Początek maja w Teatrze Polskim w Bydgoszczy
Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w BydgoszczyPoczątek maja w bydgoskim Teatrze to wznowienie dwóch najnowszych propozycji – „Fausta” Johanna W. Goethego w reż. Michała Borczucha oraz „Samuela Zborowskiego” Juliusza Słowackiego w reż. Pawła Wodzińskiego.
Ponadto Teatr zaprasza na warsztaty teatralne „Akcje: Demokracje”. W trakcie spotkań dzieci i ich rodzice/opiekunowie zmierzą się z najważniejszymi tematami współczesnego życia społecznego takimi jak: równość, inność, edukacja czy protest.
Organizatorzy zapraszają do wspólnej zabawy, zadawania pytań i eksperymentów wokół haseł, które tylko pozornie wydają się niedziecięce. W trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli tworzyć okazje do wzmacniania więzi, szukać znaczeń trudnych słów, obserwować siebie w niecodziennych rolach i sytuacjach.
„Akcje: Demokracje" odbywają się w każdą sobotę o godzinie 14.00 (dzieci w wieku 3-5 z rodzicami) oraz o 16.00 (dzieci w wieku 6-9 z rodzicami). Kuratorką projektu jest performerka, animatorka kultury, założycielka Młodej Sceny w TPB - Dorota Ogrodzka.
*****************************************
Johann W. Goethe
Faust
tłumaczenie Adam Pomorski
reżyseria Michał Borczuch
występują Dominika Biernat, Mirosław Guzowski, Marta Malikowska, Martyna Peszko, Jan Sobolewski, Paweł Smagała, Robert Wasiewicz, Piotr Wawer jr, Małgorzata Witkowska
oraz aktorzy nieprofesjonalni: Rafał Bladowski, Patryk Iks, Roksana Jakielska, Janusz Kamiński, Mikołaj Kosicki, Krystyna Skiera, Roland Świstek, Mirosław Wróbel
premiera 14 marca 2015
Duża Scena TPB
Czy wzrok rzeczywiście determinuje nasze relacje z rzeczywistością? Czy może, jak twierdzi amerykański badacz mediów Nicolas Mirzoeff, wizualizowanie „to wytwarzanie wizualności" i jest domeną wyobraźni, a nie wzroku?
Do pracy nad „Faustem" zaprosiliśmy grupę osób niewidomych, którzy wraz z aktorami mierzą się z dramatem uchodzącym za dzieło raczej literackie niż sceniczne. Wyzwanie postawione przez Goethego wiąże się nie tylko z gigantycznym rozmiarem tekstu, obejmującym ponad dwanaście tysięcy wersów i czasem akcji rozpisanym na trzy tysiące lat.
Najbliższe pokazy:
• 07.05.2015, czwartek, godz. 19.00
• 08.05.2015, piątek, godz. 19.00
• 9.05.2015, sobota, godz. 19.00
• 10.05.2015, niedziela, godz. 18.00
Juliusz Słowacki
Samuel Zborowski
reżyseria i scenografia Paweł Wodziński
występują: Grzegorz Artman, Beata Bandurska, Marian Jaskulski, Roland Nowak, Maciej Pesta, Sonia Roszczuk, Kuba Ulewicz.
Produkcja: fundacja sztuka.idea. oraz Teatr Polski w Bydgoszczy
Premiera 28 marca 2015 r.
Mała Scena TPB
Punktem wyjścia projektu teatralnego „Samuel Zborowski" jest tekst rękopisu niezatytułowanego utworu Juliusza Słowackiego, autorska wersja dramatu, różniąca się znacznie swym układem od wydanych i przyjętych za kanoniczne redakcji Juliusza Kleinera i Juliana Krzyżanowskiego. Wydaje się, że nadszedł czas, by sięgnąć właśnie po rękopis tekstu Słowackiego. Jak pisze Michał Kuziak, badacz literatury polskiego romantyzmu, „dotychczasowi edytorzy poddali ten tekst znaczącym korektom dostosowującym go do ich wzorców estetycznych, zarazem pozbawiając literaturę polską oryginalnej rewolucjonizującej ją formy dramatycznej – polifonicznej, epifanijnej, transgresyjnej, przywodzącej na myśl współczesne nam koncepcje performansu".
Dostrzegając nowe możliwości interpretacyjne, wynikające z tekstu rękopisu, związane z performatywnym charakterem utworu, w przedstawieniu skoncentrowaliśmy się na wydobyciu teologiczno-politycznego wymiaru dramatu, skupiliśmy się na pokazaniu procesu stwarzania i kształtowania się silnego podmiotu, poruszyliśmy problematykę jednostkowego buntu w imię „odrębnego prawa do zbawienia". Podjęliśmy w ten sposób dyskusję ze spektaklem Sprawa w reżyserii Jerzego Jarockiego oraz głośną książką Jarosława Marka Rymkiewicza, akcentujących raczej – zarówno w utworze Słowackiego, jak i w interpretacji wydarzeń historycznych związanych z postaciami Samuela Zborowskiego i Jana Zamoyskiego –
Najbliższe pokazy:
• 8.05.2015, piątek, godz. 19.00
• 12.05.2015, wtorek, godz. 19.00
• 13.05.2015, środa, godz. 19.00