Pieśń Kozła w Trójmieście

"Pieśni Leara" na Festiwalu Szekspirowskim

17. edycja imprezy odbędzie się w dniach 1-6 sierpnia 2013r. W programie Festiwalu, obok polskich produkcji, pokazane zostaną także spektakle z Gruzji, Niemiec oraz Rumunii. Festiwalowi będzie towarzyszyła międzynarodowa konferencja poświęcona tematowi „Języki władzy – Języki sztuki”.

Festiwal Szekspirowski jest jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w Europie, łączącym prezentacje spektakli z całego świata z działaniami artystycznymi, warsztatami, spotkaniami z twórcami. Festiwal odbywa się co roku na przełomie lipca i sierpnia w Trójmieście. Historia imprezy sięga 1993 roku, kiedy to zorganizowane zostały pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, następnie przekształcone w Festiwal. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Theatrum Gedanense oraz Gdański Teatr Szekspirowski.

Teatr Pieśń Kozła na Festiwalu Szekspirowskim.
Jednym z gości tegorocznej 17. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku będzie wrocławski Teatr Pieśń Kozła ze spektaklem „Pieśni Leara", zdobywca wszystkich prestiżowych nagród podczas Edinburgh Fringe Festival – w tym laureat nagrody Fringe First, zwanej Teatralnym Oscarem.
„Pieśni Leara" otrzymały również: Herald Archangel (nagroda krytyków „The Herald") oraz Musical Theatre Matters Award, a także zajęły 1. miejsce w rankingu wszystkich spektakli teatralnych wystawianych podczas Festiwalu w Edynburgu prowadzonym przez "The List".
Dwa lata temu, podczas 15. edycji Festiwalu, gościliśmy Teatr Pieśń Kozła z polsko-brytyjską produkcją „Makbeta", która stanowiła próbę odkrycia muzyczności w poezji Szekspira i odnalezienia korzeni tragedii. Tym razem reżyser Grzegorz Bral wziął na warsztat szekspirowskiego „Króla Leara".

Spektakl „Pieśni Leara" to dzieło nieskończone, „work in progress" – jak większość produkcji tego teatru. Nie są linearną opowieścią, lecz ukazują świat energii i rytmów rządzących szekspirowskim dramatem. Zespół Teatru Pieśń Kozła pod okiem Grzegorza Brala, reżysera spektaklu, skoncentrował się na wyborze kluczowych scen z „Króla Leara", które posłużyły za inspirację
do snucia historii za pomocą słów, gestów i muzyki. Każda pieśń jest punktem wyjścia do kolejnego „dramatycznego poematu". W spektaklu muzyka staje się rzeczywistą postacią lub zdarzeniem, kreatorem emocji; tworzy relacje międzyludzkie.
Muzykę do spektaklu skomponowali: Jean-Claude Acquaviva i Maciej Rychły, a za przygotowanie pieśni odpowiada Kacper Kuszewski. Spektakl tworzy międzynarodowy zespół aktorów pochodzących m.in. z Finlandii, Wielkiej Brytanii i Polski.
Występują: Anna Zubrzycki, Anu Salonen, Monika Dryl, Julianna Bloodgood, Emma Bonnici, Kacper Kuszewski, Rafał Habel, Gabriel Gawin, Ewan Downie, Ian Morgan i Maciej Rychły.

Magdalena Hajdysz
Materiał Festiwalu
1 czerwca 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia