Po Festiwalu

30. Festiwal Szkół Teatralnych

28 kwietnia zakończył się jubileuszowy, trzydziesty już, Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi. W tym roku nie brakło spektakli dobrych, bardzo dobrych, a nawet wybitnych. Liczne nagrody pozwoliły wyróżnić wielu młodych aktorów

Grand Prix za wybitną osobowość sceniczną trafiło do Mateusza Króla z łódzkiej PWSFTviT, za role w spektaklach: „Trzy siostry”, „Z Różewicza dyplom” oraz „Roberto Zucco”. Ten sam aktor otrzymał również wyróżnienie ZASP-u. Jury przyznało także nagrodę za grę zespołową, dla absolwentów PWST w Krakowie, Filii we Wrocławiu. Zespół w składzie: Ewa Bobrowska, Sara Celler-Jezierska, Aleksandra Hamkało, Ewelina Klocek, Karolina Krawiec, Kamila Pieńkos, Ewelina Ruckgaber, Mariusz Adamski, Michał Kosela, Maciej Kosmala, Piotr Mokrzycki, Adam Mortas, Bartosz Nowicki, Piotr Rodak, Czesław Skwarek, Szymon Piotr Warszawski, Mateusz Witczuk został wyróżniony za przedstawienie pt. „Testament psa”.

Po kilka nagród zostało przyznanych również aktorom spektakli: „Mroczna gra albo historie dla chłopców” z PWST w Krakowie, „Z Różewicza dyplom” PWSFTviT w Łodzi oraz „Czyż nie dobija się koni” z PWST w Krakowie, Wydziału Zamiejscowego w Bytomiu.

Najsłabiej w tegorocznej edycji festiwalu zaznaczyła się Akademia Teatralna z Warszawy. Jedynym wyróżnionym z tej szkoły został Fabian Kocięcki. Za rolę Filozofa w spektaklu „Przypadki pana Jourdain” otrzymał nagrodę im. Jana Machulskiego.
Zasłużenie zauważona została łódzka aktorka – Agnieszka Skrzypczak – występująca w dwóch przedstawieniach: „Z Różewicza dyplom” oraz „Instynkt gry”. Otrzymała nagrodę im. prof. Michała Pawlickiego za „inteligencję, poczucie humoru i nadzieję dla naszego zawodu”, nagrodę ufundowaną przez „Maytone Łódź Pan Waldemar Tkacz” za rolę w spektaklu „Z Różewicza dyplom”, oraz nagrodę łódzkich dziennikarzy „za aktorską indywidualność”.

Wśród przedstawień lepszych i gorszych, znalazły się perełki godne dostrzeżenia. Co jednak ważniejsze w przypadku Festiwalu Szkół Teatralnych, młodzi aktorzy mieli okazję zaprezentowania swoich umiejętności. Wielu z nich, co widać po liście przyznanych nagród, swojej szansy nie zmarnowało.

Zofia Snelewska-Stempień
Dziennik Teatralny Łódź
10 maja 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...