Pod znakiem różnorodności

Drugi dzień Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku Białej

Kolejny festiwalowy dzień upłynął pod znakiem różnorodności. Zaprezentowane zostały spektakle z Portugalii, Rosji, Izraela i Niemiec. Rozmaite tematy, różne formy, odmienne estetyki.

Spektakl w realizacji Teatro de Marionetas do Porto udowodnił, że Alicja w Krainie Czarów nie jest baśnią tylko dla najmłodszych. Tekst Lewisa Carrolla to dla portugalskich twórców Krainy Czarów tylko pretekst do tego, by zaprosić widzów do podróży w nieznane – by razem z Alicją zechcieli się zgubić.

W zupełnie odmienny świat – świat jednej z najsłynniejszych żydowskich historii zaprosił również Shmuel Shohat Theater Company w koprodukcji z Habimah-National Theater of Izrael. Dybuk pomiędzy dwoma światami to spektakl magiczny, zaskakujący, pełen humoru i z poruszającą żydowską muzyką. Odwieczny temat miłości kochanków, której nie przekreśliła nawet śmierć rozpisany został w izraelskim przedstawieniu na aktorów i marionetki.

W Wunderkammer – Gabinet Osobliwości, goście festiwalowi mogli zaobserwować zjawiska, które na co dzień umykają ich uwadze. Tu historia, sztuka, nauka i natura przeniknęły się nawzajem, dostarczając widzom niezapomnianych wrażeń. Mistrzowskie trio Gottschalk – Mürle – Soehnle w dniu jutrzejszym poprowadzi również warsztaty teatralne dla instruktorów teatralnych.

W Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w godzinach popołudniowych odbyło się seminarium zatytułowane Lalki w teatrze – komunikacja poza słowem adresowane do artystów, pedagogów, terapeutów, instruktorów teatralnych i wszystkich związanych z szeroko pojętym amatorskim ruchem teatralnym. Przedmiotem dyskusji było bogactwo ekspresji niewerbalnej w świecie przedmiotów i obrazów – temat niezwykle ważny i aktualny.

Wieczór drugiego dnia należał do zespołu rosyjskiego. Spektakl zrealizowany przez Voronezh State Puppet Theatre „Shut" Valerij Volhovsky był przykładem tradycyjnego lalkowego teatru. Adaptacja utworu Płaszcz Mikołaja Gogola jest według rosyjskiego stowarzyszenia lalkarzy UNIMA najlepszym spektaklem lalkowym w Rosji od piętnastu lat.

Już jutro – spektakle z Opola, Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, a wieczorem, o godz. 21:00 na placu Chrobrego przedstawienie plenerowe teatru z Ukrainy!
Festiwal trwa! Zapraszamy!

 

(-)
Materiał Teatru
24 maja 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia