Piotr Machalica znowu usiądzie na ławce w Alejach
1. Festiwal im. Piotra Machalicy w Częstochowie 1-3 lipca 2022Przez trzy dni festiwal jego imienia. Pomnik-ławeczka z siedzącym na niej aktorem zostanie odsłonięta w III Alei NMP w piątek, 1 lipca. Tym samym w Częstochowie rozpocznie się festiwal imienia Piotra Machalicy. Bezpłatne wejściówki rozeszły się błyskawicznie.
Ławka już stoi od kilku dni, na razie szczelnie opakowana, choć spod białej folii wystaje np. kawałeczek buta. Pomnik został zamontowany na środkowym pasażu III Alei na wysokości dawnej Cepelii, niedaleko fontanny „Dziewczynka z gołębiami", bo tutaj Piotr Machalica chętnie siadywał za życia.
Pomysł takiego upamiętnienia aktora, przez wiele lat dyrektora częstochowskiego Teatru im. Mickiewicza, rzuciła radna Małgorzata Iżyńska. Krótko po śmierci Piotra Machalicy w grudniu 2020 r. zaproponowała, że jak inny dyrektor miejskiej sceny Marek Perepeczko powinien mieć swoją ławeczkę w mieście. Tym bardziej że związał się z nim nie tylko przez pracę, ale i miłość – ożenił się z częstochowianką Aleksandrą Sosnowską. Także w Częstochowie został pochowany – na cmentarzu św. Rocha.
Przed pierwszą rocznicą śmierci Piotra było już wiadomo, że „ławeczka to za mało". Jak nam wówczas opowiadała Aleksandra Sosnowska-Machalica, informując o powołaniu fundacji imienia aktora, rozmowy trwały w różnych gremiach. Ostatecznie zapadła decyzja, że oprócz ławeczki powinien powstać też festiwal oraz konkurs piosenki aktorskiej, której mistrzem był Piotr Machalica. Wsparcie dla młodych to najlepszy pomysł, by upamiętnić zmarłego artystę.
– Plany były śmiałe, a jednak niemożliwe stało się możliwe – mówi teraz Małgorzata Iżyńska. Aleksandra Sosnowska-Machalica zastrzega: – Niestety, na konkurs nie udało się zdobyć funduszy. Może za rok. W Częstochowie odbędzie się jednak festiwal, tak jak chcieliśmy niebiletowany, już nie tylko dla młodych, a dla wszystkich, dla których kontakt z tzw. kulturą wysoką jest trudny, bo mają wiele ważnych wydatków i na bilet np. do teatru już brakuje.
I Festiwal im. Piotra Machalicy potrwa trzy dni: od piątku do niedzieli 1-3 lipca. Rozpocznie się tuż po 29 czerwca, kiedy były imieniny Piotra.
Gościny imprezie udzieliły nie tylko teatr, ale także Miejska Galeria Sztuki. W programie są spektakle, koncerty, filmowe projekcje, a na liście zaproszonych gości wiele gwiazd. Niestety, bezpłatnych wejściówek już dawno nie ma, rozeszły się błyskawicznie.
Za to na odsłonięcie ławeczki w III Alei może przyjść każdy. Ceremonię w piątek o godz. 14 poprowadzi Jan Wołek, a wezmą w niej udział Nula Stankiewicz, Shandrelica Casper, Ewa Żmijewska, Jerzy Bończak, Jerzy Strobel, Aleksander Machalica, Adam Machalica. Autorem projektu rzeźby jest Zbigniew Stanuch, twórca m.in. postaci „Tancerki" przed gmachem Teatru Narodowego w Warszawie.
Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja im. Piotra Machalicy, a współorganizatorami Miejska Galeria Sztuki, Teatr im. Adama Mickiewicza oraz Fundacja Złota Gwiazda.
I Festiwal im. Piotra Machalicy w Częstochowie
Piątek, 1 lipca
godz. 14, III Aleja NMP – odsłonięcie Ławeczki Piotra Machalicy
godz. 19, Teatr im. A. Mickiewicza – spektakl „Serca na odwyku" z udziałem Hanny Śleszyńskiej, Katarzyny Żak, Michała Pieli i Cezarego Żaka
Sobota, 2 lipca
Miejska Galeria Sztuki, Al. NMP 64:
godz. 14, sala OKF – projekcja spektaklu Teatru Telewizji „Smutne miasteczko" (2002 r.)
godz. 16, Galeria Zwiastun – otwarcie wystawy fotografii dokumentujących role teatralne Piotra Machalicy
godz. 17, sala OKF – spotkanie z cyklu „Nieśmiertelni" z udziałem: Magdy Umer, Nuli Stankiewicz, Jerzego Bończaka, Krzysztofa Materny, Janusza Strobla, Artura Żmijewskiego, Jana Wołka, Roberta Dorosławskiego, Adama Machalicy
godz. 20.30, sala OKF – koncert „Tak młodo jak teraz", wykonawcy: Nula Stankiewicz, Janusz Strobel, Paweł Pańta, Cezary Konrad
Niedziela, 3 lipca
Teatr im. Adama Mickiewicza, ul. Kilińskiego 15:
godz. 18 – „Moje chmury płyną nisko". Koncert galowy z udziałem Magdy Umer, Nuli Stankiewicz, Katarzyny Żak, Ewy Żmijewskiej, Shanderlicy Casper, Janusza Strobla, Artura Żmijewskiego, Cezarego Żaka, Andre Hubnera-Ochodlo, Olka Klepacza, Marcina Januszkiewicza, Pawła Pańty, Michała Rorata, Krzysztofa Niedźwieckiego, Cezarego Konrada.