Pisklę łabędzia w kaczej rodzinie
"Brzydkie Kaczątko" - aut. Hans Christian Andersen - reż. Anita Piotrowska - Śląski Teatr Lalki i Aktora AteneumWychowane w kaczej rodzinie pisklę łabędzia nie może znaleźć sobie miejsca wśród odrzucających je zwierząt – niepodobne do żadnego z nich, nigdzie nie pasuje.
Kolejne przygody powodują, że wyśmiewane przez wszystkich nie wierzy w siebie. Jest przekonane o swojej brzydocie i o tym, że wygląd decyduje o szczęściu. Wszystko zmienia się, gdy kaczątko zaczyna dorastać i przeobraża się w pięknego łabędzia.
Przedstawienie poruszające temat akceptacji, empatii, otwartości na drugą istotę adresowane jest do najmłodszych widzów (od 3 lat).
__
Hans Christian Andersen urodził się w 1805 roku w Odense. Jest jednym z najbardziej znanych duńskich pisarzy i poetów. Sławę przyniosła mu głównie jest twórczość basniopisarska.
Hans Christian Andersen
Andersen urodził się jako syn szewca – Hansa Andersena – i niepiśmiennej praczki Anne Marie. Jego ojciec wcześnie zmarł, a matka popadła w alkoholizm, więc Hansem często zajmowała się babka ze strony ojca. Pracowała ona w ogrodzie obok przytułku dla chorych i często zabierała wnuka ze sobą. Chłopiec lubił chodzić do tej części szpitala, w której przebywali najbiedniejsi i gdzie pracowały prządki, ponieważ mógł tam posłuchać różnych opowiadań. Niektóre zasłyszane wtedy historie Hans wplótł później w swoje książki. To właśnie może być odpowiedź na popularne pytanie: dlaczego Hans Christian Andersen zaczął pisać baśnie dla dzieci? Przede wszystkim chciał on wpoić najmłodszym, jakimi zasadami kieruje się życie.
Młody Hans Andersen wyjechał do Kopenhagi we wrześniu 1819 z zamiarem zostania aktorem. W latach 1820–1821 chłopak uczęszczał do szkoły baletowej. Próbował także gry w teatrze. Karierę rozpoczął jako śpiewak z wysokim sopranem, ale utracił go po mutacji głosu. Andersen pisał też sporo sztuk teatralnych, ale nie zawsze cieszyły się one powodzeniem. Wskutek braku wykształcenia jego teksty pełne były błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i stylistycznych, przez co krytycy z miejsca je odrzucali.
Jako pisarz, Andersen debiutował w 1822 zbiorem utworów „Młodzieńcze próby" wydanych pod pseudonimem William Christian Walter. Wydał kilka tomów wierszy, wiele opowiadań, szkiców, powieści, a także sztuki teatralne i dziennik swojego życia. Najbardziej znany jest jednak ze swoich ponadczasowych baśni.
Pomiędzy 1840 a 1857 rokiem podróżował po Europie, Azji Mniejszej i Afryce, zapisując swoje wrażenia i przygody w książkach podróżniczych. Swoje wspomnienia spisał w wydanej w 1855 roku autobiografii „Baśń mojego życia". W latach 1825-1875 pisał ponadto dzienniki, wydane w Polsce nakładem wydawnictwa Media Rodzina.
Andersen zmarł 4 sierpnia 1875 roku na terenie posiadłości wiejskiej Rolighed koło Kopenhagi.
__
Premiera: 29 marca 2025