Po raz 200!
"Najdroższy" - reż. Wojciech Adamczyk - Teatr Współczesny w WarszawieZapraszamy na spektakl "Najdroższy". 1 czerwca przedstawienie gramy po raz 200!!!
Komedia lekka, zwana też „komedią bulwarową", to typowa specjalność Francuzów, a jej najlepszym współczesnym twórcą jest niewątpliwie Francis Veber (ur.1937). Dramaturg, scenarzysta, reżyser, producent filmowy znany jest w Polsce głównie z filmów m.in.: „Tajemniczy blondyn w czarnym bucie" (1972), „Pechowiec" (1981), „Kolacja dla palanta" (1998 – Cezar za scenariusz, nominacja za reżyserię), „Plotka" (2001), „Czyja to kochanka?"(2006). Widzowie teatralni znają przede wszystkim jego brawurową komedię „Kolacja dla głupca".
François Pignon, ulubiony bohater Vebera - niezaradny życiowo przeciętniak, pechowiec - pojawia się również w najnowszej komedii „Najdroższy..." (prapremiera w Paryżu jesienią 2012 w reżyserii samego autora). Tym razem, jako bezrobotny prawnik, porzucony mąż, szukający sposobu na odmianę losu. Jak zwykle u Vebera, twórcy o ogromnym poczuciu humoru, starania bohatera, po serii zabawnych wypadków i zaskakujących zmianach akcji, kończą się w sposób zupełnie nieprzewidziany...
Fragment recenzji
[...] Andrzej Zieliński jako uosobienie stu nieszczęść budzi żywiołową sympatię, Sławomir Orzechowski wcielający się we wrednego inspektora równie gwałtowną niechęć, a Krzysztof Kowalewski - Jonville, właściciel luksusowego apartamentu, którego dozorcą jest nasz nieudacznik, nieodparcie śmieszy, nie tylko w przezabawnej etiudzie - daremnej próbie wykorzystania ponowoczesnego krzesła zgodnie z przeznaczeniem tego sprzętu, choć usiąść na nim nie sposób. Veber bowiem bezlitośnie kpi również ze snobów i podejrzanych dzieł sztuki, z poczuciem humoru wkomponowanych w scenografię przez Marcina Stajewskiego. Spektakl powstał na nieoficjalnej scenie komediowo-farsowej Teatru Współczesnego, czyli w ramach realizowanego od lat cyklu premier "19.15" (dla odróżnienia od premier o 19.00), który oferuje spektakle ku płochej rozrywce. Gwarantowane dwie godziny przedniego dowcipu.
"Pieniądze czyli kłopoty"
Tomasz Miłkowski
Przegląd nr 14/02.04
03-04-2013