Po raz pierwszy w plenerze

"Thermidor Roku 143" - reż. Lech Raczak - Teatr Miniatura w Gdańsku

Trwają intensywne prace nad pierwszym plenerowym spektaklem Teatru Miniatura, którego premiera odbędzie się 12 lipca na placu pod Bastionem św. Gertrudy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych i Plenerowych Feta.

Widowisko "Thermidor Roku 143" reżyseruje Lech Raczak, współzałożyciel i reżyser Teatru Ósmego Dnia, od 1993 roku dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych Malta w Poznaniu. Spektakl poświęcony jest Stanisławie Przybyszewskiej, pisarce, autorce dramatów, która w Wolnym Mieście Gdańsku spędziła ostatnie 12 lat życia (1923-1935).

"Latem 1935 roku w nieistniejącym już baraku numer 12 przy szkole polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku na Am Weissen Turm 1 (obecnie ul. Augustyńskiego) wycieńczona nędzą, głodem i morfiną umierała 34-letnia Stanisława Przybyszewska, autorka dramatów o wolności i terrorze, o wielkości i nędzy Rewolucji Francuskiej. Wyobraźmy sobie, że w tamtych dniach dobrowolnej samotności pisarki, izolacji od zgiełku i wrzasku sięgającego po władzę nazizmu i milczenia gułagu w sowieckiej Rosji, przez okna, wątłe ściany, przez pokryty papą dach wdzierają się do wnętrza baraku nr 12 w odwiedziny widma bohaterów jej tekstów, protagonistów niedokończonych dyskusji o pięknie i grozie, wierności i zdradzie, zbrodni i chwale Rewolucji: Danton, Saint Just i sam Robespierre - usprawiedliwiany, ukochany...

Było lato - lipiec i sierpień; według rewolucyjnego kalendarza fatalny miesiąc thermidor. 142 lata wcześniej, 10 thermidora został zgilotynowany Robespierre; 28 thermidora 143 roku Rewolucji (15 sierpnia 1934) zmarła Stanisława Przybyszewska". (Lech Raczak)

Pomysł na realizację widowiska plenerowego - pierwszego w historii Miejskiego Teatru Miniatura - wynikł z chęci wyjścia artystów gdańskiego teatru w przestrzeń miasta, otwarcia się na działania nietypowe, poza własną siedzibą. To element szerszej strategii mającej na celu otwarcie się teatru na swoje otoczenie - dzielnicę i miasto. Stąd również wybór tematu związanego z historią Gdańska - Stanisława Przybyszewska, dramatopisarka, autorka m.in. słynnej "Sprawy Dantona", spędziła tu ponad 10 lat, tworząc swoje najwybitniejsze dzieła.

Przekazanie trudnego tematu środkami teatru ulicznego na pewno stanowi duże wyzwanie dla artystów zaangażowanych w realizację tego przedsięwzięcia - mówi Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Miniatury. - Na pewno dużą atrakcją będą olbrzymie maszyny sceniczne zaprojektowane przez Piotra Tetlaka z Katedry Scenografii poznańskiej ASP, kostiumy Ewy Tetlak i znakomita muzyka Katarzyny Klebby i Pawła Palucha. Będzie to również znakomita okazja do docenienia wszechstronności aktorów naszego teatru.

W realizację przedstawienia zaangażowani są - poza zespołem aktorskim Miniatury - inni artyści z Trójmiasta: Magda Jędra i Anna Steller z grupy Good Girl Killer, które przygotowują ruch sceniczny oraz Piotr Pawlak, muzyk i producent (związany m.in. z zespołami Bielizna, Kury, Łoskot), który zagra na żywo na gitarze.

Lech Raczak - urodzony w 1946. Reżyser, dramaturg, autor scenariuszy teatralnych, teatrolog. Współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia (1964), w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych kierownik artystyczny i reżyser wszystkich przedstawień tego zespołu. W latach 1995-98 dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, w latach 1993-2012 dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Malta" w Poznaniu i od 2003 wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje jako reżyser z niezależnymi zespołami w Polsce (Sekta, Asocjacja 2006, przedstawienia dla Centrum Kultury Zamek i Festiwalu Malta) i we Włoszech (Basho w Modenie, Arca w Katanii, Aenigma w Urbino, Uqbar w Weronie). Reżyseruje w teatrach dramatycznych (Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr Studio w Warszawie i Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, z którym jest aktualnie najbliżej związany). Łącznie wyreżyserował ponad 50 przedstawień, jest autorem scenariuszy większości z nich. Kilka przedstawień L. Raczaka zostało zarejestrowanych dla telewizji. Teksty teatrologiczne publikowane były w Polsce, USA, we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

(-)
Materiały Teatru
7 lipca 2012

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia