Podróż do początków kapitalizmu

"Dom spokojnej młodości" - reż. Łukasz Czuj - Teatr Miejski w Gliwicach

Serdecznie zapraszamy na pierwszą produkcję naszego teatru! Już 22 stycznia na afiszu pojawi się „Dom Spokojnej Młodości" ironiczno – groteskowa opowieść o burzliwych zdarzeniach z początku lat 90., spektakl dramatyczno – muzyczny w reżyserii Łukasza Czuja. Kolejne spektakle odbędą się 27, 28 i 29 stycznia na Dużej Scenie przy ulicy Nowy Świat 55/57.

„Dom Spokojnej Młodości" jest spektaklem dramatycznym, lecz odwołującym się jednocześnie do nowoczesnego teatru muzycznego. Opowiada o Polsce, o burzliwych zdarzeniach z początku lat 90, o pogoni za marzeniami i mirażami wpisanymi w obietnicę świeżo odzyskanej wolności.
(...) to wyprawa nasycona emocjami, jednak nie sentymentalna i ckliwa. „Dom Spokojnej Młodości" opowie o emocjach, wzruszeniach, ekscytacjach, które mają swoje korzenie w tamtych latach, a towarzyszą nam do dziś. Co więcej, po ćwierćwieczu nadal są bardzo gorące i bardzo współczesne. Cofniemy się o kilka kroków, by popatrzeć na siebie z dystansem, zobaczyć, co się w nas dzieje, co nas określa jako społeczeństwo, jako ludzi, kim jesteśmy. W naszym spektaklu nie zabraknie groteski, ironii, całość opowiedziana będzie w dynamicznym rytmie, z mocno rozbudowaną warstwą choreograficzną – mówi reżyser Łukasz Czuj.

Tłem opowieści są Gliwice: powstanie targowiska „Balcerek" przy ulicy Zwycięstwa, czy krótka wizyta papieża Jana Pawła II w roku 1999. Nie zabraknie także odniesień do wydarzeń, które poruszały wówczas masową wyobraźnię w naszym kraju, takich jak walka Andrzeja Gołoty z Lennoxem Lewisem o pas mistrza świata wagi ciężkiej, czy protesty rolników przeciwko przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Kierunek teatralnej podróży do początków kapitalizmu wyznaczy muzyka. Usłyszymy rockowe brzmienia znakomitych polskich kapel: Kult, T. Love, Proletaryat, Yugoton, a także współczesne utwory Marcina Partyki - kompozytora muzyki teatralnej współpracującego m.in. z: Teatrem im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrem Piosenki we Wrocławiu, Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie.

Autorami scenariusza są: Michał Chludziński, poeta, dramaturg, tłumacz autor tekstów i piosenek, oraz scenariuszy dla teatrów zawodowych (m.in. Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Teatr Piosenki we Wrocławiu, Teatr Roma w Warszawie) oraz Łukasz Czuj. Za choreografię odpowiada Paulina Andrzejewska, autorka choreografii do spektakli powstających m.in. w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, Teatrze Roma. Scenografię przygotuje Michał Urban, laureat Złotej Maski 2012 za scenografię do spektaklu „Mistrz & Małgorzata story" na motywach powieści M. Bułhakowa w reż. Roberta Talarczyka.

Premiera będzie jednocześnie prezentacją nowego zespołu artystycznego Teatru Miejskiego w Gliwicach. W spektaklu wezmą udział nasi nowi aktorzy, absolwenci krakowskiej i wrocławskiej PWST oraz artyści gościnni zaangażowani do tego projektu.

Na scenie wystąpią: Izabela Baran, Karolina Olga Burek, Alina Czyżewska, Mariusz Galilejczyk, Łukasz Kucharzewski, Dominika Majewska, Maciej Piasny i Michał Wolny oraz gościnnie: Grzegorz Kliś, Aleksandra Maj, Artur Pierściński i Karolina Wasilewska oraz zespół muzyczny pod kierownictwem Remigiusza Hadki.

(-)
Materiał Teatru
13 stycznia 2017
Portrety
Łukasz Czuj

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia