Pierwszy Festiwal "Back to the Beckett Text" za nami

"Back to the Beckett Text/ Beckett na plaży"

Sopot znany był do tej pory z festiwali piosenki. Widać postanowił uszlachetnić swój wizerunek, bo wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim Towarzystwem Przyjaciół Sopotu i Teatrem Off de BICZ zorganizował specjalistyczny festiwal, poświecony jednemu z najwybitniejszych dramaturgów XX wieku - Samuelowi Beckettowi. "Back to the Beckett Text/ Beckett na plaży" - pod tym tytułem od 10 do 16 maja odbywały się festiwalowe imprezy - pisze Anna Malcer-Zakrzacka w Polsce Dzienniku Bałtyckim.

Debaty naukowe pokazały, że doświadczenie egzystencjalne przedstawione w dziełach irlandzkiego noblisty sprzed 51 lat jest nieprzemijające, a nawet pogłębia się we współczesnym świecie: - Fakt, że do Becketta wraca się na różne sposoby w dyskursie naukowym i w teatrze, oznacza, że jego twórczość jest bardzo silną propozycją literacką -mówił na jednym ze spotkań Antoni Libera, najbardziej znany polski znawca i tłumacz Becketta, autor autobiograficznej książki "Godot i jego cień". - Jako jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku najdobitniej wyraził to, co się stało z cywilizacją i kulturą Zachodu. 

Na seminarium połączone z festiwalem teatralnym złożyło się ponad 100 godzin referatów, dyskusji, warsztatów teatralnych, translatorycznych, literaturoznawczych, spektakli teatralnych na żywo oraz prezentacji Teatru Telewizji i Polskiego Radia, a także projekcji filmowych.

Wydarzenia były otwarte dla publiczności, ale zaprojektowane z myślą o badaczach literatury i teatru, doktorantach, studentach z ośrodków uniwersyteckich w Polsce i na świecie, zajmujących się twórczością tego pisarza.

- Naszym celem jest wprowadzenie twórczości Samuela Becketta w XXI wiek - deklarowali organizatorzy seminarium, prof. UG, dr hab. David Malcolm i dr Tomasz Wiśniewski z Instytutu Anglistyki UG.

To pierwsze takie wydarzenie w Polsce. Gośćmi seminarium byli światowej sławy beckettolodzy i literaturoznawcy, m.in. prof. Enoch Brater (USA), prof. H. Porter Abbott (USA), prof. Stanley Gontarski (USA), prof. Antonia Rodriguez Gago (Hiszpania), dr Mark Nbcon (dyrektor Archiwum Becketta, Wielka Brytania) i dr Antoni Libera (Polska).

Atrakcją były m.in. występ Jednoosobowego Teatru Poezji Ireny Jun z monodramami "Nie ja" i "Kołysanka", pokazy filmów oraz spektaklu Teatru Telewizji "Szczęśliwe dni" z Mają Komorowską w reżyserii Antoniego Libery. Gratką festiwalu były także warsztaty teatralne. Z "Końcówką" mierzyli się uczestnicy warsztatów poprowadzonych przez Douglasa Rintoula z angielskiego teatru eksperymentalnego Complicite oraz warsztatów zatytułowanych "Końcówka wpisana w Kwadrat", które poprowadziły Ewa Ignaczak i Ida Bocian - animatorki Sopockiej Sceny Off de BICZ. Warsztaty dla aktorów i reżyserów poprowadził Antoni Libera.

Seminarium wpisane było w kalendarium obchodów 40-lecia Uniwersytetu Gdańskiego. Uczelnia podpisała przy tej okazji list intencyjny o współpracy w dziedzinie promocji kultury i twórczości Samuela Becketta między Uniwersytetem Gdańskim i miastem Sopot. Festiwal, który nie ma swojego odpowiednika w Polsce, będzie zatem organizowany cyklicznie.

Z okazji beckettowskiego festiwalu sopocki dwumiesięcznik literacki "Topos" wydał numer tematyczny poświęcony twórczości wielkiego noblisty. Kolejny, przygotowywany numer "Toposu" będzie w całości poświęcony wydarzeniom pierwszej edycji "Back to the Beckett Text".

Anna Malcer-Zakrzacka
POLSKA Dziennik Bałtycki
20 maja 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia