Pięć czytań i jeden spektakl

15. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna - 2022

Pięć czytań performatywnych, pokaz specjalny spektaklu z prawami kobiet w tle - w gdyńskim Teatrze Miejskim odbędzie się trzydniowy finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Wielkimi krokami zbliża się finał kolejnej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, jednego z najważniejszych rodzimych konkursów, w których rywalizują autorki i autorzy tekstów dramatycznych. W tym roku został wyjątkowo przeniesiony na jesień i, niestety, wbrew wcześniejszym nadziejom, nie będzie połączony z festiwalem teatralnym R@port.

Ale nie znaczy to, że finał konkursu dramatopisarskiego nie będzie miał godnej tej nagrody oprawy. Na trójmiejskich miłośników i miłośniczki teatru czeka trzydniowa impreza, podczas której będzie można poznać wszystkie finałowe teksty i zobaczyć spektakl zrealizowany na podstawie tekstu, który zwyciężył w ubiegłym roku – przedstawienie „I tak nikt mi nie uwierzy" oparte na dramacie Jolanty Janiczak, w reżyserii Wiktora Rubina, zrealizowane w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.

Dramaty, które zostały zakwalifikowane do finału konkursu, będzie można zobaczyć w formie czytań performatywnych. Przygotują je młodzi reżyserki i reżyserzy, a na scenie staną aktorzy i aktorki Teatru Miejskiego w Gdyni, który od zawsze jest gospodarzem imprezy.

W finale tegorocznego konkursu znalazło się pięć tekstów. Jeden z nich to „Edukacja seksualna" Michała Buszewicza – dramat wystawiony w reżyserii samego autora w Teatrze Współczesnym w Szczecinie (dziś to przedstawienie podróżuje po kraju w ramach programu Teatr Polska). Zgodnie z tytułem to opowieść o tym, jak ważna, szczególnie dla młodych ludzi, jest nauka i rozmowa o sferze seksualnej. Gdyńskie czytanie przygotuje Zdenka Pszczołowska, czyli Olga Grzelak, reżyserka znana w Trójmieście przede wszystkim z niedawnych „Upiorów" w Teatrze Wybrzeże.

Magdalena Fertacz prezentuje w finale tekst „Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979". To także tekst już wystawiony – od marca 2021 r. spektakl można zobaczyć w Teatrze Słowackiego w Krakowie, a reżyserował go Wojciech Faruga. To – aktualizujący się niemal z dnia na dzień, na skutek ostatnich wydarzeń w świecie arabskim – dramat, w którym problematyka polityczna spotyka się ze światem perskich baśni. W Gdyni czytanie dramatu przygotował Jan Kamiński.

Trzecia finałowa propozycja to „Pieśni piekarzy polskich" Mariusza Gołosza, który już niedługo będzie można zobaczyć na deskach Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Spektakl wyreżyseruje młody twórca, Maciej Hanusek, a gdyńskie czytanie przygotował Michał Telega.

Dwa pozostałe teksty rywalizujące w finale nagrody to dramaty: Artura Pałygi „Sandwichman" i Maliny Prześlugi „Jeszcze tu jesteś". Czytanie pierwszego wyreżyseruje w Gdyni Karol Klugowski, drugiego – Magdalena Miklasz.

Finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, czwartek-sobota, 29 września – 1 października, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Gdynia, ul. Bema 26, wstęp wolny (obowiązują wejściówki).

Przemysław Gulda
Gazecie Wyborcza Trójmiasto
30 września 2022
Wątki
Nagrody

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia