Piosenki i monodramy

Prezentacje prac warsztatowych studentów IV roku aktorstwa - Teatr Studyjny w Łodzi

W czerwcu Teatr Studyjny zaprasza na trzy darmowe prezentacje prac warsztatowych aktorów czwartego roku Wydziału Aktorskiego PWSFTviT oraz na koncert piosenek Stanisława Radwana. Na ostatnią z wyżej wymienionych imprez zaproszenia są do odebrania w Muzeum Kinematografii

Program wydarzeń:

3 piątek
I love Una – praca warsztatowa studenta IV r. Wydziału Aktorskiego PWSFTviT, godz. 19:07 (wstęp wolny)

Jest to monodram na podstawie powieści Jonathana Littella Łaskawe w wykonaniu Daniela Misiewicza.

Powieść Łaskawe napisana w konwencji wspomnień byłego oficera SS, Maximiliana Aue - prawnika z wykształcenia, miłośnika muzyki, literatury i filozofii, a jednocześnie nazistowskiego zbrodniarza - stała się sensacją literacką sezonu. W wielu środowiskach odbierana jako dzieło "niemoralne", została jednocześnie w 2006 roku wyróżniona Nagrodą Goncourtów oraz Grand Prix du Roman przyznawaną przez Francuską Akademię.

I love Una oparty na tekście fikcyjnych wspomnień jest przypowieścią o upadku i spotkaniu człowieka ze złem. W historii Maximiliana można odczytać dramat mitycznego Ajschylosa, jednak przestrzeń czasu zdaje sie być nieważna. Liczy sie przestrzeń znaczeń, wyobrażeń, namiętności, lęku, innymi słowy - przestrzeń wewnętrzna.

4 sobota
Związek otwarty - praca warsztatowa studenta IV r. Wydziału Aktorskiego PWSFTviT, godz. 19:07 (wstęp wolny)

Monodram na podstawie napisanej przez Dario Fo i Franca Rame farsy Związek otwarty.

Znudzone sobą małżeństwo przechodzi kryzys. Nie wiadomo, czy wspólnie to zaplanowali, czy też grają jedno przed drugim w tajemnicy, ale ona wielokrotnie próbuję popełnić samobójstwo - co nigdy nie dochodzi do skutku, on zaś nieustannie romansuje, na co również nie ma dowodów. Miłość, zazdrość, duma, intymność, wszystko to wystawione zostaje na próbę rzekomo nowej jakości bycia we dwoje. Farsa Dario Fo ma kilka planów, jest teatrem w teatrze, dialogiem z publicznością, pełnym śmiesznych i przewrotnych sytuacji grą.

10 piątek
Radwan liryczny – Stanisława Radwana „Piosenki wokół miłości”
– XIV Festiwal Muzyki Filmowej, godz. 20:00 (zaproszenia - Muzeum Kinematografii)

Spektakl w wykonaniu studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej
im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Stanisław Radwan (ur. 1939 r.). Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie (1966). W 1967 odbył staż kompozytorski w zakresie muzyki elektronicznej u Pierre\'a Schaeffera w Paryżu. Od początku kariery artystycznej tworzył dla wielu scen polskich i zagranicznych. Współpracował z Konradem Swinarskim, Zygmuntem Hubnerem, Lidią Zamkow, Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Jarockim, Andrzejem Wajdą, Krystianem Lupą, Tadeuszem Bradeckim, Krzysztofem Babickim. Laureat wielu nagród za muzykę do spektakli teatralnych, m. in. na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska za Powrót Odysa w reżyserii Krystiana Lupy (1982), Rękopis znaleziony w Saragossie Tadeusza Bradeckiego (1993), Sen srebrny Salomei Jerzego Jarockiego (1994), na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za Woyzecka Tadeusza Bradeckiego (1986). Za całokształt twórczości uhonorowany Dyplomem Mistrzowskim na XXI Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2000). Otrzymał również Nagrodę im. Aleksandra Bardiniego (2000) i statuetkę Ludwika - nagrodę krakowskiego środowiska teatralnego im. Ludwika Solskiego, przyznawaną przez Krakowską Fundację Artystów Teatru (2003) oraz nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2003) za muzykę do spektaklu Opera mleczana, a także Nagrodę Honorową krakowskiej filii Fundacji Kultury Polskiej (2007).
Spektakl Radwan liryczny stanowi część Czternastego Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi, który poświecony jest twórczości mistrza.

11 sobota
Novocento - praca warsztatowa studenta IV r. Wydziału Aktorskiego PWSFTviT, godz. 19:07 (wstęp wolny)

Monodram Mateusza Olszewskiego powstał na podstawie Novecento Aleksandro Baricco.

"Novecento nigdy nie zszedł ze statku, na tym statku się urodził i tu został. Przez dwadzieścia siedem lat nie postawił nogi na lądzie (...) Mówili też, że gra jakąś nieistniejącą muzykę..."

Wspaniała opowieść włoskiego pisarza Alessandro Baricco o genialnym pianiście samouku przywoływana przez jego najbliższego przyjaciela - muzyka z okrętowego bandu. W przestrzeni ograniczonej burtami statku znajdzie się miejsce dla niezwykłej pasji, muzyki, przyjaźni i marzeń. Odsłania się świat bohatera niezwykłego, którego talent muzyczny jest prawie magiczny.

(-)
reymont.pl
2 czerwca 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...