Podsumowanie

3. Policki Festiwal Teatralna Elipsa Kreatywności

Dziesięć teatralnych zespołów amatorskich z Polski i z Niemiec zjechało do Polic na cztery dni aby wspólnie tworzyć teatr. Jakże różnorodny i zaangażowany. Wśród grup znalazły się młodzieżowe teatry tańca, improwizacji, dramatyczne.

TEK-owe działania rozpoczęły się spektaklem dla młodych widzów pt. „Julian to wiem"  w wykonaniu Teatru Tańca Współczesnego „Kiosk Ruchu". Następnie kolorowo przebrani festiwalowcy ruszyli w miasto. Korowód prowadził niezwykle energetyczny zespół BLOCO POMERANIA. Ten zaraźliwy wręcz entuzjazm towarzyszył Festiwalowi do samego końca. Olek Różanek zakończył pierwszy dzień TEK-u. Zaś już od następnego dnia do akcji ruszyli: Daniel Jacewicz, Tadeusz Rybicki, Wiola Wojciechowska, Simon Blaschko – prowadzący warsztaty. Zajęcia dotyczyły nie tylko nauki różnych elementów kunsztu aktorskiego: oddechu, dykcji, improwizacji, nauki tańca i choreografii, wyrażanie emocji na scenie ale przede wszystkim współpracy w międzynarodowych grupach. Praca warsztatowa zbliżyła uczestników, pobudziła do aktywności, otwartości wobec siebie oraz na sztukę.

Każdego dnia na scenie w polickim MOK-u prezentowane były spektakle teatralne przywiezione przez polsko – niemieckie zespoły teatralne. Tak oto zaprezentowali się: T*Company z Berlina, YOLO z Emden, WymyWammy z Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, Palastrevolution z Bochum, HESPERYDY z Chełmskiego Domu Kultury, Teatr Tańca Ego Vu z Gryfińskiego Domu Kultury, Improphil z Berlina, Stage Divers(e) z Esslingen, Teatr na Chwilę z Gryfina, bez spektaklu w TEK uczestniczył także Teatr UHURU z Gryfina. Spektakle odznaczały się przede wszystkim różnorodnością. Niektóre z nich były tłumaczone symultanicznie inne skonstruowane były na przekazie wizualnym.

Wieczory należały do gości Festiwalu. Eliza Hołubowska z monodramem „Umbra" oraz Cezary Morawski ze sztuką „Aktor, to aktor, to aktor" wprost oczarowali publiczność swoimi prezentacjami.

Gwiazda Festiwalu – słynny aktor telewizyjny i  teatralny, wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej, rodowity szczecinianin, dał  się poznać jako niesłychanie życzliwa i sympatyczna postać. Monodram traktujący o istocie aktorstwa i kondycji teatrów w czasach nam współczesnych był ucztą nie tylko dla uczestników Festiwalu. Dało się dostrzec imponujące umiejętności i kondycję aktora, który przez ponad 80 minut bardzo intensywnie działał na polickiej scenie. Aktor z łatwością wciągnął publiczność do wspólnej zabawy. Bardzo ciekawy monodram w tak znakomitej obsadzie był wspaniałym uświetnieniem polickiego Festiwalu.

Podczas TEK –owego święta spektakle wraz z widownią oglądali eksperci- jury w osobach aktorzy Wojciech Wysocki, Przemysław Walich oraz scenarzysta i reżyser filmowy Andrzej Fader. Zadaniem jury było wyróżnić najlepsze zespoły zaś jednemu przyznać nagrodę. Po bardzo wielu dylematach i długich namysłach nagrodę jury zdobył zespół z Berlina T*Company ze spektaklem tanecznym „TANGRAM- Podróż do wizji". Jury wyróżniło także dwa zespoły: EGO VU (spektakl „Shap") z Gryfina oraz HESPERYDY z Chełma (spektakl „Wyspa Żywiołów"). Nagrodę publiczności w wyniku głosowania zdobył Teatr Na Chwilę z Gryfina za spektakl „Konwent - spotkanie tematyczne".

Nagrody były tylko dodatkiem do całego Festiwalu, wszystkich wrażeń, pozytywnej energii, twórczych działań, pokazów, nowych doświadczeń. Festiwal TEK jest imprezą odznaczającą się bez wątpienia niesamowitą atmosferą, twórczymi warsztatami, ciekawymi spektaklami. Odbija się szerokim echem w Polce i zagranicą, zaś wysoki poziom jego realizacji nie pozostawia zastrzeżeń. Warto zatem wspierać działania młodych ludzi, którzy tak pięknie tworzą swoją kulturę i promują inne.

Organizatorzy III Festiwalu TEK dziękują za wsparcie polsko - niemieckim wolontariuszom - tłumaczom, wolontariuszom serwisu fotograficznego z WokolPolic.pl, Firmie Grupa Azoty z Polic za przekazanie pamiątkowych gadżetów dla uczestników oraz tym mediom, które dostrzegają i promują Festiwal.

Festiwal im. Zygmunta Zdanowicza

Zygmunt Zdanowicz (1941 - 2010) - choreograf, reżyser i aktor. Był uczestnikiem warsztatów prowadzonych przez Henryka Tomaszewskiego, twórcę  słynnej Pantomimy Wrocławskiej. Przez wiele lat blisko współpracował z Pantomimą Politechniki Szczecińskiej. Był twórcą ruchu scenicznego w szczecińskich teatrach, m.in. Teatrze Lalek Pleciuga, Teatrze Współczesnym czy Teatrze Polskim. Współpracował także z teatrami dramatycznymi w całej Polsce. W ostatnich latach życia pracował z młodzieżą w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach. Był choreografem plenerowych występów znanej grupy Abbatio. Wyreżyserował głośny spektakl Polska Amateur Theatre z udziałem aktorów z Holandii, Danii i Polski.

(-)
Materiał Teatru
20 lipca 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia