Pierwszy dzień z lalkami

26. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku Białej

Pierwszy dzień kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej przeszedł do historii. Zespoły z Włoch i Białegostoku zaprezentowały swoje spektakle, a w Galerii Bielskiej BWA miał miejsce wernisaż wystawy lalek, kostiumów, dekoracji i rekwizytów z najbardziej znanych spektakli Teatru Lalek Banialuka z minionego dziesięciolecia

Festiwal został uroczyście otwarty przez Prezydenta Miasta Bielska – Białej – Pana Jacka Krywulta i Dyrektora Festiwalu – Panią Lucynę Kozień wieczorem, o godz. 18:00 na Dużej Scenie Banialuki. Wtedy również został zaprezentowany Sen nocy letniej – inscenizacja sztuki Szekspira zrealizowana w bielskim Teatrze Lalek.

Po ostatnich ulewach i porywach zimnego powietrza do Bielska-Białej zawitało słońce i upał. Rozpoczęty dzisiaj Festiwal dodatkowo podgrzewa atmosferę. Do Bielska zawitali już goście z Białegostoku, Włoch, Portugalii, Rosji, Izraela i Czech. Przybywają kolejni. Na czterech scenach w dwóch bielskich teatrach – lalkowym i dramatycznym – trwają montaże i demontaże scenografii poszczególnych przedstawień. Dla zwiedzających otwarte są dwie wystawy – w Galerii Bielskiej BWA i Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz. W Bielsku-Białej przez cztery kolejne dni króluje teatr.

Najmłodsi wraz z opiekunami mieli dziś okazję zobaczyć Czarną owcę w wykonaniu włoskiego Teatrodistinto. Spektakl, w zaskakujący i zabawny sposób podjął tematy otwartości na innych i potrzeby akceptacji. Na scenie dwójka aktorów animowała liczne figurki zwierząt. Na początku były to zwykłe białe owieczki z malutkimi dzwoneczkami zawieszonymi na szyi. Wraz z rozwojem akcji, pojawiali się jednak coraz to nowi „obcy".

Do refleksji na istotne tematy zmusił także spektakl Słoń i kwiat Grupy Coincidentia z Białegostoku. Któregoś dnia mały słonik trafił nagle do przedziwnej dżungli. Chcąc stać się wielkim, musiał jak najwięcej dowiedzieć się o otaczającym go świecie. Historia o wchodzeniu w dorosłość i związanych z tym konsekwencjach prowokuje do przemyśleń i dyskusji. Spektakl, oswajając w atrakcyjnej formie trudny problem jest niezwykle ważny dla wszystkich dzieci, które przecież z każdym rokiem zbliżają się ku dorosłości.

Wernisaż wystawy lalek i scenografii ze spektakli Teatru Lalek Banialuka odbył się popołudniową porą w Galerii Bielskiej BWA. Drugą wartą obejrzenia wystawą jest prezentacja prac studentów Katedry Scenografii Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W czasie trwania Festiwalu, czyli w dniach od 22 do 25 maja zwiedzających obowiązuje wstęp bezpłatny.

Czwartkowy wieczór upłynął pod znakiem uroczystego, oficjalnego otwarcia Festiwalu. Następne dni wiążą się z kolejnymi atrakcyjnymi wydarzeniami – pokazem filmu, seminarium i oczywiście występami zespołów teatralnych.

(-)
Materiał Organizatora
23 maja 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...