Pierwsze urodziny i nowe plany

Internetowy Teatr TVP dla szkół

Zaledwie rok temu, 29 października, wystartował - kodowaną transmisją „Czarnoksiężnika z krainy Oz" z Teatru Słowackiego w Krakowie - Internetowy Teatr TVP dla szkół, a już mamy za sobą w sumie 14 transmisji i 387 tys. widzów, którymi są uczniowie 5 tys. podstawówek, gimnazjów i szkół średnich, szczególnie z miejsc, gdzie o stały kontakt z wysoką kulturą trudno. A przed nami: Internetowy Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych!

- Nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu. Zaczynaliśmy rok temu od transmisji do stu szkół, a dzisiaj transmitujemy do ok. 500 każdorazowo. Początkowo był to jeden przekaz w miesiącu, dziś realizujemy dwa, a apetyt młodych ludzi na teatr wciąż rośnie. Codziennie odbieramy telefony od szkół, a nawet przedszkoli zainteresowanych udziałem w projekcie – mówi Wiesław Łodzikowski, pomysłodawca
i koordynator projektu.

Podczas transmisji dzieci i młodzież mają okazję nie tylko uczestniczyć na żywo w spektaklu odgrywanym w tym samym czasie na deskach teatru, ale również czuć więź i integrację z „żywą" widownią teatralną, współuczestniczyć w spektaklu. Repertuar jest specjalnie dobierany w taki sposób, aby pokazać różnorodność gatunku, a także bawić i uczyć. Znalazły się w nim, oprócz wspomnianego „Czarnoksiężnika z krainy Oz", wspaniałe adaptacje znanych dzieł takie jak: „Przygody Sindbada Żeglarza" w reż. Jarosława Kiliana z Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, „Opowieść wigilijna" w reż. Rafała Sisickiego z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, „Stawiam na Tolka Banana" w reż. Piotra Ratajczaka z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, „Ania z Zielonego Wzgórza" w reż. Moniki Martini-Madej z Teatru Muzycznego w Poznaniu, „Pinokio" w reż. Ireneusza Maciejewskiego z Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, „Dziadek do orzechów" w choreografii Elżbiety Szlufik-Pańtak i Grzegorza Pańtak z Kieleckiego Teatru Tańca, „Królowa Śniegu" w reż. Tomasza Koniny z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, „Jaś i Małgosia" w reż. Roberto Skolmowskiego z Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, „Calineczka" w reż. Andrzeja Ozgi z Teatru im. Jerzego Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, a także współczesne utwory, inspirowane klasyką jak „Mikrokosmos" („Calineczka") w reż. Konrada Dworakowskiego z Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu, ekologią - jak „Co w trawie piszczy" w reż. Janusza Jasińskiego z Teatru Lalek we Wrocławiu, ekonomią - „Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach" w reż. Michała Białeckiego i Stanisława Melskiego z Artenes Wrocławskiego Teatru Edukacji oraz „Przygody Arka Noego" Michała Rusinka w reż. Włodzimierza Nurkowskiego z Teatru Ludowego w Nowej Hucie.

Założeniem projektu jest docieranie z wysoką kulturą do dzieci i młodzieży z miejscowości, które mają utrudniony z nią kontakt. Jest to możliwe poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i internetu. Jak podkreśla Marian Zalewski, członek Zarządu TVP S.A. nadzorujący projekt – Dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu ludzi, w tym pracowników Oddziałów Terenowych TVP, którzy są lokalnymi koordynatorami projektu, a także dobrej woli i chęci współpracy teatrów i innych instytucji publicznych, wprowadzamy do szkół edukację teatralną oraz staramy się zaszczepić w tych młodych ludziach miłość do teatru.Tym samym Telewizja Polska po raz kolejny udowadnia, że spełnia ważną społecznie misję oraz właściwie wykorzystuje swój potencjał.

Uczestnictwo w projekcie to wyjątkowa okazja dla uczniów polskich szkół, zwłaszcza z małych miejscowości, by odkryli w sobie zainteresowanie sztuką teatralną i artystyczne pasje. Stąd też pojawił się pomysł na zorganizowanie w ramach projektu Internetowego Przeglądu Szkolnych Zespołów Teatralnych w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazjalne i średnie. Zgłosiło się aż 177 szkół z całej Polski chętnych do wzięcia udziału w konkursie. Prace oceniane są w trzech etapach. Pierwszy, to wojewódzkie jury, w których skład wchodzą m.in. przedstawiciele świata kultury, kuratorium i mediów, drugi - ogólnopolskie jury składające się m.in. z artystów, aktorów i ludzi kultury, ostatni etap należy do internautów, którzy spośród sześciu finałowych przedstawień wybiorą trzy zwycięskie, po jednym w każdej kategorii wiekowej.

Głosowanie rozpocznie się 18 listopada i potrwa do 27 listopada. Ogłoszenie laureatów odbędzie się podczas uroczystej gali w Warszawie, 8 grudnia br. Finałowe przedstawienia i gala będą emitowane w listopadzie i grudniu w internecie oraz na antenie TVP Regionalna.

Od września br. projekt realizowany jest w koprodukcji z Narodowym Instytutem Narodowym (NInA). Kodowane transmisje online realizowane są równolegle na stronie Telewizji Polskiej i NInA. Instytut współprodukcje również Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych.

W Internetowym Teatrze TVP dla szkół jeszcze w tym roku będzie można zobaczyć: 7 listopada - „Antygonę" z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, 29 listopada - „Tymoteusza wśród ptaków" z Teatru im. Jana Christiana Andersena w Lublinie i 6 grudnia - „Brzechwę 2. Szelmostwa Lista Witalisa" z Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Więcej o projekcie i warunkach uczestnictwa można dowiedzieć się na stronie: www.iteatr.tvp.pl

(-)
Materiał Teatru
30 października 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia