Piątek na Famie pełen wrażeń. Zagra m.in. laureat z zeszłego roku

48. Festiwal Fama - Świnoujście, 13–26.08.2018

48. FAMA zbliża się powoli do końca, ale to nie znaczy, że zwalnia tempo. W piątek czeka na nas cała masa atrakcji.

Pierwszym z wydarzeń będzie koncert zespołu OCZYBASZKI w Barze Letnim Hamaki. To o godzinie 16:00 w ramach „ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE". Grupa jest rodzinną formacja, która tworzy muzykę z pogranicza folku, alternatywy i piosenki autorskiej. Z kolei o 17:15 w Galerii Miejsce sztuki44 rozpocznie się spotkanie autorskie z ZIEMOWITEM SZCZERKIEM. Jest ono elementem cyklu „MIEJSCA LITERATURY. ZŁE MIEJSCE". Szczerek to dziennikarz i prozaik. Oprócz współpracy z czołowymi tytułami prasowymi jest autorem takich książek jak m.in. „Tatuaż z tryzubem", „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową" oraz „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion". W 2013 roku został laureatem Paszportu „Polityki". Był także nominowany do Nagrody Literackiej Nike i innych prestiżowych wyróżnień.

Później Fama przeniesie się do Hali w Basenie Północnym. O godzinie 19:00 spektakl DEKLARACJA 6888 wystawi tam TEATR ODRUCHU. Jest on kolażem losów bohaterów, których łączy walka. Po spektaklu – o 20:15 – grupa CLIPPINGMASK przedstawi video "INSIDEFAMA", czyli produkcję ukazującą życie festiwalu w tym emocje i relacje między jego uczestnikami.

Następnie koncert w hali da duet POLA CHOBOT & ADAM BARAN. Ich utwory nawiązują do bluesa, ale często wykraczają poza jego klasyczną formę. Swój show rozpoczną o godzinie 20:45. Na zakończenie dnia przed publicznością zaprezentuje się ubiegłoroczny zdobywca Nagrody Tryton dla największej osobowości artystycznej Famy, czyli PRZYBYŁ. W swoim projekcie Sławomir Przybył łączy tradycje piosenki autorskiej, jazzu, rocka oraz bluesa. Zespół zagrał wiele koncertów. Ostatnio wygrał tegoroczną edycję Jarocińskich Rytmów Młodych. Początek tego występu o godzinie 21:45.

48. Festiwal Fama odbywa się w terminie 16-26 sierpnia 2018. Aktualizowany harmonogram jest dostępny na stronie internetowej, w zakładce PROGRAM. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zachęcamy do śledzenia naszych profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

http://www.fama.org.pl/program
https://www.facebook.com/festiwal.fama
https://www.instagram.com/festiwalfama

24 sierpnia PIĄTEK

16:00 Bar Letni Hamaki | ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE | OCZYBASZKI – koncert / PK
17:15 Galeria Miejsce sztuki44 | MIEJSCA LITERATURY. ZŁE MIEJSCE | ZIEMOWIT SZCZEREK – spotkanie autorskie DEMONOLUDY / WS
19:00 Hala w Basenie Północnym | TEATR ODRUCHU – spektakl DEKLARACJA 6888 / PK
20:15 Hala w Basenie Północnym | CLIPPINGMASK – video / PK
20:45 Hala w Basenie Północnym | POLA CHOBOT & ADAM BARAN – koncert / PK
21:45 Hala w Basenie Północnym | PRZYBYŁ – koncert / WS

Program szczegółowy:

24 SIERPNIA, PIATEK

ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE | OCZYBASZKI – koncert
PK

16:00
Bar Letni Hamaki
ul. Piłsudskiego
Location Latitude: 53.916738015215785
Location Longitude: 14.249219339147885

OCZYBASZKI | Rodzinna formacja, tworząca muzykę z pogranicza folku, alternatywy i piosenki autorskiej. Zespół powstał w 2016 roku, debiutując na poznańskim Dragon Folk Feście. W kolejnych latach, oprócz autorskich koncertów, występował na scenie przed takimi artystami jak Natalia Grosiak, Joao de Sousa czy Stanisław Soyka (w ramach Wrocławskich Spotkań Literacko-Muzycznych, na których Oczybaszki wygrały pierwszą nagrodę). Obecnie zespół jest na etapie finalizacji pracy nad płytą promocyjną (EP), gdzie zawarta będzie część dotychczasowego dorobku – utworów inspirowanych tematyką wsi polskiej, legend morskich oraz opowieści dla dzieci. Do jednego z utworów powstał także klip video, we współpracy z wrocławską artystką – Magdaleną Jarych. Najnowsze zaś utwory są zaczątkiem pełnometrażowego materiału, który przedstawiać będzie spójną opowieść jednego bohatera, pisaną na podstawie legend morskich z folkloru ludów całego świata.
Oczybaszki to to, co pierwotne, proste i emocjonalne. To, z czego wyrastamy. Zespół zatacza szerokie kręgi wokół folku. Czuje w nim oswojony mrok i nostalgię, ale też bezpieczeństwo - dlatego, chcąc nie chcąc, ciągle krąży wokół niego, jak się krąży wokół domu rodzinnego. Muzykę grupy charakteryzuje minimalizm formy, zaskakujące, często zmieniające się instrumentarium oraz senno-baśniowa atmosfera. Na koncertach budowana jest przestrzeń, pozwalająca skupić się na opowieściach zawartych w tekście.
SKŁAD | Baszka Biel – śpiew, gitary; Ola Biel-Gocał – śpiew, melodyka, duduk, flet poprzeczny, dzwonki chromatyczne; Michał Sember – gitara elektryczna, kalimba; Michał Biel – saksofon barytonowy
LOKALIZACJA | Bar letni Hamaki (dawny Domek Baby Jagi) znajduje się na ul. Piłsudskiego, między ul. Bogusławskiego i ul. Sienkiewicza.
Wydarzenie realizowane w ramach cyklu „ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE!". Dzięki zebraniu od mieszkańców propozycji miejsc na realizację wydarzeń festiwalowych, Fama opuszcza scenę i eksploruje przestrzeń miasta. Cykl jest realizowany od 2015 roku oraz cieszy się dużym zainteresowaniem i przychylnością mieszkańców, którzy aktywnie włączają się w jego tworzenie.

www.facebook.com/Oczybaszki
https://www.youtube.com/watch?v=ydixTlq_yvk

MIEJSCA LITERATURY. ZŁE MIEJSCE | ZIEMOWIT SZCZEREK – spotkanie autorskie DEMONOLUDY
WS
17:15
Galeria Miejsce sztuki44
ul. Armii Krajowej 13
ZIEMOWIT SZCZEREK | Dziennikarz i prozaik, współpracuje z „Polityką", „Nową Europą Wschodnią" i „Tygodnikiem Powszechnym", autor książek „Siódemka", „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian", „Rzeczpospolita Zwycięska", „Tatuaż z tryzubem", „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową", „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion" oraz współautor zbioru opowiadań „Paczka radomskich". W 2013 roku został laureatem Paszportu „Polityki", w 2014 roku był nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus, a w następnych latach został ich finalistą. Za „Tatuaż z tryzubem" był również nominowany do Nagrody MediaTory, a za „Międzymorze" dodatkowo do Nagrody im. Beaty Pawlak. Książka „Międzymorze" znalazła się również w półfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
Moderator: WOJCIECH BONOWICZ – Poeta, publicysta. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym" i miesięcznikiem „Znak". Opublikował kilka tomów poetyckich, m.in. „Pełne morze" (2006; Nagroda Literacka Gdynia 2007), „Echa" (2013; nominacje do Nagrody Nike oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej), „Druga ręka" (2017). Autor biografii „Tischner" (2001) i tomu gawęd „Kapelusz na wodzie" (2010), a także dwóch książek dla dzieci: „Bajki Misia Fisia" (2012) oraz „Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień" (2015). Ostatnio opublikował tom rozmów z Wojciechem Waglewskim „Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe" (2017). Mieszka w Krakowie.
Kolejna edycja cyklu „MIEJSCA LITERATURY" realizowanego na Famie od roku 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę. W tym roku temat przewodni projektu brzmi „ZŁE MIEJSCE". Zakres tematyczny projektu wyznaczają takie zagadnienia, jak: podróż geograficzna i podróż przez historię; pamięć indywidualna i zbiorowa; zderzenie tego, co wspólne z tym, co indywidualne; granice geograficzne, mentalne, duchowe; emigracja, wykorzenienie, wykluczenie; bezdomność duchowa; uniwersalna problematyka wyłaniająca się z zagadnień specyficznych, indywidualnych historii.

TEATR ODRUCHU – spektakl DEKLARACJA 6888
PK
19:00
Hala w Basenie Północnym
ul. Jachtowa 1
DEKLARACJA 6888 | Spektakl jest kolażem, na który składają się losy poszczególnych bohaterów. Łączy ich jedna rzecz – wszyscy walczyli. Powody ich walki były różne: walczyli o prawa, dla bliskich, dla kraju. Wszyscy znaleźli się w bliżej nieokreślonej, abstrakcyjnej przestrzeni, zawieszonej gdzieś pomiędzy. Bohaterowie spektaklu, wiedzą czym jest wojna.
Tak jak my wszyscy. Walka niejedno ma imię.
Szanowni Państwo!
Wojny nie będzie.
Nie w naszych głowach,
Nie w naszych dłoniach,
I nie w naszych sercach.
Szanowni Państwo!
Wojna jest wszędzie,
ale nie tutaj.
My już kiedyś odeszliśmy.
Dziś wracamy.
Wciąż pamiętamy...
Lecz chcemy świętować.
Szanowni Państwo!
Świętujcie z nami.
Zapraszamy.
Tutaj nie ma wojny.
Serdecznie pozdrawiamy,
-Atomy.
Spektakl pokazywany był m.in. w Tychach (premiera w Teatrze Małym – 27.10.2017), Warszawie (Białołęcki Ośrodek Kultury – XIX Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych GARDEROBA), Chrzanowie (VII Noc Teatru), Bytomiu (Akademia Sztuk Teatralnych WTT), Lublinie (XIV Ogólnopolski Festiwal Teatralny KONTESTACJE), Poznaniu (Festiwal OFF Sytuacje). Spektakl otrzymał III nagrodę XIX Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych w Warszawie (2018).
TEATR ODRUCHU | Projekt stworzony przez Michała Miszę Czornego (absolwent aktorstwa na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu AST w Krakowie, wieloletni członek Autorskiego Teatru Ruchu WAMPA) i Monikę Szydłowiecką (pedagog, aktorka, reżyserka). Skład zespołu tworzą studenci Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.
„Łączymy ze sobą różne formy sceniczne – taniec, ruch, słowo. Skład zespołu aktorskiego, tworzą wieloletni aktorzy Autorskiego Teatru Ruchu WAMPA z Tychów, oraz studenci Wydziału Teatru Tańca AST (dawna PWST) w Krakowie. Nasze sztuki mówią o tym co ważne, aktualne i ponadczasowe. Pracujemy w Tychach i w Bytomiu. Nie rozgraniczamy wykonawców na aktorów i tancerzy, używamy nazwy: aktorzy-tancerze. Pragniemy tworzyć świat, w którym zaciera się granica pomiędzy słowem, tańcem i ruchem. Chcemy umożliwić widzom kontakt z nowymi, wciąż rzadko spotykanymi w naszym kraju formami scenicznymi."
Teatr form mieszanych (taniec, słowo, ruch) / Reżyseria: Michał Misza Czorny, Monika Szydłowiecka / Choreografia: Michał Misza Czorny / Muzyka: Łukasz Poleszak (Wudec) / Premiera: 2017 / Obsada: Agata Toporek, Patrycja Kusmierek, Alicja Hudeczek, Maria Cieślik, Karolina Rentflejsz, Paulina Strzoda, Daria Gacek, Jan Sarata, Michał Misza Czorny, Monika Szydłowiecka, Maciej Gruchlik
www.facebook.com/teatrodruchu

CLIPPINGMASK – video
PK
20:15
Hala w Basenie Północnym
ul. Jachtowa 1
INSIDEFAMA | Tematem video jest wewnętrzne życie festiwalu Fama, pokazane ze środka, „podpatrzone" ujęcia. Główny cel – przekazanie emocji, odczuć, relacji między uczestnikami.

LIUDMYLA OVSIIENKO (kuratorka grupy, reżyseria, montaż) | Studentka na Wydziale Sztuki UTH Radom, studia magisterskie. Twórczość w zakresie video-art, fotografii, grafiki komputerowej. Organizatorka oraz uczestniczka plenerów i wystaw o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim. Laureatka w poprzednich edycjach festiwalu Fama (2015, 2016) oraz konkurach ogólnopolskich (III Triennale Grafiki, Digital Attack Art Festiwal).
PAULINA PANUŚ (asystentka kamery, montaż)| Od 2015 roku studentka Grafiki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Uczestniczka kilku plenerów oraz wystaw. Na co dzień zajmuje się rysunkiem, malarstwem oraz grafiką.
KAMIL WASIEL (asystent kamery, grafika komputerowa, montaż)| Podejmuje działania artystyczne w zakresie malarstwa, grafiki, rzeźby. Obecnie student Grafiki na Wydziale Sztuki w Radomiu. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych uczelnianych oraz pozauczelnianych. Uczestniczył w plenerach w Polsce i zagranicą.

POLA CHOBOT & ADAM BARAN – koncert
PK
20:45
Hala w Basenie Północnym
ul. Jachtowa 1
POLA CHOBOT & ADAM BARAN | Mili, młodzi ludzie. Mimo skrajności charakterów są jednym organizmem muzycznym. Piosenki, które tworzą, swą prostotą i transowością nawiązują do bluesa, często wykraczając poza jego klasyczną formę. Pola jest wokalistką oraz autorką tekstów. Adam to gitarzysta i zapalony szachista. Podczas koncertów innowacyjnie korzystają ze środków takich jak looper i perkusjonalia, tworząc pulsujące i psychodeliczne improwizacje. Ich źródła inspiracji to w takim samym stopniu rdzenne "work songs", Muddy Waters, Skip James, jak Bjork czy Radiohead.
We wrześniu 2017 roku, na serwisach streamingowych oraz w formie fizycznej ukazał się ich album EP „Brudno", nagrany w jedną, kwietniową noc w malowniczym studiu Monochrom. Tytułowy singiel znalazł się w notowaniu Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. We wrześniu zagrali na dużej scenie katowickiego spodka podczas Rawa Blues Festival. Uhonorowani tytułem Odkrycie roku 2017 w ankiecie czytelników kwartalnika Twój Blues. Stypendyści European Blues Union. Laureaci nagród: II nagroda Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie 2017 przyznana przez Katarzynę Nosowską, Piotra Metza, Piotra Rokickiego, Pawła Krawczyka i przedstawicieli wytwórni Kayax; wyróżnienie w konkursie „Jarocińskie Rytmy Młodych" i zaproszenie na Festiwal w Jarocinie przyznane przez Tomasza Jankowskiego, Katarzynę Nosowską, Michała Wiraszko, Artura Rawicza i Piotra Metza (2018); I nagroda XIV Galicja Blues Festival (2017); Nagroda publiczności Galicja Blues Festival (2017); I nagroda festiwalu Akademia Gitary w Poznaniu (2017); I miejsce Imielin Blues Festiwal (2016); I miejsce na Pulavian Blues Festival (2016); I miejsce na Rybnik Blues Festiwal (2016); nagroda za najlepsze wykonanie utworu T. Nalepy na Festiwalu Blues nad Bobrem (2016); nagroda za najlepsze wykonanie utworu T. Nalepy – Blues nad Bobrem (2017); I nagroda (Grand Prix) festiwalu Las Woda Blues (2017); I nagroda festiwalu Piła Czuje Bluesa (2017); II nagroda festiwalu Wielki Ogień im. Miry Kubasińskiej (2017); nagroda indywidualna dla najlepszego gitarzysty festiwalu Blues nad Bobrem 2016; nagroda dla najlepszego gitarzysty festiwalu Las Woda Blues 2016; nagroda Urbanator Days 2012 dla gitarzysty przyznana przez Michała Urbaniaka.
SKŁAD | Pola Chobot – wokal, perkusjonalia, Adam Baran – gitara elektryczna
www.facebook.com/polachobot.adambaran
https://www.youtube.com/watch?v=SQAz9cKxrO8

PRZYBYŁ – koncert
WS
21:45
Hala w Basenie Północnym
ul. Jachtowa 1
Koncert zaprezentuje laureatów Famy 2017: Nagroda Tryton dla największej osobowości artystycznej Festiwalu.
PRZYBYŁ | Projekt Sławomira Przybyła – gitarzysty, autora piosenek pochodzącego z Poznania. W 2013 roku zaprosił on do współpracy instrumentalistów z Wielkopolski - wywodzących się z różnych nurtów muzycznych oraz zespołów. PRZYBYŁ w swojej muzyce łączy tradycje piosenki autorskiej, jazzu, rocka oraz bluesa. W 2014 roku nawiązał kontakt z warszawskim realizatorem oraz producentem (znanym między innymi z produkcji pierwszej płyty Marysi Peszek – „Miasto Mania", wieloletniej współpracy z Wojtkiem Waglewskim oraz zespołem VOO VOO) – Piotrem „Dzikim" Chancewiczem, który zajął się produkcją debiutanckiej płyty Przybyła pod tytułem „Megafon". Nagrania zostały zrealizowane w warszawskim Media Studio (zwanym również VOO VOO Studio). W połowie kwietnia PRZYBYŁ opublikował w internecie teledysk do singla promującego debiutancki album. Piosenka promująca płytę nosi tytuł „Nocny tramwaj" i jest refleksją na temat nocnego życia w wielkim mieście. PRZYBYŁ zagrał kilkanaście koncertów klubowych oraz plenerowych w Wielkopolsce. Ich występy charakteryzują się osobliwą dramaturgią oraz improwizacją. Piosenka proponowana przez PRZYBYŁA jest pretekstem do muzycznej interakcji, łamania klasycznej jej formy oraz do współpracy z publicznością.
SŁAWOMIR BARTŁOMIEJ PRZYBYŁ | Z wykształcenia jest filmoznawcą. Kończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej w Katedrze Filmoznawstwa. Pracę dyplomową bronił u prof. dr. hab. Mikołaja Jazdona. Od 15 lat gra na gitarze klasycznej. Od 2009 do 2014 roku swój muzyczny warsztat rozwijał pod okiem dr. Henryka Kasperczaka – jednego z najlepszych polskich lutnistów – gitarzysty oraz kompozytora. Przez pierwsze lata muzycznej działalności związany był z poznańską, alternatywną sceną hip-hopową realizując swoje projekty inspirowane takimi artystami jak: Madlib, J-Dilla oraz Skalpel. W 2012 roku dołączył do Poznańskiej Sceny Młodych organizowanej przez Annę oraz Krzysztofa Powalisz – zrzeszającej wokół siebie młodych, lokalnych twórców. Razem z „PSM" wystawiał koncerty w auli Szkoły Muzycznej w Poznaniu interpretując m.in piosenki Kabaretu Starszych Panów. W 2013 roku postanowił podjąć się realizacji autorskiego projektu z własnymi piosenkami zaaranżowanymi na dwie gitary, kontrabas, trąbkę, skrzypce, akordeon oraz perkusję.
SKŁAD | Sławomir Przybył – wokal, gitary; Krzysztof Ficner – gitara; Marcel Nowakowski – kontrabas; Kacper Grzanka – trąbka; Piotr Jaraszkiewicz – perkusja; Krzysztof Grzegorzyca – akordeon; Maciej Bober – instrumenty klawiszowe
www.facebook.com/Przybył-209305219274423
https://www.youtube.com/watch?v=lvBPD4jwLiY

Wojciech Zagaj
Materiał organizatora
24 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia