Po raz trzydziesty
30. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej GórzeMiędzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych zainicjowany został w 1983 roku i miał być propozycją na zaktywizowanie społeczności lokalnych miejscowości Dolnego Śląska, do których teatr instytucjonalny docierał rzadko, a uczestnictwo w kulturze ograniczało się do oglądania telewizji.
Miał więc także zmieniać pejzaż kulturowy województwa. Pomysłodawcy posiadali konkretny plan - dotrzeć do tych miejscowości, w których nie ma sal widowiskowych z najbardziej demokratycznym i powszechnym rodzajem teatru - teatrem ulicznym, adresowanym do wszystkich, teatrem o otwartej formule - niekomercyjnym i różnorodnym.
Coroczne święto sztuki ulicy w Jeleniej Górze należy do najstarszych festiwali w Polsce. Odbywa się co roku, trwa przeważnie trzy dni, ( w tym roku - dwa) zawsze w pierwszy weekend sierpnia. Na festiwalu rozpoczynało swą profesjonalną karierę wiele polskich teatrów i artystów ulicznych.
Teatr uliczny przemawia do swojej widowni prostymi środkami wyrazu: gestem, światłem, kolorem, muzyką, opowiada proste, zrozumiałe dla wszystkich historie, przekazuje proste treści. Festiwal ten wrósł w pejzaż kulturowy Jeleniej Góry i regionu. Jest imprezą oczekiwaną przez mieszkańców, gromadzi także wielu turystów.