Czym jest no.theatre.pl?

no.theatre.pl (no theatre, please!)

Projekt zakłada prezentację w Szczecinie wiodących norweskich i polskich artystów teatru i performance'u działających w przestrzeniach pozateatralnych. Trwa od stycznia do grudnia 2014 roku, a główne wydarzenia odbywają się między 29 czerwca a 5 lipca w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Spoiwa Kultury. Efekty (film, wystawa) będą pokazane we wrześniu w Norwegii na Festiwalu Bastard w Trondheim.

Partnerem projektu jest Teaterhuset Avant Garden. Współpraca między TAG a Ośrodkiem Teatralnym Kana trwa z powodzeniem od 2008 roku. Projekt no.theatre.pl po raz pierwszy w pełnym zakresie wykorzystuje organizacyjny, merytoryczny i twórczy potencjał obu organizacji. Wspólnie tworzymy program ingerencji miejskich inspirowanych Szczecinem (jego wielonarodową historią, architekturą, społecznościami), które przez spojrzenie "z zewnątrz" (z perspektywy europejskiej) pomogą zdefiniować lokalną tożsamość.

Tytuł no.theatre.pl (żartobliwie: no theatre, please!) wskazuje na kraje, ale też na koncepcję "odteatralnienia" działań, które nie odbywają się w budynku, lecz wchodzą w dialog z żywą tkanką miasta. Odbędą się trzydniowe prezentacje pięciu grup z Norwegii i pięciu grup z Polski. Ponadto norweski artysta Heine Avdal poprowadzi warsztaty dla młodzieży zakończone pokazem. Odbędzie się także seminarium City/Work z udziałem polskich i norweskich ekspertów na temat działań w przestrzeniach publicznych oraz wystawa projektu Karoliny Freino "Murki i Piaskownice"

Celem projektu jest wzmocnienie dialogu międzykulturowego i zrozumienia różnorodności kulturowej, kształtowanie świadomości odbiorczej i tożsamości społecznej związanej z miastem jako miejscem nacechowanym kulturowo. Stanowi on rozwinięcie realizowanej przez Ośrodek Teatralny Kana od 2005 roku strategii "przywracania tożsamości" przez projekty artystyczne. Ponadto projekt przybliża norweską kulturę, służy umocnieniu współpracy, aktywizuje mieszkańców, promuje twórczość artystów obu krajów, a także Szczecin jako przestrzeń inspiracji i partnera międzynarodowych projektów. Wstęp na wszystkie wydarzenia realizowane w ramach projektu jest bezpłatny.

Projekt finansowany jest z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.

(-)
Materiał Festiwalu
12 czerwca 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...