Pierwszy sezon Opery Podlaskiej

Odbyło się tu ponad 380 różnych wydarzeń artystycznych

W ciągu 9-ciu miesięcy sezonu artystycznego odbyło się tu ponad 380 różnych wydarzeń artystycznych.

Pomysł stworzenia instytucji o tak wielkim rozmachu wyrósł z przekonania o konieczności istnienia centrum kulturalnego w Białymstoku, mieście łączącym Europę Zachodnią ze Wschodem. Taką też misję przyjęła ta instytucja. Stąd też programy repertuarowe drukowane nie tylko w języku polskim czy angielskim, ale i białoruskim czy litewskim. Stąd też akcja "bilety za wizy", dzięki której do tej pory prawie 4 tysiące Białorusinów na preferencyjnych zasadach mogło przekraczać wschodnią granicę Unii Europejskiej. Opera organizuje także szereg przedsięwzięć związanych z mniejszościami narodowymi i religijnymi zamieszkującymi Polskę północno-wschodnią.

Opera i Filharmonia Podlaska organizuje 3 Festiwale. W tym roku odbyła się pierwsza edycja Festiwalu im. Jana Tarasiewicza - zapomnianego białoruskiego pianisty i kompozytora, nauczyciela znakomitego dyrygenta Jerzego Maksymiuka. Jesienią Festiwal Filmowy Camera!ta łączy film i muzykę na żywo, także te pochodzące zza wschodniej granicy. Latem w połowie drogi w Białymstoku spotykają się songwriterzy i twórcy muzyki folkowej z różnych części Europy (z Białorusi, Litwy, Skandynawii, Francji, USA i Polski) na Halfway Festival. Podobnie jak w zeszłym roku amfiteatr zaprasza widzów na Kino Letnie. Pod osłoną nieba odbywają się tu także koncerty.

Opera i Filharmonia Podlaska prowadzi też Ogrody sztuki, gdzie goszczą znani filozofowie i wybitni literaci m.in. Tomasz Venclova - jeden z najważniejszych litewskich poetów, prozaików, eseistów i tłumaczy. Wiosną odbyły się targi książki, które w przyszłym roku będą mieć wymiar międzynarodowy i łączyć wydawców z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy i Rosji.

Opera i Filharmonia Podlaska działa na rzecz dialogu polsko-żydowskiego i chce uczyć trudnej historii obu narodów. Stąd jednym z pierwszych przedsięwzięć było przygotowanie musicalu "Korczak" Ch. Williamsa. Reżyser musicalu Roberto Skolmowski mówi o Holocauście w sposób niecodzienny, tworząc przypowieść o potędze życia, sile wiary i wielkości człowieka. Musical został uhonorowany zaszczytną Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury jako najlepszy spektakl roku w Polsce. Projekt edukacyjny towarzyszący "Korczakowi" wybrany został Wydarzeniem Historycznym Roku 2012. To piąta edycja plebiscytu organizowanego przez portal historia.org.pl oraz Muzeum Historii Polski.

Obok "Korczaka" Opera i Filharmonia Podlaska inaugurowała działalność we wrześniu 2012 roku polską operą narodową napisaną przez Stanisława Moniuszkę "Straszny dwór". To wyjątkowe widowisko przygotowano z wyjątkowym rozmachem: 300 kostiumów i tyle samo rekwizytów wykonanych z wielką starannością . Samych dekoracji do "Strasznego Dworu" przyjechało do Białegostoku 9 tirów. Wysoki poziom muzyczny zespołu i możliwości sceny zostały wykorzystane w pełni podczas realizacji kolejnej premiery - musicalu wszech czasów "Upiora w operze" Andreew Lloyda Webbera. Widowisko prezentowane w Operze i Filharmonii Podlaskiej jest produkcją oryginalną Teatru Muzycznego ROMA. Dekoracje przygotował jeden z najlepszych polskich scenografów Paweł Dobrzycki. Ten legendarny musical wystawiano w ponad 100 miastach w ponad 20 krajach na całym świecie, m.in. w Nowej Zelandii, Korei, Meksyku, Brazylii, Australii i Rosji. Widzowie do Białegostoku na "Upiora" przyjeżdżają z całej Polski. Na specjalne życzenie publiczności przygotowane zostały dodatkowe spektakle w czerwcu. Zapełniają się jesienne i zimowe terminy.

Opera i Filharmonia Podlaska kształci też najmłodszych widzów. Zabawie i zdobywaniu wiedzy muzycznej służyć ma bardzo popularna interaktywna bajka muzyczna zatytułowana "Jaś i Małgosia". W widowisku uczestniczyć mogą nawet 2-letnie dzieci. Jedną z podstawowych dziedzin działalności Opery i Filharmonii Podlaskiej jest bowiem edukacja: muzyczna, historyczna oraz służąca propagowaniu tolerancyjnych postaw w wielokulturowym społeczeństwie.

Do tego 15 różnorodnych wystaw prezentowanych w przestrzeni Opery i Filharmonii Podlaskiej obejrzało ponad 59 tysięcy osób.

Pamiętając o wytrawnych melomanach Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na koncerty symfoniczne i oratoryjne światowej sławy solistów i dyrygentów, którzy grają z Orkiestrą OiFP. W tym roku owacją zakończył się koncert na zamkniecie sezonu symfonicznego, którego solistą był wirtuoz skrzypiec, dyrygent, jeden z największych artystów naszych czasów - Shlomo Mintz.

W planach repertuarowych na kolejny sezon artystyczny znaleźć można: 4 koncerty symfoniczne w miesiącu, realizację opery Giuseppe Verdiego "Traviata" i opery "Czarodziejski flet" z muzyką skomponowaną przez Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Dorota Sawicka
Materiał OiFP
2 lipca 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...