Plany Internetowego Teatru dla szkół w 2014 roku

TVP

Telewizja Polska od 29 października 2012 roku realizuje nowatorski, misyjny projekt „Internetowy Teatr TVP dla szkół”, którego ideą jest dotarcie z kulturą i sztuką do masowej młodej widowni przy wykorzystaniu szerokopasmowego Internetu.

Od początku działania Internetowego Teatru TVP dla szkół dbamy, by nie był on zamiast wizyt w żywym teatrze, ani też zamiast inscenizacji Teatru Telewizji. Nie jest także kompilacją tych dwóch form. Przeciwnie: ma rozbudzać apetyty młodych widzów i ich wychowywać.

Temu właśnie będą podporządkowane działania w nadchodzącym roku. Planowana jest kontynuacja bezpłatnych kodowanych pokazów dla uczniów szkół w całej Polsce. Pierwszy z pokazów odbędzie się już w styczniu, następne, z wakacyjną przerwą, w każdym miesiącu. Przedstawienia będą realizowane według następującego harmonogramu:

- po jednej transmisji spektaklu teatralnego w miesiącach: styczeń, luty i grudzień,

- po dwie transmisje spektakli teatralnych w miesiącach: marzec, kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień, październik i listopad.

Razem w 2014 r. planowane jest zrealizowanie 17 kodowanych transmisji internetowych spektakli teatralnych do szkół różnego szczebla z całej Polski.

Repertuar zawiera spektakle zróżnicowane gatunkowo i kierowany jest do rozmaitych grup wiekowych. Dlatego też na przykład, obok wystawień klasyki literatury dla dzieci i młodzieży, czy w pełni autorskich widowisk teatru słowa, znajdzie się w nim również spektakl baletowy.

Już teraz Internetowy Teatr TVP dla szkół dociera do uczniów placówek szkolno-wychowawczych różnego typu (w tym szkół specjalnych). W 2014 r. planowane jest objęcie projektem również pacjentów dziecięcych hospicjów oraz uczniów szkół polskich poza granicami kraju.

Kontynuowany będzie konkurs Internetowego Przeglądu Szkolnych Zespołów Teatralnych, który spotkał się z ogromną zainteresowaniem wśród pedagogów i wielkim uznaniem w środowisku twórców i artystów. Konkurs, w którym uczniowie stają się aktorami. Drugi Internetowy Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych ogłoszony zostanie na początku 2014 r. i tak jak w przypadku pierwszej edycji dotyczyć będzie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Niewątpliwie ważnym elementem projektu jest kontakt z młodymi widzami, dlatego też planowane jest większe wykorzystanie nowych form komunikacji jakim jest Internet poprzez rozwój strony internetowej www.iteatr.tvp.pl o elementy interaktywne, służące budowaniu społeczności skupionej wokół Teatru dla dzieci i młodzieży, ale również amatorskich teatrów szkolnych m.in. poprzez zachęcanie uczniów do jego oglądania i recenzowania oraz wykorzystanie portali społecznościowych.

Odbiorcą teatralnych wydarzeń są uczniowie różnego typu szkół, które są oddalone od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych (ze wsi i małych miasteczek). Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkudziesięciotysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Projekt opiera się na realizacji na żywo spektakli teatralnych wozami transmisyjnymi oddziałów terenowych TVP.

W okresie od 29.10.2012 r. do 20.12.2013 r. przeprowadzonych zostało 17 transmisji, które obejrzało 500 047 tys. widzów z 6 772 tys. szkół różnego szczebla.

Repertuar Internetowego Teatru TVP dla szkół w okresie 29.10.2012-20.12.2013

„Czarnoksiężnik z krainy Oz" w reż. Jarosława Kiliana z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,
„Przygody Sindbada Żeglarza" w reż. Jarosława Kiliana z Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach,
„Opowieść wigilijna" w reż. Rafała Siesickiego z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku,
„Stawiam na Tolka Banana" w reż. Piotra Ratajczaka z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie,
„Ania z Zielonego Wzgórza" w reż. Moniki Martini-Madej z Teatru Muzycznego w Poznaniu,
„Pinokio" w reż. Ireneusza Maciejewskiego z Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie,
„Dziadek do orzechów" w choreografii Elżbiety Szlufik-Pańtak i Grzegorza Pańtak z Kieleckiego Teatru Tańca,
„Królowa Śniegu" w reż. Tomasza Koniny z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu,
„Przygody Arka Noego" Michała Rusinka w reż. Włodzimierza Nurkowskiego z Teatru Ludowego w Nowej Hucie,
„Co w trawie piszczy" w reż. Janusza Jasińskiego z Teatru Lalek we Wrocławiu,
„Jaś i Małgosia" w reż. Roberto Skolmowskiego z Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku,
„Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach" w reż. Michała Białeckiego i Stanisława Melskiego z Artenes Wrocławskiego Teatru Edukacji,
„Mikrokosmos" w reż. Konrada Dworakowskiego z Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu,
„Calineczka" w reż. Andrzeja Ozgi z Teatru im. Jerzego Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim,
„Antygona" z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach,
„Tymoteusz wśród ptaków" z Teatru im. Jana Christiana Andersena w Lublinie,
„Brzechwa 2. Szelmostwa Lista Witalisa" z Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Podczas transmisji dzieci i młodzież mają okazję nie tylko uczestniczyć na żywo w spektaklu odgrywanym w tym samym czasie na deskach teatru, ale również czuć więź z „żywą" widownią teatralną i współuczestniczyć w spektaklu.

Projekt jest bardzo dobrze odbierany przez środowisko pedagogiczne i popierany przez instytucje kultury i edukacji. Dla większości uczniów możliwość obejrzenia spektaklu teatralnego jest niezwykłym wydarzeniem. Często mają oni po raz pierwszy w życiu możliwość obejrzenia sztuki teatralnej i porozmawiania w szkole o teatrze. Nauczyciele przygotowują z tej okazji specjalne lekcje, dzieci ilustrują lub opisują swoje wrażenia po obejrzeniu spektaklu.

Transmisje internetowe spektakli niewątpliwie wpisują się w działalność edukacji kulturalnej wśród dzieci i młodzieży oraz stanowią ciekawe i wartościowe uzupełnienie zajęć szkolnych.

Poza cyklem transmisji ciekawych spektakli dodatkową atrakcją jest konkurs z nagrodami w ramach Internetowego Przeglądu Szkolnych Zespołów Teatralnych pod hasłem „Wszystkie Szkoły na Scenę!". To wydarzenie stanowi uzupełnienie teatralnej oferty skierowanej do uczniów, czyniąc przedsięwzięcie bardziej rozpoznawalnym. Pierwszy Internetowy Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych realizowany był w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazjalne i średnie. Zgłosiło się aż 177 szkół z całej Polski chętnych do wzięcia udziału w konkursie.
Ogłoszenie laureatów odbyło się 8 grudnia br. podczas uroczystej gali w studiu w Warszawie, nad którą objęta honorowy patronat Małżonka Prezydenta RP, Pani Anna Komorowska. Finałowe przedstawienia i gala były emitowane w listopadzie i grudniu w internecie oraz na antenie TVP Regionalna, a także we fragmentach na pozostałych antenach TVP.

Powtórne nadanie gali odbędzie się na antenie TVP Regionalna i na stronie internetowej www.iteatr.tvp.pl w dniu 23 grudnia o godz.14.45.

(-)
Materiał TVP
23 grudnia 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...