Pierwszy dzień pierwszego festiwalu

17. Festiwal Teatralny Bliscy Nieznajomi – QueerFest - Poznań: 20 -27.10.2024

Pierwszy dzień, otwierający festiwal teatralny QueerFest, zachwyca już od pierwszych chwil. Miła, przyjazna atmosfera, a także otwartość i uśmiech od początku witały widzów, tworząc bezpieczną sferę wzajemnego zrozumienia i troski. Otwierające zaś festiwal spektakle, pomimo ogromnej równicy w podjętej tematyce oraz sposobie przekazu, urzekły swoją swobodą oraz zaangażowaniem w prezentowanych przez siebie sztukach.

Pierwszy ze spektakli stanowiła "Clara" (scen. I reż. Liliana Lam Hernadez – Teatr Kilometro Cero na Hawanie, Kuba), której tematyka poruszała zarówno jednostkowe, jak i społecznościowe problemy osób transseksualnych. Spektakl ten, prezentowany przez kubańskich artystów, nie tylko pozwala lepiej zrozumieć społeczność osób trans, ale i umożliwia przetarcie kulturowe z hawańską trupą teatralną.

Sam spektakl przedstawia moment nagrywania jubileuszowego odcinaka na YouTube przez dwie transseksualne kobiety. Ich program opiera się na wspieraniu społeczności LGBTQ+ zarówno poprzez radość z małych, jednostkowych zwycięstw, jak i poprzez smutek oraz uświadamianie tragedii związanej z brakiem akceptacji. Spektakl ten w nader przyjemny sposób ukazuje realia transseksualnych kobiet, ich szczęścia, łez, traum, ale i nadziei oraz determinacji w walce o lepsze jutro.

Sztuka ta przybliża widzom zarówno losy jednostkowych osób, jak i problemy całej społeczności kobiet trans. Poruszone w spektaklu problemy ukazują przemoc wobec inności, ale i stopniowo zmieniające się społeczeństwo. Tym samym prowadzona przez bohaterki narracja pozwala lepiej zrozumieć problemy z jakimi borykają się osoby tej społeczności, a także uwrażliwia widza na ich losy.

Tym, co szczególnie ujmuje w sztuce, to naturalność przekazu oraz szczere zaangażowanie w poruszane na scenie problemy. Spektakl ten niewątpliwie stanowi źródło wsparcia, zrozumienia oraz nadziei na zmianę na lepsze.

Drugim z prezentowanych spektakli był "Querelle" (reż. Piotr Pacześniak - Teatr Polski w Poznaniu), opowiadający historię o miłości, cierpieniu, szaleństwie i zbrodni.

Akcja rozgrywa się w nadmorskim porcie, gdzie zbłąkani marynarze gubią się w plątaninie zamglonych ulic i słodkiej rozpuście burdeli. Spektakl ten opowiada historię dwóch morderstw, którym błędnie przypisano jednego sprawcę. Tym, co istotne nie jest jednak rozwiązanie kryminalnej zagadki, a próba zagłębienia się w mroczne otchłanie duszy obu morderców.

"Querelle" jest, pełną onirycznych scen, opowieścią o zakazanej miłości, cierpieniu i niemożnością pogodzenia się z własną naturą. Spektakl ten, spowity papierosowym dymem oraz oparami alkoholu, wprowadza nas w pełne szaleństwa pokoje burdelu La Feria, gdzie mroczne sekrety i fantazje znajdują upust w pełnym uniesień tańcu.

Sami bohaterowie, balansujący na granicy snu i jawy, zatracają się w mroku nocy. Skryci w świetle czerwonej latarni stopniowo zaprzedają własne dusze w gorzkim niespełnieniu. Ich fantazje zamknięte są w czterech ścianach domu publicznego, oni zaś wraz z nadejściem dnia powracają do swoich masek i nieszczęśliwych ról. Wystarczy jednak, aby zgasły ostatnie promienie, a pełni obłędu zapadają się bezpieczną ciemność nocy.

Spektakl "Querelle" niewątpliwie urzeka pełną oniryzmu estetyką, a także poetyckim przedstawieniem zakazanych miłości. Sztuka ta w nader ciekawy sposób porusza problemy akceptacji własnej tożsamości, pragnienia miłości, a także dławiącego lęku i niespełnienia.
_
Oba spektakle zachwyciły widzów pierwszego dnia Festiwalu Bliscy Nieznajomi QueerFest, zyskując gromkie brawa i słowa uznania. Z niecierpliwością oczekujemy następnych dni.

Aleksandra Sierka
Dziennik Teatralny Wielkopolska
22 października 2024

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...