Pierwsza własna siedziba Polskiego Teatru Tańca

Polski Teatr Tańca w Poznaniu

Na początku grudnia tego roku odbędzie się inauguracja pierwszej własnej siedziby Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Obecnie w kamienicy, która adaptowana jest na potrzeby PTT prowadzone są prace wykończeniowe; inwestycja jest zrealizowana w 80 proc.

Jak tłumaczyła dyrektor Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu Iwona Pasińska, prace budowlane w kamienicy przy ul. Taczaka przebiegają zgodnie z harmonogramem. Inwestycja jest już niemal ukończona; obecnie trwają prace wykończeniowe.

"Dom Tancerza, czyli pokoje gościnne dla współpracowników Teatru są gotowe, czekają jedynie na umeblowanie i wyposażenie kuchni. Na klatce schodowej prowadzone są prace wykończeniowe i konserwatorskie. Gotowa jest zrewitalizowana, w kształcie i formie z okresu budowy XIX-wiecznej kamienicy, elewacja od strony ul. Taczaka" - wskazała.

Prace wykończeniowe prowadzone są również w nowo wybudowanej części kompleksu architektonicznego, w którym zlokalizowano podstawowe funkcje teatralne, w tym salę studyjno-widowiskową z możliwością oglądania spektakli przez ok. 150 widzów oraz powierzchnię ekspozycyjno-performatywną.

Inauguracji pierwszej własnej siedziby Polskiego Teatru Tańca ma nastąpić na początku grudnia tego roku.

Budżet inwestycji wynosi ponad 21 mln zł, z czego ponad 8 mln zł stanowią środki unijne. Pozostała kwota pochodzi z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz środków własnych PTT.

Polski Teatr Tańca - Balet Poznański powstał w 1973 roku z inicjatywy władz miejskich i środowiska artystycznego Poznania. Funkcję dyrektora PTT powierzono wybitnemu tancerzowi i choreografowi Conradowi Drzewieckiemu. Przez blisko 15 lat dzięki zaangażowaniu Drzewieckiego i tworzeniu prekursorskich przedsięwzięć artystycznych, PTT zespół poznański usytuowany został w gronie najlepszych kompanii europejskich, czego dowodem były m.in. liczne zaproszenia na międzynarodowe festiwale baletowe.

W latach 1988-2016 dyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiego Teatru Tańca była prof. Ewa Wycichowska, wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf i pedagog, profesor sztuk muzycznych, jedna z największych indywidualności artystycznych w historii polskiej sztuki tańca.

W latach 1999-2016 w Polskim Teatrze Tańca działało Atelier - scena poszukiwań i debiutów. Tworzyła je grupa tancerzy Polskiego Teatru Tańca, poszukująca nowych dróg aktywności artystycznej. Atelier wyłoniło nowe pokolenie twórców, którzy w znaczący sposób zaznaczają swoja obecność na współczesnej mapie sztuki tańca, m.in. Iwonę Pasińską, Paulinę Wycichowską, Andrzeja Adamczaka i Daniela Stryjeckiego.

Od września 2016 funkcję dyrektora PTT pełni tancerka, choreograf, pedagog, doktor teatrologii, wieloletnia pierwsza solistka PTT Iwona Pasińska.

Anna Jowsa
(PAP)
14 września 2020

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...