Pisarz może być poetą, ale poeta nie może być pisarzem

"Monoteatr: Mistrzowie Słowa" - "Bomba wybuchnie w barze 13:20" - Irena Jun - Teatr w Oknie w Gdańsku

"Bomba wybuchnie w barze 13:20" w reżyserii i wykonaniu wybitnej Ireny Jun w Teatrze w Oknie, to niebywałe wydarzenie. Powodów jest co najmniej kilka, mianowicie fakt, że monodramów na podstawie poezji Wisławy Szymborskiej jest niewiele i była to niepowtarzalna okazja, aby przejść biograficznie przez twórczość poetki. Kolejnym jest Irena Jun i to choćby również dla niej warto doświadczyć spektaklu. Jak wspomniała oczarowana publiczność i tutaj pozwolę sobie zacytować: " Szymborska już na zawsze będzie miała Pani głos."

Kolejna odsłona "Monoteatr: Mistrzowie Słowa" w Gdańsku, to odsłona bez zasłon. Celowo wybrałam tutaj zabieg metaforyczny, ponieważ Teatr w Oknie prezentuje widowni wydarzenia nieodpłatne. A zważywszy na mały metraż nie posiada zasłon. Co dodaje tylko urokliwości i oryginalności.

Irena Jun - reżyserka, aktorka teatralna i filmowa, jurorka konkursów recytatorskich, wieloletnia wykładowczyni Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Jest aktorką w Teatrze Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie. Prowadzi Jednoosobowy Teatr Poezji Ireny Jun w Warszawie. Autorka monodramów, wieczorów poetyckich i spektakli. Laureatka wielu nagród, m.in. Nagrody Publiczności im. Lidii Zamkow i Leszka Herdegena na 44. Międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora w roku 2010, zdobywczyni Złotej Odznaki Klubu Miłośników Teatru w Krakowie za upowszechnianie kultury w roku 1968, a także "Złotej Maski" – nagroda za reżyserię „Ballad i romansów" w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w 1997 roku. Niezwykle wybitna i ceniona - mistrzyni słowa.

"Portret kobiecy" ponieważ początkowo spektakl Ireny Jun nosił taki tytuł, zważywszy na okoliczności i jest to całkowicie zasadne w tym roku został zmieniony na "Bomba wybuchnie w barze 13:20". Nim przysiadłam dziś, aby spisać swoje odczucia po obejrzeniu monodramu, zastanawiałam się ile razy mogę użyć odmiany słowa "Mistrzowski", aby nad wyraz nie raził Państwa w oczy. Jeśli ktoś byłby ciekaw odpowiedzi, to niestety moje obliczenia nie są jednoznaczne. Choć zamysł zabawy literami w nawiązaniu do projektu "Mistrzowie Słowa" mógł być niesłychanie trafny.

Wisława Szymborska - (ur. 2 lipca 1923 r. na Prowencie, zm. 1 lutego 2012 r. w Krakowie) polska poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka, felietonistka; laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996), założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989), członkini Polskiej Akademii Umiejętności (1995), dama Orderu Orła Białego. W latach 1953-1966 Szymborska kierowała działem poezji w "Życiu Literackim". Od 1983 roku współpracowała z "Tygodnikiem Powszechnym", wkrótce również z mówionym "NaGłosem". Od 1988 roku była członkiem Pen Clubu, a od 2001 – członkiem honorowym Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. Pierwsze wiersze opublikowała w krakowskim „Dzienniku Polskim", następnie w „Walce" i „Pokoleniu". Jej utwory zostały przetłumaczone na 42 języki. W swojej twórczości poruszała tematy życia i filozofii. Pisała tak, aby trafiać do odbiorcy, skłaniała do refleksji. Ceniąca spokój skromna kobieta, która w głębi swoją wybitnością przerastała wybitnych.

Nieprawdopodobnie autentyczna Irena Jun w spektaklu "Bomba wybuchnie w barze 13:20". Jak sama wspomniała przy pytaniu o wybrane utwory Szymborskiej, które zawarte są w monodramie, wybór padł na te, które są jej najbliższe i dzięki którym jest prawdziwa w odbiorze. Nic bardziej mylnego. Publiczność doskonale obyta z twórczością poetki, miałam wrażenie, że czuje się jak w domu. A Pani Irena jest dla nich niczym dawna przyjaciółka, na którą wyczekiwano. Nadzwyczajne przeżycie, bez wątpienia zaszczepione magią.

Cenione utwory poetyckie ("Urodziny", "Miłość szczęśliwa", "Rozmowa z kamieniem", "Pogrzeb", "Wietnam", "Pod jedną gwiazdką", "Kot w pustym mieszkaniu" i inne) w Teatrze w Oknie ożyły, a emocje temu towarzyszące jeszcze długo utrzymywały się w kameralnej sali teatru. Adekwatny, pełen szacunku hołd dla twórczości Wisławy Szymborskiej. Z ogromną starannością i zaangażowaniem przygotowany spektakl.
__

Źródła:
https://culture.pl/pl/tworca/wislawa-szymborska
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wisława_Szymborska

Aleksandra Wojciechowska
Dziennik Teatralny Trójmiasto
17 października 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia