Po drugiej stronie sceny

56. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

W mediach pojawiają się ostatnie relacje z wydarzeń, na portalach społecznościowych ktoś jeszcze zamieszcza zdjęcia, a melomani rezerwują już hotele na 57. edycję. Jednak dla pracowników Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, 56. Festiwal im. Jana Kiepury rozpoczął się w listopadzie 2022 roku i potrwa jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy.

Organizacja Festiwalu, którą w całości zajmuje się Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, to 10 miesięcy przygotowań, 3 dni montażu, 8 dni Festiwalu, 3 dni (i 1 noc) demontażu, oraz kilka miesięcy rozliczeń, raportów i podsumowań.

W ciągu całego roku przygotowanie festiwalu odbywa się równocześnie z pracą nad innymi projektami i wydarzeniami. Wymaga to dużego zaangażowania i wielu takich umiejętności jak: dobra organizacja pracy, odporność na stres, zarządzanie czasem, kreatywność.

Przykładowo nasza pracownica ds. promocji stworzyła 106 projektów graficznych wykorzystanych w promocji i organizacji przestrzeni festiwalu. Dział kadr i księgowości przygotował ponad 400 umów.

Podczas trzech dni montażu na potrzeby organizacji festiwalowych wydarzeń zbudowano 4 sceny, rozstawiono 1152 krzesełka na 3 widowniach i 140 krzesełek w garderobach. 1052 miejsca dokładnie ponumerowano. Dla Artystów przygotowano 11 garderób, które każdego dnia były specjalnie dostosowane do liczby gości i dokładnie oznakowane. Nad komfortem naszych gości codziennie przez 14 godzin czuwała grupa 9 wolontariuszy.

Sprzęt wykorzystany podczas koncertów i spotkań to 6 pełnych ciężarówek. Każdego dnia 6 realizatorów i 20 techników z wykorzystaniem około 9 km okablowania obsługiwało 106 mikrofonów i ponad 200 punktów oświetleniowych.

Nasza instruktor plastyki z pomocą wolontariuszek z Uniwersytetu Trzeciego Wieku ułożyła 760 kwiatów w 48 bukietów, 7 koszy i 5 kompozycji.

Nad bezpieczeństwem melomanów czuwało każdorazowo 3 ratowników, 16 pracowników ochrony, patrole Policji i zastęp Straży Pożarnej.

Ze wszystkich wydarzeń zrobiono 1277 zdjęć, 31 relacji filmowych i 8 archiwalnych nagrań wideo.

Zaangażowanie pracowników Centrum Kultury oraz zatrudnionych firm takich jak: Pro-Art Profesjonalna Technika Estradowa z Rzeszowa, Elitarne Biuro Ochrony Biznesu "Grom" z Nowego Sącza, Usługi Sanitarno - Transportowe Ryszarda Gintera z Krynicy-Zdroju, czy Studio Reklamy Positive Colors z Muszyny dostrzegło i doceniło wielu artystów oraz gości.

Nad archiwizacją festiwalu czuwał zespół Onestream - live streaming & TV production z Warszawy, relacje wideo każdego dnia dostarczała nam redakcja KrynicaTV, a zdjęcia wykonali Anna i Mikołaj Bała z Krakowa.

Organizacja tego wydarzenia na tak dużą skalę i na odpowiednim poziomie nie byłaby możliwa bez partnerów, sponsorów oraz patronów medialnych, których udało mi się namówić na współpracę i którym jestem wdzięczny za każdy rodzaj wsparcia. Szerokie grono mecenasów kultury jest efektem kilku miesięcy spotkań i licznych rozmów oraz uzgodnień, które z każdym były omawiane indywidualnie. Sponsorem Głównym Festiwalu była Muszynianka Sp. z o.o. Pozostali Sponsorzy wydarzenia to: Erbet Sp. z o.o., Bank Spółdzielczy Ziem Górskich Karpatia, CRK Jaworzyna, Fakro Sp. z o.o. Festiwal Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt realizowany był również przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Partnerem Głównym była Małopolska. Partnerami wydarzenia byli także: Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Spółka Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. - Producent Naturalnej Wody Mineralnej Kryniczanka i Wód Leczniczych, Hotel Czarny Potok Resort Spa and Conference, Hotel Willa Tatrzańska, Grupa Polski Holding Hotelowy - Hotel Krynica, Hotel Belmonte w Krynicy-Zdroju, Hotel Prezydent Wellness & Spa, oraz Hotel Spa Dr. Irena Eris Krynica-Zdrój.

Z kolei patronaty medialne nad 56. Festiwalem im. Jana Kiepury objęły redakcje: Jedynka Polskie Radio, Radio Kraków, Grupa Polska Press: Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, malopolskaonline, podhale24.pl, Krynica TV, ArtPost, Głos Seniora.

Patronat Honorowy nad Festiwalem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Pan prof. Piotr Gliński. Zaś program Festiwalu opracował prof. Tadeusz Pszonka - Dyrektor Artystyczny.

Jako dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju - instytucji odpowiedzialnej za przygotowanie, organizację i realizację Festiwalu im. Jana Kiepury dziękuję wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie. W sposób szczególny dziękuję także naszej niezastąpionej publiczności za obecność, serdeczność i tworzenie wyjątkowej atmosfery.

Już dziś zapraszam na kolejną edycję Festiwalu im. Jana Kiepury, którą zaplanowaliśmy w terminie 10 - 17. sierpnia 2024 r.

Zdjęcia z wydarzeń dostępne są na stronie www.festiwalkiepury.pl oraz facebooku festiwalkiepury.krynica.

Tomasz Klimek
Materiał organizatora
25 sierpnia 2023

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia