Pierwsza premiera sezonu w Capitolu

"Ja, Piotr Riviere..." - reż. Agata Duda-Gracz - Teatr Muzyczny Capitol

"Ja, Piotr Riviere...", spektakl według XIX-wiecznej historii francuskiego chłopa, który zamordował swoją rodzinę, to najnowsza produkcja wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol. Premiera sztuki Agaty Dudy-Gracz odbędzie się w czwartek w studiu wrocławskiego oddziału TVP.

Ja, Piotr Riviere, skorom już zaszlachtował siekierom swoją matkę, swojego ojca, siostry swoje, brata swojego i wszystkich sąsiadów swoich...to pierwsza premiera wrocławskiego Capitolu w nowym sezonie artystycznym.

Autorskie przestawienie Agaty Dudy-Gracz to opowieść o Piotrze Riviere, mieszkańcu normandzkiej wsi, który w 1835 r. zamordował swoją matkę, brata i siostrę. Podczas procesu, w którym został skazany na śmierć, szczegółowo opisał wszystko, co doprowadziło go do zbrodni.

Reżyserka postanowiła, że o zbrodni dokonanej przez Riviere opowiedzą podczas procesu sądowego jego ofiary. Jak wyjaśniła we wtorek podczas próby prasowej spektaklu Duda-Gracz, fabuła jej przedstawienia różni się od oryginału m.in. tym, że Riviere zabija nie tylko swoich najbliższych, ale również sąsiadów.

- Z kilkunastostronicowego pamiętnika Piotra Riviere dowiadujemy się, że jest on osobą głęboko wierzącą. Poprzez morderstwa chciał zbawić swoją rodzinę, bo wierzył, że przeniesie ich w lepszą rzeczywistość. Stąd pomysł, by w sztuce przenieść to także na 42 osoby, które zeznawały podczas procesu - powiedziała Duda-Gracz.

Scenografia spektaklu została tak przygotowana, aby widzowie poczuli się w roli uczestników procesu - sędziów, publiczności oraz świadków tragicznej historii. - Widzowie będą uczestnikami spektaklu. Staramy się, by przeżyli go jak najbardziej prawdziwie, boleśnie i dotkliwie. Aktorzy będą wchodzić na widownię i wypowiadać z niej swoje kwestie. Chcemy, aby widzowie sami ocenili, na jaką karę zasługuje Piotr Riviere - tłumaczyła reżyserka.

Historia mordercy z normandzkiej wsi znana jest dzięki bogatej dokumentacji śledztwa i procesu, która zachowały się do czasów współczesnych. Zeznania świadków, pisma sądowe, ekspertyzy medyków oraz artykuły z gazet informujące o ówczesnych wydarzeniach zostały opublikowane w 1973 r. i opatrzone komentarzami naukowców pod kierunkiem francuskiego socjologa i filozofa Michela Foucault. W 1976 r. powstał również film oparty na tej historii w reżyserii Rene Allio.

(-)
(PAP)
7 listopada 2012
Portrety
Duda-Gracz Agata

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia